• Soru sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Sit alanlari

sef_er

Operatör
Ustalar arkeolojik sit alanlari ve sinirlari herkes icin onemli, şüphesiz uzak durmak lazim, fakat sit alanlarina yenileri eklenmekte veya genisleyebilmektedir. Son guncellenmis sit alanlarini nasil ogrenebiliriz, ben internetten tam olarak bulamadim. Nerden nasil ogrenebiliriz ustalar syg

sef_er

Operatör
Tamam anlasildi bilen yok

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bulunduğun ilin il kültür müdürlüğü, varsa web sitesi, yoksa kensisinden öğrenebilirsin.

sef_er

Operatör
bozoklu ustam kultur müdürlüğü sitedinde var ama eksik liste sonradan resmi gazete de yayınlananlar var, ve sinirlari belli degil

Börükan Tatar

Aktif Üye
Kadastro da tanıdığın varsa ilçe ilçe 10.000 lik planlardan baktırabilirsin. Onun haricinde bulunduğun ilin Kültür Varlıklarını Koruma başkanlığından ilgilenirlerse öğrenebilirsin.

Börükan Tatar

Aktif Üye
Çevre planlarını ve dereceli Sit alanlarını herkese detaylı olarak kolay kolay vermezler. İlgili kurumlarla çalışan Şehir Plancıları ve Harita Kadastro firmalarında planların tamamı saklı tutulmak koşuluyla bulundurulur.

sef_er

Operatör
Börükan Tatar ustam, ben bulamadim tam ve detayli olarak, sizde konuya vakifsinuz, kadastrodan tanidik olsada cok zor olur isim geregi biliyorum. Bide kucuk kapsamli yerler var en son resmi gazetede yayinlanan. Cok ilginc konu kordugum

Börükan Tatar

Aktif Üye
Hatır işi uğraşanda zor olur ama dediğim gibi Kadastro büroları belediye memurlarıyla devamlı irtibat halindedirler. Planların tamamı belediyelerde mevcut ve kadastro bürolarında. Plan değişiklikleri vs tamamını sivil bürolar yapar belediye yaptırır ve onaylar. Belediyenin istek üzerine plan göstermek için uğraşmaları düşük ihtimaldir işini büro üzerinden halletmeye bak derim.

mayhem

Co Admin
Co Admin
Bölge ve yerleşime bağlı bazen büyük bir ormanlık alan ve devlet arazileri sit alanı olabilir bu gün nasıl antalya muğla ellenemiyorsa böyle bölgeler vardır yakınında çevrede tarihi bölge varsa sit alanı değilse bile dokunduğun an sit alanı ilan ederler yakınında milli park gibi alanlar. Arkadaşlar yazmış gerekeni fakat ha gidip işlem yapmışsın yada ben burda bir şeyler yapıcam yapa bilirmiyim demek gibi bir şey olur sorman :200:

Tastan

Editör
Bölgesel olarak sit alanları az çok bilinir bilmediklerimize ulaşmakta zor resmi olarak paylaşıma açık bir konu degil içerigi geregi.

sef_er

Operatör
mayhem, Tastan ustalar sit alaninda suc katlaniyor, ee sit alani dar veya bolgesel olabiliyor, sinirlarida belli degil, gidip sinirlarini ogrenmek istesen ne yapacagin belli olur, tam bu memleketin isleri şansina yakalanirsan vay haline. Evet kismen gizli tutuluyor gibi... Vallahi mantigini anlamadim

mayhem

Co Admin
Co Admin
Hayırdır Nemrut dağının eteklerindemi geziyorsun efesin oralardamı . Yeri bilmediğimiz için nedesek boş araştırma yapa bilirsin geze bilirsin çoğu yerde foto kapan var olmayanında'da cobanlar :D