Siz olsanız ne düşünürsünüz (boncuk)

Gecekurdu

Member
Girmesi çok zor olan bir mağaraya girdim , toprak altında kırık küp içerisinde kurşundan yapılma boncuk gibi 100 den daha fazla fotoğraftaki obje çıktı, kurşundan yapılma boncuk gibi birkaç tanesini erittim kurşun oldugu anlaşıldı , kim neden öyle bir yere bunu saklama ihtiyacı hisseder,mağara insan yapımı değil , yakınında Ermeni öreni mevcut, saklamak için ozamanlar kıymetli bişeymiydi aceba

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Boncuk olarak mı kullanıyordu muamma.
Ancak tarihsel süreçte boncuklar takı olarak kullanılmış ve kıymet verilmiş özel esyalardır.

28karayel28

Moderatör
Moderatör
Girdiğiniz yer açılmış bir yer ise, büyü, nazar için kullanılmış olabilir, yada girilen yer le alakalı.

Kurtlarkuşlar

Yeni Üye
aynı şeyden bitane de ben bulmuştum. ama roma kalıntısı yerdi. muhtemelen takı. aksesuar.

Gecekurdu

Member
Hmm değer verip saklamışlar öyleyse , mağara girmesi zor doğal bir yer biraz göçükte olmuş , roma döneminden kalmada olabilir tabi bölge uygun , içinde altın vs vardır diye erittim bir mantık bulamadım onu oraya saklamada çünkü ama saf kurşun

murattırosso

Hakimiyet ALLAH 'cc'dır.
Süper Moderatör
Gerçekten hikayesi nedir acaba, kim niçin oraya koydu muamma.

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
tek tekte çok bu şekilde,irili ufaklı, katlanmış bir çok kursun buldum.(roma ve bizans yerleşkeleri)
araştırdım; büyü mü? yoksa perde yada yiysilere ağırlık olsun aşağa sarkıtsın diye yapılmış aparat mı?yada kağıtları/bezleri bir arada tutusun diye zamanında kullanılan bir ataç mı?
hala nedenini bulamadım.?
ilginç ve güzel konu.
bilgisi olan aydınlatırsa çok makbule geçer.

jeodek

Bilgili Üye
Arkadaşlar küp içinde kurşun bende çok buldum. Fakat benim bulduğum yerler genel olarak nekrapol alanlardi. Roma dönemine ait tarihi yerlerdi. Kurşunu lahit kapaklarını kapatmakta kullandıkları için bu alanlarda bol miktarda bulunur. O yüzden kurşunu bulan arkadaş bence yakın çevresinde mezar arasın, benden tavsiye.

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Arkadaşlar küp içinde kurşun bende çok buldum. Fakat benim bulduğum yerler genel olarak nekrapol alanlardi. Roma dönemine ait tarihi yerlerdi. Kurşunu lahit kapaklarını kapatmakta kullandıkları için bu alanlarda bol miktarda bulunur. O yüzden kurşunu bulan arkadaş bence yakın çevresinde mezar arasın, benden tavsiye.
buna ek olarak;eskiden oturdukları evlerin tabanları kiremitten ( tıpkı fayans gibi düşenmiş) aralarınada kursun döküyorlarmış(günümüzde fayans aralarına derz dolgusu gibi).bazı zengin evlerindede su boruları kurşundanmış.
ama bu katlanmış kurşunlar muamma?

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
konuyu aktif tutmak adına yazıyorum.
bu katlanmış kurşunlar sadece boncuk mu?
3 cm ye 3 cm boyutlarında bile var ve hiçte boncuğa benzemiyor(en yakın zamanda resim eklenecek).acaba arasında kağıt mı vardı?
bilgisi olan varsa paylaşıversin.kafaya taktım.:unsure:

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
konuyu aktif tutmak adına yazıyorum.
bu katlanmış kurşunlar sadece boncuk mu?
3 cm ye 3 cm boyutlarında bile var ve hiçte boncuğa benzemiyor(en yakın zamanda resim eklenecek).acaba arasında kağıt mı vardı?
bilgisi olan varsa paylaşıversin.kafaya taktım.:unsure:
M.O. 600 de tüm dünya yıllık 1000 ton kurşun üretip kullanırken, Roma'nin yillik üretimi 80 bin tonmuş.
Kurşuna hastaymış abiler.
Su boru çapları 1,3 cm den 57 cm ye kadar çıkıyormuş. Bildiğiniz üzere kurşundan dokuyorlarmis. Bunlara lehim falan yapıyorlarmış. 3 cm çaplı v.b. olanlar belki kelepçe tarzi kullanıyordu kimbilir..

Şarapları eksiyse içine kurşun atarlarmis. (Her kadehe 1 boncuk :) )
Kadınlar gözlerine kurşunlu sürme çekermiş. Kap kacaga sır yaparlarmis..

Sesi emiyor, radyasyonu emiyor,negatif enerjiyi emiyor,inşaatlarda kullanılıyor girmediği yer yok..
Zehirli oldugunu bile bile..

Kullanım amacı o kadar çok ki kursun işte deyip geciyorum :)

Kurtlarkuşlar

Yeni Üye
geçenlerde roma yerleşim yeri yakınlarında bir tarım arazisini gezdim. o dönemde de tarım arazi olarak kullanıldığını düşünüyorum. kurşundan alamadım başımı el gibi olanından mercimek kadar olanına kadar.dediğim gibi 1 tane de kesme tesbih şeklinde ortası delik olanı bulmuştum. malesef mecburen kazıyourum cihaza filtreleme yapsam derinlik ve değerli kaybı olmasından endişeliyim. tarım arazinde bol bulunması..sulama ya da içme suyu tesisatı gibi alanlarda kullanılıdığını düşünüyorum.