Sizce birşeyler çıkarmı?

GencKoleksiyone

Aktif Üye
Yer İzmir... Daire içindeki kayalığa bundan 3-4 sene önce gitmiştim. Kayanın olduğu yer çok derin, mürren balıkları kaynıyor adeta. Kayanın dip kısımlarına doğru bir küp var. Kaya ile bütünleşmiş. Birkaç kişi çıkarmaya çalışmıştık, çıkaramamıştık. Nedense daha önce hiç kırmak için gitmedim. Çıkarmaya çalışmak yerine kırabilirdim ama aklıma gelmedi. Taa ki 3-4 yıl sonra :D Bugün İzmirden ayrılıyorum, İstanbula döneceğim. Seneye İnşallah tekrar gelip, kazmayla birlikte gideceğim küpün yanına. İzmir dediğimiz yer Antik Yunanın en bilinen şehirlerindendir. Gerek Antik Yunan, gerek Bizans... Küp eski bir küp, Yunanlardan kalma olduğunu düşünüyorum. Yeri tam olarak maalesef veremiyecğim, bâzı arkadaşlar üşenmeden bizlerden önce davranabiliyor çünkü... Neyse konuya dönelim, sizce içinden birşeyler çıkma olasılığı varmı? İnşallah seneye gidip kırdığımda (tabi 4 senede kimse farketmediyse) içinden birşeyler çıkabilirmi? Sikke gibi? Yorumlarınızı bekliyorum. Kırdığım zaman seneye, sonucu sizlerlede paylaşırım İnşallah.

adil_e

Aktif Üye
bugünün işini yarına bırakma arkadaşım.

GencKoleksiyone

Aktif Üye
sonra atı alan üskadarı geçmesin.:244:
Ustam şöylede düşünmek lazım, İzmir Yunanlıların elinden 1402 yılında Türkler tarafından alındı. Tam 617 yıl olmuş. O da en az 617 yıl, çünkü Bizansın son dönemlerinde küplerle uğraşacak hâlimi kalmıştı, biz Türklerle uğraşmaktan :D Bu küp nereden bakılsa ortalama 1000 yıllık. 1000 yıldır keşfedilmemişte, 4 yıl içinde mi keşfedilecek. Bence biraz zor :D Ha tabiki kalsaydım daha kesinlikle yapardım, dediğin gibi bugünün işini yarına bırakmamak lazım, olurmu olur, gelir biri keşfeder. Orasıda şans artık, yerinde duruyorsa kırarız.

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Giderken yazmışsınız.ben de (Smyrna,Cyssus,Erythrai) de yaşıyorum.istişare ederdik.küpün alt kısmı görseydik iyiydi.genelde antik çağda attikalar ve şehir devletleri arasındaki alış verişlerde şarap başı çekerdi.su içinde kalması ,kap kırıklarının yükleme ve boşaltma noktalarında yoğun olması bu boş kırık çatlak kapların aynı noktada yoğunlaşması taşıma amaçlı kap olarak kullanıldığı düşünülebilir.küpün şeklini hatırlıyorsanız antik çağ KAP FORMlarını tıklayarak kullanımı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

GencKoleksiyone

Aktif Üye
Giderken yazmışsınız.ben de (Smyrna,Cyssus,Erythrai) de yaşıyorum.istişare ederdik.küpün alt kısmı görseydik iyiydi.genelde antik çağda attikalar ve şehir devletleri arasındaki alış verişlerde şarap başı çekerdi.su içinde kalması ,kap kırıklarının yükleme ve boşaltma noktalarında yoğun olması bu boş kırık çatlak kapların aynı noktada yoğunlaşması taşıma amaçlı kap olarak kullanıldığı düşünülebilir.küpün şeklini hatırlıyorsanız antik çağ KAP FORMlarını tıklayarak kullanımı hakkında bilgi edinebilirsiniz.
Pek hatırlayamıyorum ama, tek kulpu kalmıştı, bir kulpu kırıktı, sanki gövdesi kayayla bütünleşmiş gibiydi, ağzı gözükmüyordu, tek çare kırmaktı. Nedense hiç aklımıza gelmedi. Tek yaptığımız deli gibi çekiştirip almaya çalışmaktı. Bakalım, belkide zamanında, oralarda o kadar su seviyesi yoktu, zamanla günümüzde suyun altında kaldı. bu yüzdende olabilir bilmiyorum. Ne olursa olsun seneye denize kazma ile girip kıracağım o küpü :D

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Anladığım kadarıyla küp kaya içine horasanla yapıştırılmış. Bir kısmı gözüküyor ki bu bir saklantı olmayacağı anlamına gelir. Horasan harcını su dahada kuvvetlendirir ki zamanla açığa cikma ihtimali de yok. Muhtemel bir işaret olarak oraya konulmuş. İçinden değerli çıkacağını sanmıyorum ama belki başka bir işaret çıkabilir. Çevresini de iyi araştırmak lazım

GencKoleksiyone

Aktif Üye
Anladığım kadarıyla küp kaya içine horasanla yapıştırılmış. Bir kısmı gözüküyor ki bu bir saklantı olmayacağı anlamına gelir. Horasan harcını su dahada kuvvetlendirir ki zamanla açığa cikma ihtimali de yok. Muhtemel bir işaret olarak oraya konulmuş. İçinden değerli çıkacağını sanmıyorum ama belki başka bir işaret çıkabilir. Çevresini de iyi araştırmak lazım
Yav şu kahpe Yunanlılarda, ne işareti yav, direkt küpün içine koysana defineyi :D Koca kayayımı deşeceğim ne edeceğim :D Zaten kaya sırf mürren yuvası, saldırıp duruyor şerefsizler :D

28karayel28

Moderatör
Moderatör
Keşke aksiyon kamera ile bakılıp çekim yapılsa idi ne olduğu ve nasıl bir işlem yapılması gerektiğini gözlemlerdik

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
nasibin varsa nereden geleceği belli olmaz.