Sizce büyük gömülere devlet işlem yapıyor mu ?

Bedfellow

Member
Arkadaşlar herkese merhaba foruma yakın sayılabilecek bir zamanda kayıt oldum ancak ilk mesajımı şuanda yazmaktayım.
Benim merak ettiğim bir konu var ve sizlere sormak istedim. Başlıkta da yazdığım gibi sizce büyük gömülere devletimiz işlem yapıyor mu ? Bu konuyla alakalı birkaç kişiden ,orada aslında gömü vardı tüneli oradan bilerek geçirdiler ya da yolu oradan bilerek geçirdiler gibi şeyler duydum. Sizce doğruluk payı nedir ? Bu konulara biraz uzağım ancak şöyle birşey başımıza gelmişti.
Bundan 10-11 yıl evvel Kocaeli bölgesinde bir taş ocağı işletmesi için başvuruda bulunduk. Köylü istemiyoruz diye imza topladı binbir türlü zorluklara rağmen ruhsatı aldık. Faliyete geçince İş makinesinden mazot çalındı , huzursuzluk verildi bir takım sıkıntılar yaşandı.daha sonra öğrendik ki çalışma yaptığımız yerin zirvesinde söylentiye göre eskiden büyük bir kilise varmış ve çok büyük bir mahseni varmış.civardan bir kaç yerden hatrı sayılır Birşeyler bulunmuş ancak söylenilen yeri bulan olmamış.İşe başladığımızın 2. Ayında ağaçlar kesildikçe arazi ortaya çıkmaya başladı ve işaretli bir kaya gördük. Sözde işi bilen bir kişiye işareti gösterdik nedir diye. Define işareti ormanda başka bir kayada işaretin devamı olması gerek dedi. Biz tabi koca orman kim arayacak onu diye bir daha üstelemedik. Bir kaç hafta sonra da zaten bizim trafoda yangın çıktı ya da çıkartıldı maddi olarak büyük zarar gördük. Maddi yönden de sıkıntı yaşayınca taş ocağını pasif duruma bıraktık. Bir kaç yıl sonra o köyde oturan yaşlı bir amca benden yaşça büyük bir tanıdığıma; bizim orada çok büyük bir yer var seninle gidip almak var ama bir yakalanırsak bizi döve döve öldürürler demiş.o yerle ilgili Benim tecrübem ve köylünün söylemi bu. Şimdi günümüze gelelim, yol geçecek denilerek bahsettiğim yere şantiye kuruldu , bir zaman sonra proje iptal yol başka yerden geçecek denildi ve şantiye oradan kaldırıldı.
Belki tesadüfte olabilir ama gerçeklik payı olma durumu nedir forum üyeleri? Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Cann

Editör
Arkadaşlar herkese merhaba foruma yakın sayılabilecek bir zamanda kayıt oldum ancak ilk mesajımı şuanda yazmaktayım.
Benim merak ettiğim bir konu var ve sizlere sormak istedim. Başlıkta da yazdığım gibi sizce büyük gömülere devletimiz işlem yapıyor mu ? Bu konuyla alakalı birkaç kişiden ,orada aslında gömü vardı tüneli oradan bilerek geçirdiler ya da yolu oradan bilerek geçirdiler gibi şeyler duydum. Sizce doğruluk payı nedir ? Bu konulara biraz uzağım ancak şöyle birşey başımıza gelmişti.
Bundan 10-11 yıl evvel Kocaeli bölgesinde bir taş ocağı işletmesi için başvuruda bulunduk. Köylü istemiyoruz diye imza topladı binbir türlü zorluklara rağmen ruhsatı aldık. Faliyete geçince İş makinesinden mazot çalındı , huzursuzluk verildi bir takım sıkıntılar yaşandı.daha sonra öğrendik ki çalışma yaptığımız yerin zirvesinde söylentiye göre eskiden büyük bir kilise varmış ve çok büyük bir mahseni varmış.civardan bir kaç yerden hatrı sayılır Birşeyler bulunmuş ancak söylenilen yeri bulan olmamış.İşe başladığımızın 2. Ayında ağaçlar kesildikçe arazi ortaya çıkmaya başladı ve işaretli bir kaya gördük. Sözde işi bilen bir kişiye işareti gösterdik nedir diye. Define işareti ormanda başka bir kayada işaretin devamı olması gerek dedi. Biz tabi koca orman kim arayacak onu diye bir daha üstelemedik. Bir kaç hafta sonra da zaten bizim trafoda yangın çıktı ya da çıkartıldı maddi olarak büyük zarar gördük. Maddi yönden de sıkıntı yaşayınca taş ocağını pasif duruma bıraktık. Bir kaç yıl sonra o köyde oturan yaşlı bir amca benden yaşça büyük bir tanıdığıma; bizim orada çok büyük bir yer var seninle gidip almak var ama bir yakalanırsak bizi döve döve öldürürler demiş.o yerle ilgili Benim tecrübem ve köylünün söylemi bu. Şimdi günümüze gelelim, yol geçecek denilerek bahsettiğim yere şantiye kuruldu , bir zaman sonra proje iptal yol başka yerden geçecek denildi ve şantiye oradan kaldırıldı.
Belki tesadüfte olabilir ama gerçeklik payı olma durumu nedir forum üyeleri? Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Şantiye ne kadar süre orda kaldı. .?

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Devlet kazı yapar, ama arkeolojik kazıları yapar. devlet adına gibi gözüken para kazılarını devletin içindeki devlet büyüklerimiz(!) yapar. paralarını da avrupada degerlendirir. devletin kasasına 1 kuruş girmez.

harunasln

Aktif Üye
Bknz. Melih GÖKÇEK. Devlet uğraşmıyor ama gücü olan belediye başkanlarının çıkardıkları duyumunu alıyoruz. Tabi çıkan malzemeler ortada yok veya küçük bir kısmını "bulduk" diyerek müzelere veriyorlar. Bir zamanlar ZİR vadisine antik tiyatro yapacağım diye tutturduydu. Hatta bir tv sohbetinde "Ankara'ya yapılan yatırımların kaynağı nereden geliyor?" sorusuna "Toprağın bereketi..." diye cevap vermişti.

mavikorku

Moderatör
Moderatör
Devlet işlem yapıyor. Mesela belediye başkanlarının araçlarının altında pahalı dedektörler var o dedektörler gezdiği gittiği yerlerde yer altını bakar değerli şeyleri kayıt eder. Sonrasında işlem yapılır. Bir başka konu ise sit alanları sit alanları devlet tarafından korunaklı yerler genelde malzemesi çoktur kıymetlidir, buralar vaktinde temizlenmiştir. Bir diğer söylenti ise müzelerde pahabiçilemeyen malzemeler (çok pahalı olan) sahte asılları satılmıştır...

Bedfellow

Member
bozoklu Kocaeli Üniversitesi Umuttepe kampüsü 3 tepeler mevkisinde. Denizi Ve şehre hakim bir bölge.Burada yerleşke yapılmasının nedenini eski nikomedya kralının mezarını bulmak olduğu söylendi çoğu zaman. Ayrıca bulunduğunu altın faytonunun alındığı halk arasında dillendi. Çalışmaları yapanda (adını vermek istemiyorum sıkıntı çıkar diye) Türkiye’deki en büyük gruplardan birisin onur kurulu üyesi olduğu söylendi. Sadece duyum orada olmadığım için kesin bilgi asla değil tabiki

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Direkt devlet yapmaz. Devleti elinde bulunduran oligarşik yapıyı yönetenlerin kuklaları izin alır büyüklerinden onlar okeyler. Payların dağıtımı bellidir zaten.
Sonra yol geçirme, bent yapma, halka hizmet ayağına algı oluşturduktan sonra işlem tamamlanır.
Biz öyle duyduk ; )

oguzkagan

Bilgili Üye
Bu işler de " mış " lar , " muş " lar bitmez...

Zengin yolunu dağdan ...tepeden...aşırır.
Fakir yolunu düz ova da şaşırır...

Kanun değişsin , esnesin , esneklik olsun kolaylıklar olsun bir düzen ve sistem dahilinde devlet ile koordineli olan ve karşılığını alan gönüllüler olmayı isteyen biziz.....

Bunlar olmasın ! Ne gerek var diyenler ise â￾—

bunlar olursa incik boncukla uğraşanlar da ; o mahzenlerin kiliselerin oraların buraların peşine de düşerler gerek yok canım modundalar...

Teferruata gerek yok burada herkes Arif ..

Büyük balık => küçük balık ...
Kaçan balık büyük olur.... Kaçamayan ızgara...

Rast gele...

Bedfellow

Member
Ekli dosyayı görüntüle 224175
Cann biz birşey yapmadık. Zaten o dönem bayağı bir masraf yapmıştık. Taş ocağı köyün dışındaydı, elektrik hattını bile biz ödedik.gözümüz verdiğimiz parayı çıkartmak için işimize odaklanmaktan başka birşey görmedi.
Bizden sonra kim yaptı bilmem buldular mı merak etmiyor da değilim açıkçası. Tam dönemecin olduğu yer bizim Ocak yeriydi

Cann

Editör
Ekli dosyayı görüntüle 224175
Cann biz birşey yapmadık. Zaten o dönem bayağı bir masraf yapmıştık. Taş ocağı köyün dışındaydı, elektrik hattını bile biz ödedik.gözümüz verdiğimiz parayı çıkartmak için işimize odaklanmaktan başka birşey görmedi.
Bizden sonra kim yaptı bilmem buldular mı merak etmiyor da değilim açıkçası. Tam dönemecin olduğu yer bizim Ocak yeriydi
Siz değil diğer ekipten bahsediyorum :)