• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Sizce devamı varmı?

Feda

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
SelamunaleykumUstalar bu tasın 20m saginda 2,yaklasik 40m ustunde de 1 adet acilmis lahit var.iş amacli gittigim santiyeden donuste tesadufen gordum ve sarjim bittigi icin suan tek foto koyabiliyorum ve tabiki detayli resimleri ekliycem.bi aksilik olmazsa yarin gidicem zaten.sorum şu,sizce bu taş dogalmi yoksa nekrapol vs orneklerde gordugumuz gibi cok sayida mezari isaret etmektemi?(buarada tasin ve lahitlerin 40m onu ve 300m arkasi deniz.

Ekli dosyalar

mucit

Super Moderator
Süper Moderatör
Taşın doğal olabilir ama yüzündeki oymalarin gök taşı veya zaman içerisinde oluştuğu kanısındayım lahtin çıktığı yeri yakınında yine araştır derim nasip seninle olsun

Feda

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Yorumun icin tesekkurler [MENTION=12630]mucit[/MENTION] ustam.fotograflari ekledigimde de goreceksiniz lahitlerin patlatilali cok olmus.yere atilan kapaklarin ve parcalarin ustleri kapanmaya yuz tutmus.oradan tam ayrilirken bu tasi gorunce dikkatimi cekti sormak istedim

Feda

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Gittim ve fotograflari ekliyorumIMG_1423.jpgIMG_1425.jpgIMG_1426.jpgIMG_1426.jpgIMG_1428.jpgIMG_1429.jpg

Feda

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
IMG_1438.jpgIMG_1438.jpgIMG_1440.jpgIMG_1442.jpgIMG_1446.jpgIMG_1449.jpg

Feda

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Son resimlerde yakimlarindaki yapinin icinde ve etrafinda yapilan kazilar var.mermer sutun parcalari ve tugla kiremit kiriklari cok sayida birakilmis.dun 3 adetdi lahit bugun 7 oldu muhtemelen daha da var.yorumlarinizi bekliyorum.tesekkurler...

malibu_18

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
elektrik direği var , tabela var , ana yol var , tali yol var . haliyle ulaşım ve medeniyete yakınlığı nedeniyle bölge [FONT=&quot]Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun bilgisindedir . [/FONT]oradan çıkan sütunlar ve lahitler de muhtemelen yol yapımında çıkmıştır . kısacası bulunduğunuz alan %99,9 [MENTION=13767]ragıp[/MENTION] ustanın dediği gibi 1. derece arkeolojik sit alanıdır .

ama orada resimlerden göründüğü kadarıyla hep yüzeysel çalışma yapılmış , ortaya çıkan şeylerde muhtemelen devede kulaktır . gerçekten mükemmel bir bölge , imkanınız varsa dikkat çekmeden usul usul yüzeysel çalışmalar yapabilirsiniz . gelen giden soran eden olursa da mantar bitki böcek yaprak taş vs... topluyorum , koleksiyon yapıyorum dersiniz .

Turko

Super Moderator
Süper Moderatör
Küçük Asya ion tipi kaideler Anadolu'ya özgüdür sutün gövdeleri diğer dönemler ile aynıdır kaide ve sutün ler iş yapmaz değerli olan volütlerdir. Cumhuriyet döneminin sonu Anadolu'da yaygın kullanıldı özellikle tiçaret agorasında yani kısaca romadan bozma yakın dönem selçukludan gelme Osmanlı'dan kalma han gibi duruyor. Birşey çıkarımı bilmem belki el değmemiş bir yer altı odası kim bilir. Bu arada gördüğüm iki mezar da galiba selçukludan kalma etrafa bir göz at tigrat işareti var mı. Rast gelsin

Feda

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=13767]ragıp[/MENTION] yer tabiki sit ama buralarda zaten her yer sit.ben tecrube ve fikirlerinizden faydalanmak icin actim konuyu.

Feda

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=9556]malibu_18[/MENTION] çok tesekkur ederim yorumlariniz icin

azzem

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=14076]Feda[/MENTION] Açılmış mezarlarla birinci resimdeki oymalar arası mesafe nedir

Feda

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=14076]Feda[/MENTION] Açılmış mezarlarla birinci resimdeki oymalar arası mesafe nedir[/QUOTE [MENTION=11327]azzem[/MENTION] tasin yaklasik 30m batisi deniz.geri kalan kuzey guney ve dogu yonlere dagilmis durumda olup 20ser m ortalamayla diyebiliriz