Şömine süsü

ragıp

Uzman
emeğine sağlık üstad
güzel görsel olmuş
selametle

mayhem

Co Admin
Co Admin
Çiçek ve 6 köşeli yıldız ikiside mühür benim fikrim bu yönde ya mabetdir eskiden yada önem arz eden birinin evi.

Pscyhe

Engellendi
Tahminen ortadaki tarih.kabatalast bir isaret davut yildizi evin tarihceside onemli.boyle guzel islemler olduguna gore ev sahibi gayet varlikli biriydi tahminen.o sivalarin altinda daha neler sakli acaba.somine icin demedim evin geneli icin dusundum.evi kontrol etmekte fayda var mutfaktan baslayabilirsiniz mesela mahsem yada tunel aramaya.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Tahminen ortadaki tarih.kabatalast bir isaret davut yildizi evin tarihceside onemli.boyle guzel islemler olduguna gore ev sahibi gayet varlikli biriydi tahminen.o sivalarin altinda daha neler sakli acaba.somine icin demedim evin geneli icin dusundum.evi kontrol etmekte fayda var mutfaktan baslayabilirsiniz mesela mahsem yada tunel aramaya.
Güzel tespit arkadaşlar biraz acemi ama şans eseri mahseni bulmuşlar ama işlem yapmamışlar. Nasip olursa bir gün mangal yakmaya gidecez :)

hades40

Bilgili Üye
İstanbul’daki yüzlerce yıllık tarihe sahip pek çok caminin tavan, duvar ve cam süslemelerinde de Mühr-ü Süleyman deseni bulunmaktadır. Mühr-ü Süleyman, metal, ahşap, mimari, dokuma gibi pek çok dalda nakış amaçlı kullanılmıştır. Taş, ağaç, cam, kağıt vb. satıhlarda merkezî motif niyetine kullanılmıştır. Osmanlılar’da ise başta hamam kubbe delikleri olmak üzere mezar taşları, cami tezyinatları, padişah gömlekleri, sancaklar, anıtlar ve kemer kilit taşlarıyla çini, seramik gibi mimariyi ilgilendiren hususlarda, mutfak eşyalarında, çeşmelerde, sebillerde, giyim eşyaları ve takılarda kullanılmıştır.

Aslında altı köşeli yıldız, Yahudiler’den ve İsrail Devleti’nden çok önce, bizde Anadolu’da kullanılmıştır. Anadolu Selçukluları, Artukoğulları ve İlhanlılar’ın eserlerinde bilhassa kubbelerin kilit taşlarında sık rastlanır. Kisaca sadece süs amaçlı kullanılmış.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Benim merak ettiğim ortadaki yazı neyin nesidir. Okuyabilen varsa memnun olurum.

Son düzenleme:

SAHBAZ

Bilgili Üye
Ustat muhurleriniz sominede mevcut orta alandaki yazi arapca yada eski yahudi inanclarina gore koruma amacli inanclara ait yazilar olabilir turk bayraginin oldugu tas dikkat cekici sahsen bir emare aricak olsam o tasida es gecmezdim kimse bayrakli tasa zarar vermek istemez mahseni bulduysan ustat hayirli ugurlu nasibiniz bol olsun ama muhur ve inanc yazitlari sominenizde mevcut kolay gelsin..