• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Stel üzerindeki yazı !!!!

myalbatros

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Üstadlar cümleten s a

bu taşlar üzerindeki yazıyı tercübe edebilecek bir üstadımız varsa vede yardımcı olursa sevinirim

selametle

Ekli dosyalar

myalbatros

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=12326]jeolog[/MENTION] ve [MENTION=4597]Brkcll[/MENTION] ustalar ilginize ve bilginize

mayhem

Co Admin
Yönetici
Co Admin
Bu konuyu daha öncede işledik değilmi [MENTION=14562]myalbatros[/MENTION] kilise çevresiydi galiba.

myalbatros

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=9991]mayhem[/MENTION] ustam aynen öyle daha önce başka resimler ile birlikte incelemiştik kilise cevresinde yapılan çalışmaydı
o zaman yazıyı cok merak etmemiştik aMA şimdi birileri yazı hakkında bi şehir efsanesi uydurmuş yok altında şu var bu var yok şurayı işaret ediyor gibilerinden yorum yapmış
bende istedim ki birde sizler bakıp yazı hakkında yorum yapın istedim

S:W:A:T

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Bunun çözümü kolay.. Nerden çıkardıysanız orda boşluk , değer tespiti yapın efsane açığa çıksın ... Bu taşta kesinlikle anlatılan şey yazmıyordur :) bence bu çalışmanızı çok fazlada dillendirmeyin ...

myalbatros

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=9571]swat[/MENTION] ustam eywallah

peki bu yazıda kesinlikle anlatılan yazmıyorsa ne yazıyordur ?

CANADALI

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Bunungibi mezar steli İstanbul arkeoloji müzesinde çok var orda hem greek hem Latince olsun roma dönemi için yazan nemi dersin ölen kişinin adı soyadı gibi düşün işte agutusun oğlu neron bu mezarda yatmaktadır gibi düşün birde işi neyse genenelde o yazar.Müzedekilerin örnekleri bu şekil de idi.
Yoksa mezarda ayrıca 2 kilo altın 1 kilo gümüş sikke, altın hançer elmas gerdanlık diye bişey yazdığını ben müze kayıtlarında göremedim.dolayısıyla genelde yazmaz ama taş olan yerden lahit de çıkabilir tabii ölen kişi zenginse….
Ama taşta gene altta lahit mezar var demez..

dadas_25

Super Moderator
Süper Moderatör
Kardeşim sana bu işin en basit yolunu söyleyeyim. Elinle taşı güzelce kontrol et yani hisset bak işçilik ne kadar iyi olursa altındaki mezar sahibide o kadar zengin olur. Çalışmanı da ona göre yaparsın.