Su arayacağım,nasıl başlamalıyım?

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Merhaba arkadaşlar.Köydeki mahallemizde su yok.Var da içilecek gibi değil.
Eskiden beri çubuk sisteminin aslında su bulmak için kullanıldığını hepimiz biliyoruz.
Bende şansımı deneyeyim dedim.Belki temiz bir su kaynağı bulurum da mahallenin duasını alırım.
Öncelikle ne tür çubuk kullanmalıyım?
Aşağıda su olduğundan nasıl emin olacağım?
Derinliği nasıl anlayacağım?
Tavsiyelerinizi bekliyorum.

hepastios

Editör
Eskiden beri çubuk sisteminin aslında su bulmak için kullanıldığını hepimiz biliyoruz.
Bende şansımı deneyeyim dedim.Belki temiz bir su kaynağı bulurum da mahallenin duasını alırım.
Hocam yeraltı görüntüleme sistemleri su yu net bir şekilde veriyor özellikle conroad kolay gelsin

@ibrhm

Bilgili Üye

Merhaba Ustam sorularınıza göre daha yolun başındasınız , nekadar anlatsamda tecrübe etmeden yol almak mümkün değil.
Çubuğun nevi önemli değil, derinlikte bildiğiniz gibi değişik şekillerde farazi alınabiliyor. Çubuk bir çok maddenin sinyalini aradığınız madde sinyali gibi verebilir, önemli olan bunları ayıklayabilmek
Size bu konuda şöyle yardım edebilir istediğimiz suyu bulabiliriz.
Arazinin önce geniş açılı bir kaç fotoğrafını atmaniz bunlar incelendikten sonra tespit ettiğim yerlerin yakın fotoları gerekecek.
ve son noktayı koyacağız.
Arazide olsak daha kolay ama bu şekilde sonuç alırız.
Sağlıcakla kalın.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Su bulan bi arkadaşım var, ağaç çatal çubuk kullanıyor. bence sende çatal çubuk dene.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@@ibrhm gibi harita üzerinden bulan arkadaslarda yardımcı olabilir.

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
.
bakır çubukla bulursun ustam ..
.

@ibrhm

Bilgili Üye
Bu işi yapan jeoloji ,jeofizikçilerin hiç birisi ve hiç bir cihazı burada su var, derinliği bu kadar,debisi bukadar diyemez.
hepsi olabilirliğini söyler, zeminde kireç taşı yada kumlu,çakıllı tabakalar var ise olasılık biraz daha yükselir.. Doğruluk oranı %50yi geçmez, piyasada çubukçular %50 üzeridir her zaman..
Çubukla daha profesyonel ivme yakalamış kişiler yer altında sıvılar hakkında özellikle jeotermal suları ve genel su katmanlarını ,kapsadigı alani,akis yönünü,derinliğini ,hatta sicaklik derecesini bile rahatlıkla tespit eder.
Jeolojik ve jeofizik tespitin bir maliyeti olacak. Konu burada arkadaşa maliyetsiz bir şekilde tespit yapmak.
En önemliside Derinliği yakın ve debili suları tespit edip, Sondaj ikinci plan ,basitçe ,hesaplica kepçe yardımı ile suyu çıkartmak..

jeolog

Co Admin
Co Admin
Bu işi yapan jeoloji ,jeofizikçilerin hiç birisi ve hiç bir cihazı burada su var, derinliği bu kadar,debisi bukadar diyemez.
hepsi olabilirliğini söyler, zeminde kireç taşı yada kumlu,çakıllı tabakalar var ise olasılık biraz daha yükselir.. Doğruluk oranı %50yi geçmez, piyasada çubukçular %50 üzeridir her zaman..
Çubukla daha profesyonel ivme yakalamış kişiler yer altında sıvılar hakkında özellikle jeotermal suları ve genel su katmanlarını ,kapsadigı alani,akis yönünü,derinliğini ,hatta sicaklik derecesini bile rahatlıkla tespit eder.
Jeolojik ve jeofizik tespitin bir maliyeti olacak. Konu burada arkadaşa maliyetsiz bir şekilde tespit yapmak.
En önemliside Derinliği yakın ve debili suları tespit edip, Sondaj ikinci plan ,basitçe ,hesaplica kepçe yardımı ile suyu çıkartmak..
Kac defa bir muhendislik firmasi ile yeralti arastirmasina katildiniz veya izleyerek tanik oldunuz da %50 ihtimal verebiliyorsunuz. Ayrica kac defa bir cubukcu ile su kuyusu isi yaptiniz ona da bir aciklik getirin hatta tecrubelerinizi bizimle paylasiniz. Kesinlikle eminim ikisi icinde cevabiniz sifir tecrube olacak. Cehalet ve corona gunumuzun cozulemeyen sorunlari, yazik.