• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Şüpheli kaya

28karayel28

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Slm aleyküm ustalar, Resimlerini paylaştığım kayanın değişik açılardan fotolarını görüyorsunuz, öncelik hedef bence kayanın kendisi, kayanın karşıdan baktığınızda ilk resim sol tarafta bir adet yuvarlak oyma ağzı açık bize bakar vaziyette, su koysan aşağı akar, diğer oymamız ise dikdörtgen oyma oda kayanın ortasında ,oymaların işçiliği ise pek kaliteli değil baştan sağma gibi fakat mezarının kaliteli olduğunu düşünüyorum bu kanıya varmam ise yaptığım çalışmalar doğrultusunda çıkan bulgular, hedefe gelirsek ise kayanın kendisi diye düşünüyorum ilk deneme başarısız gol olmadı, önümüzdeki maçlara bakacağız gol olması için seyirci desteğine ihtiyacım var.

Ekli dosyalar

28karayel28

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
İlk iki oymamız kayanın açıklamada bahsettigim yerlerinde üçüncü oyma ise yine buraya yakın baska kayada paylaşmanın sebebi ise bunun aynısı görmeniz için, diğer kayada yosunlardan pek belli olmuyor

Ekli dosyalar

kaynak

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Şuda varki kıyas yapmadan ifade ederek, giresun da benzer işaretlerin dibinde olanına hiç rastlamadım.

28karayel28

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Hazırlık çalışması ve ilk bulgu işçilikli taş, muhtemelen mezar bu taşlardan yapılmış bu taş fazlalık olarak atılmış veya saklanmış, taşın yönü bu şekilde

Ekli dosyalar

28karayel28

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Biraz sonra farkli bi kaya, tokmaklamama rağmen boşluk vermiyor, içi parça kaya ve çamur dan ibaret gibi ama çok sağlam

Ekli dosyalar

28karayel28

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Zemin çok sert olduğu için daha aşağı inilmediğinden bu çıkan yapıyı olabildiğince ortaya çıkartıp, 80 cm lik uç salladim boşluğa düşer diye fakat olmadı, tek olumlu diye düşündüm delmë sırasında 60, 70 cm den sonra çıkan kaya tozu yeşile dönmüştü, yeşil ne olabilir diyecek olursak, ilk çalışmada çıkan şekilli taş yeşildi ve kaya tozu ile aynı renktedir belkide uç yetmedi belkide nasipte birşey yoktu, belkide bizim hayalimizdi,

Ekli dosyalar

deli firat

DOĞACI
Moderatör
İlk çıkan kaldırım taşı gibi olan taşı yokladınız mı ayrıca çalışma alanını genişleterek en az 1.5 mt de kayanın içine doğru oyulmuş bir kapalı alan aranmalı

oguzkagan

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Öncelikle şüphelenmeniz gereken kısım kayanın ve kare oymanın doğu kısmı diye düşünüyorum usta kaynak ustanın da belirttiği gibi kayanın kendisinde olmasa dahi öncelikle doğu kısmına doğru bir araştırma yapmanız fatdalı olacaktır zemin altı oda ve/veya toprak altında zeminaltı kaya mezar olma olasılığı yüksek bence.
Başarılar selametle.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yönetici
Co Admin
Cozmen gereken sey:
Dikdortgen oyma.
Ustunde, saginda solunda bircok iscilik var.
Amma sen orayi hic temizlememisin.
Tekrar gidersen:
Guzelce yika, kururken yakin mesafeden
Saat 10-12-14 istikametlerinden yuksek pikselle fotografla. Yazilani cizileni gormen lazim.

Ayrica, on islem yaptiguniz malzemeleri ve kendinizi asla fotograf icine almayiniz. Yanlis anlasilir, basiniza bela olur. Bu husus onemli...

28karayel28

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Cozmen gereken sey:
Dikdortgen oyma.
Ustunde, saginda solunda bircok iscilik var.
Amma sen orayi hic temizlememisin.
Tekrar gidersen:
Guzelce yika, kururken yakin mesafeden
Saat 10-12-14 istikametlerinden yuksek pikselle fotografla. Yazilani cizileni gormen lazim.

Ayrica, on islem yaptiguniz malzemeleri ve kendinizi asla fotograf icine almayiniz. Yanlis anlasilir, basiniza bela olur. Bu husus onemli...
Ustam, yapılan bu islem ön tesbit için yapılmıştır, Bu esnada hiçbir tarihı yapı ve esere zarar verilmemiştir.İşlemler solandırılınca arazi eski haline getirilip kapatılmıştır.