• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Tandır

Marani

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar kazdıgım yerin 1.5 metre kadar altında tandır cıktı ve onlarca küp parçası ve bir tane oyma taş çıktı sizce mal varmıdır burada. Bu kazdıgım yerin üzerinden 1 yıl geçti ve kabartma taşın fotoğrafı yok ikiye bölünmüştü taş birisine göstermiştim rüzgar gülü demişti. Değerli fikirlerinizi öğrenmek isterim.(Bu arada para evi ön tarafında bulundu yaklaşık 4 metrede kazı yaptığım yer evin yan tarafı )

Ekli dosyalar

Kamhi Leonard

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Para osmanlı parasıda evde ve o tandırdan birşey çıkacağını pek düşünmüyorum
Bu evin ilk sahipleri dedenden önceki sahipleri kimlerdi ? Köyün tarihçesi nedir bunlar önemli kazı veya bir çalışma yapmadan önce

Marani

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Kısa özet heceyım abi sana burada eskiden beri define var muhabbeti dolaşıyor dedemin kardeşi zamanında cızmeye benzer avucun yarısı kadar tarihi eser bulmuş. Burası vanda yanı bizim kaldıgkmız yer hep eski ermeni yerleşim yerleri desenlerden önce ermeniler kalıyormus hatta bulunduğumuz mahallede 10 taneden fazla yerde son 5 yıl içerisinde bulundu halada orda burada var diyen çok kışı var yanı van kalesine çok yakın bı yerdeyiz

Marani

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Parada 70 80 yıl oncenın iran parası dendi

GUND@R

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Ustam bölge neresi bu arada bahsettiğin oyma taşın resmini de at ustalarımız yardımcı olurlar rastgele

Marani

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Abi valla attım taşı bölge van. Hikâye çok uzun hacıya hocaya gittik. 30 yıl önce buraya bi büyü yapmış birisi yengem görmüş şahit olmuş aradan 30 yıl sonra yani geven yıl hocaya gittiğimizde aynı büyüden bahsetti psıkolojım bozuldu zaten geven yıl ondan dolayı kapattım tekrar açmayı düşünüyorum.

Kamhi Leonard

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Kısa özet heceyım abi sana burada eskiden beri define var muhabbeti dolaşıyor dedemin kardeşi zamanında cızmeye benzer avucun yarısı kadar tarihi eser bulmuş. Burası vanda yanı bizim kaldıgkmız yer hep eski ermeni yerleşim yerleri desenlerden önce ermeniler kalıyormus hatta bulunduğumuz mahallede 10 taneden fazla yerde son 5 yıl içerisinde bulundu halada orda burada var diyen çok kışı var yanı van kalesine çok yakın bı yerdeyiz
Tuşba tabiya gayet normal burda nereyi kazarsan kaz heryerden farklı birşey çıkar

Marani

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Taşıda sokağa attım yanı bizim sokak baya uzun ve en sonundayız çamurlu yol sağda solda bı yerdedir yarın bakıcam bulursam daha net bı şekilde atacagım

Kamhi Leonard

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Abi valla attım taşı bölge van. Hikâye çok uzun hacıya hocaya gittik. 30 yıl önce buraya bi büyü yapmış birisi yengem görmüş şahit olmuş aradan 30 yıl sonra yani geven yıl hocaya gittiğimizde aynı büyüden bahsetti psıkolojım bozuldu zaten geven yıl ondan dolayı kapattım tekrar açmayı düşünüyorum.
Marani senden sadece tek birşey yapmanı isticem yazacaklarımı iyi oku ve dedigimi yap

GUND@R

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Büyüyü bilmem de kardeş Ermeni tandırı olabilir içinden eşya da çıkar bizim oralarda bolca olur bu mevzular. Döneriz diye kap kaçak ne varsa tandıra gömüp gidenler oldu. Şahsen böyle bi tandıra denk geldim ne ararsan vardı

Marani

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Evet abı makina getırttık baktılar tünel var kuyu var felan dediler dedeme sordum eskiden kuyuydu bura dedi yarısı doluymuş dedemden tam doldurmuş kuyudan inince tümel varmış ve bı oda dolusu olduğunu söylediler 500 lıramızı alıp gittiler ama ortada gözle görünür kuyu yoktu adamların onu görmesi tuhaf dedem doğruladı bahsettikleri yerde kuyu olduğunu. Bu arada dedem 50 yıl önce kadar yüzlerce pipo bulmuş baslarında insan yüzü olan ve hepsini bı hurdacıya sormuş bunlar değersiz diyince dedemden atmış:)) yanı birşeyler olduğunu düşünüyorum ama nerde nasıl bılmıyorum

Kamhi Leonard

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=22500]Marani[/MENTION] bak guzel kardeşim
Soylediklerin şayet doğru ise
Yengeyle konuş ve hatırlamasını sağla
O büyüyü yapmaya gelenler ne zaman hangi aylarda tam tarih hatırlasa ben o tarih önce sif senin şu söylediklerine istinaden çıkar gelirim

Bak guzel kardeşim
Bunlar her yılın aynı ayında ayin tazelemek için her yıl geliyorlardir tesadüfen yenge görmüş çokta guzel olmuş
Is oki tarihi hatırlaması
O tarihî hatırlasın gerisi ben de
Bakalım o sokağa girebileceklermi daha

Marani

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Abi madem konu ciddileşti anlatıyorum. Benim babam 24 yıl önce ben 6 aylıkken orada gömü ararken vefat etti. Dedemin kardeşi ni çizme büküp İstanbul da bozdurmus o zamanın parasıyla okmeydanında bı ev parası vermişler. Bahsettiğim büyü konusuna gelirsek bundan yaklaşık 30 yıl önce bi adam geliyor said soyundan geliyormuş bu adam. Adam gelmiş ve benim büyük amcama burada hömü var beyaz bi horozunu getir kesryim ve çıkarayım demiş amcamda dalga geçip sen bizim horozu yemek için dıyosum demiş ( amcamın cahilliği) neyse sonra bu hoca çok sinirlenmiş dönmüş giderken yerden bi avuç toprak alıp okumuş ve gomunun olduğu yere atmış hadi çıkarın bakalım deyip gitmiş yengemde şuan 50 kusur yasında onu sadece o görüp söyledi çok iyi hatırladığını söylüyor. Gelelim asıl konuya geven yıl hocaların yanına gittik ve kağıda farsça bısehler yazarak bana soru sormaya başladı ve buradaki herşeyi harfiyen tarif etti konum olarak evi evin yanındaki şeyleri babamın orada vefat etmesine kadar herşeyi söyledi ve son olarak da bu 30 yıl önce olan olayı birisi oraya gelmiş çok sinirlenip beyaz horoz sihri yapıp gitmiş dedi. Ve aşırı derecede ayrıntılar var bı kaç kişi getirdik çubuk bile tuttular bu yıl tekrar kazdım bu bahsettiğim yerin bı kaç metre tan tarafını 4 metre kadar hiçnişey çıkmadı adam helfı sonra dediki benim gücüm yeymiyo kaydırıyolar olay bu.

Marani

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
İşte tarihi hatırlaması çok zor çünkü bahsettiğim şeh bile 30 küsür diyorlar yani