Tarihi değerleri varmı ustalar ?

pesimist25

Member

Ustalar bu paraların maddi değerleri var mıdır acaba? hangi dönemlere aittir bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Fazla bir beklentiniz olmasın.hepsi 10 TL gibi.inşallah daha kalite olanlarına.

pesimist25

Member
Peki usta üzerinde Tuğra olan osmanlı paraları sanırım onların ve diğer yabancı olanların belli bir değeri yokmu acaba? Bi arkadaş çalışma esmasında el kadar küp içeriisnde bulmuş artık koyan ne halt yemeye koydu devamı var mı bilemiyorum şuan ..

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Tuğra da olsa yakın dönem hicri 1327 miladi1912 yılına ait 107 yıllık metal sultan Reşad kuruşları. piyasada çokca bulunur.kilo ile satılır sizinkilerin kondüsyonu.sıfır.ayrıca koyan için ne halt demeyin.ecdada saygısızlık olur.eski osmanlının nikel para kullanımı cepte kese evde küçük küpler ve tabak içleri para kapları olarak rafta tutulup ihtiyaç halinde oradan alınırdı.

Son düzenleme:

GencKoleksiyone

Aktif Üye
Ustam pek bir değerleri yok doğru lâkin, piyasada herhangi bir satıcı bu tarz paraların tanesini en az 5tl den satmakta. Çoşkun olanları söylemiyorum. Katalog değerleri düşükte olsa piyasada normal fiyatları genel olarak 5tl.

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ustam pek bir değerleri yok doğru lâkin, piyasada herhangi bir satıcı bu tarz paraların tanesini en az 5tl den satmakta. Çoşkun olanları söylemiyorum. Katalog değerleri düşükte olsa piyasada normal fiyatları genel olarak 5tl.
Tamamı 10 tl değilde toplamı 30 tl olsa 20 tl lık kazanç adamı zenginmi eder,açıklamalar doyurucu olmuş. arkadaş 20 tl lık zarardan kurtulmuş.ederi olmayan paralar yoruma kapandı.Güncel.

Son düzenleme:

posedion

Member
Peki usta üzerinde Tuğra olan osmanlı paraları sanırım onların ve diğer yabancı olanların belli bir değeri yokmu acaba? Bi arkadaş çalışma esmasında el kadar küp içeriisnde bulmuş artık koyan ne halt yemeye koydu devamı var mı bilemiyorum şuan ..
uzerinde 10 yazan halen rusyada kullanılıyor :)

GencKoleksiyone

Aktif Üye
uzerinde 10 yazan halen rusyada kullanılıyor :)
Ustam o "üzerinde 10 yazan" dediğiniz para günümüzde kullanılan bir para değil ? Alman Pfennig o para. Arkasında yaprak bulunmaktadır ve yine tarihi arkasında yazmaktadır. Almanlar Euro para birimine geçtiklerinde Mark ve Pfennig birimleri kaldırılmıştır. Lütfen bilmeden yorum yapmıyalım, insanları yanlış bilgilendirmiyelim. Bu arada internetten sadece "Pfennig" diye arattırırsanız bu paranın son kullanılan yılının 2002 olduğunu görürsünüz. Yâni bu yıl Almanyanın Euro para birimine geçiş yılıdır.

posedion

Member
Ustam o "üzerinde 10 yazan" dediğiniz para günümüzde kullanılan bir para değil ? Alman Pfennig o para. Arkasında yaprak bulunmaktadır ve yine tarihi arkasında yazmaktadır. Almanlar Euro para birimine geçtiklerinde Mark ve Pfennig birimleri kaldırılmıştır. Lütfen bilmeden yorum yapmıyalım, insanları yanlış bilgilendirmiyelim. Bu arada internetten sadece "Pfennig" diye arattırırsanız bu paranın son kullanılan yılının 2002 olduğunu görürsünüz. Yâni bu yıl Almanyanın Euro para birimine geçiş yılıdır.
Peki hocam neden kızıyorsun ki karıştırmışım akşam demleniyordum:)

Son düzenleme: