• Soru sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Tarlamı Sürerken Bununla Karşılaştım

Respectt

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar çok değerli forum üyeleri tarlamı sürerken traktöre takılan bu şey hakkında bir fikri olan varmı. Değerli vaktinizi ayırıp incelediğiniz için teşekkür ederim. İyi forumlar dilerim herkese sağlıklı günler.

1.jpeg

2.jpeg

3.jpeg

vakko

ι ρѕιχι мσυ
Moderatör
Herhangi bir önem arz eder mi sizce yada değerli bir şey midir? Teşekkürler
Kilise olabilir eve ait olabilir herşey mümkün.Taş üzerindeki harfleri netleştirip eksiksiz bir şekilde sunum yaparsanız taşın nereye ait olduğu hakkında net fikir sahibi oluruz.​

Respectt

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı

Kilise olabilir eve ait olabilir herşey mümkün.Taş üzerindeki harfleri netleştirip eksiksiz bir şekilde sunum yaparsanız taşın nereye ait olduğu hakkında net fikir sahibi oluruz.​
Anlıyorum efendim lakin taş biraz tahribata uğradığı için ilgili görselde gözüktüğü kadar yıkadım izlerden çizdim falan ama en iyi gözüktüğü hale getirebildim. Resim üzerine birkaç filtre uygulayıp yazıların görünmesini sağlamaya çalıştım yine aynı taş bkz;

Ekli dosyalar

• 140.6 KB Görüntüleme: 95
  • 188.3 KB Görüntüleme: 91

vakko

ι ρѕιχι мσυ
Moderatör
Anlıyorum efendim lakin taş biraz tahribata uğradığı için ilgili görselde gözüktüğü kadar yıkadım izlerden çizdim falan ama en iyi gözüktüğü hale getirebildim. Resim üzerine birkaç filtre uygulayıp yazıların görünmesini sağlamaya çalıştım yine aynı taş bkz;
baştaki M ve sondaki 2 harf IK ? Bu eski yunan epigrafi yazıtlarda bir harf komple kelime anlamını değiştiriyor yanlış bilgi vermek istemiyorum.birde taş kırık sondaki eksik harfleri tamamlamak gerekiyor.Acele etmezseniz parçayı tamamlar size bilgi veririm.Diğer taraftaki harfler net değil ama tam gibi.Bir kağıda yazma şansınız varsa onuda kağıda yazıp konu içinde paylaşın.

Son düzenleme:

Mal bulanındır

Moderatör
Moderatör
Maşallah bereketli bir tarla, sürmeye devam :)
Accuk nadasa biraksin toprak dinlensin.
Bu arada konusahibide orda yerlesik hayatda olan medeniyetleri ve adresleri ogrensin.yoksa hafriyat ihalesi almis gibi sūr ha sūr

vakko

ι ρѕιχι мσυ
Moderatör
@Respectt
Paylaştığın görseldeki yazı bir tapınakla ibadet edilen yer ile alakalı kilise %90 diyebilirm.Mnio şehrine ve tanrılara adanmış kiliseye ait sütun altılığı.Bu tarz şehirler için veya başka şehirlerdeki kutsal yerler için adanmışlıklar antik dönemde çoktur.Baş tarafta şehrin adı yazıyor Mnio.Minio belki ülkemizdeki bir şehirin eski adı olabilir,kilisenin ismi olabilir veya kıbrıs yunanda baf limanına kral mezarlarina yakın kutsal bölge ismi.İsmin fazla önemi yok.Cihaz destekli bölgede değerli arge yapılması uygundur.

Taş üzerinde eksik olan sondaki parça hariç
Mnio y ike teo yazıyor.Yazının anlamı Mnio şehri ve kilisesi için ve Tanrı Teos veya Teoh için adanmıştır.Yapılan yapı için yazılmış.Yazıdaki kısaltma teo [ Τωο ] yunan tanrı isimlerinin kısaltılmış halidir.Örnek verirsek Teos veya Teoh gibi.Taşın diğer tarafındaki yazılarıda netleştirip konu içinde paylaşırsanız çeviri yaparım.

G.Y.E. © 2020
Define Sohbeti

Son düzenleme:

saspundas48

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
@Respectt
Paylaştığın görseldeki yazı bir tapınakla ibadet edilen yer ile alakalı kilise %90 diyebilirm.Mnio şehrine ve tanrılara adanmış kiliseye ait sütun altılığı.Bu tarz şehirler için veya başka şehirlerdeki kutsal yerler için adanmışlıklar antik dönemde çoktur.Baş tarafta şehrin adı yazıyor Mnio.Minio belki ülkemizdeki bir şehirin eski adı olabilir,kilisenin ismi olabilir veya kıbrıs yunanda baf limanına kral mezarlarina yakın kutsal bölge ismi.İsmin fazla önemi yok.Cihaz destekli bölgede değerli arge yapılması uygundur.

Mnio y ike teo yazıyor.Yazının anlamı Mnio şehri veya kilisesi için ve Tanrı Teos veya Teoh için adanmıştır.Yapılan yapı için yazılmış.Yazıdaki kısaltma teo [ Τωο ] yunan tanrı isimlerinin kısaltılmış halidir.Örnek verirsek Teos veya Teoh gibi.Taşın diğer tarafındaki yazılarıda netleştirip konu içinde paylaşırsanız çeviri yaparım.

G.Y.E. © 2020
Define Sohbeti
maşallah kardaşım allah cc zihin açıklığı versin

Respectt

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
@Respectt

Mnio y ike teo yazıyor.Yazının anlamı Mnio şehri ve kilisesi için ve Tanrı Teos veya Teoh için adanmıştır.Yapılan yapı için yazılmış.Yazıdaki kısaltma teo [ Τωο ] yunan tanrı isimlerinin kısaltılmış halidir.Örnek verirsek Teos veya Teoh gibi.Taşın diğer tarafındaki yazılarıda netleştirip konu içinde paylaşırsanız çeviri yaparım.

G.Y.E. © 2020
Define Sohbeti
ilimine sağlık ustam çok teşekkürler. İlerleyen günlerde detayları aktarırım.

Son düzenleme:

ersen0010

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
@Respectt

G.Y.E. © 2020
Define Sohbeti
Ya sen nasıl birisin. Usta. 👏👏👏

Daglı2023

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
sutun altlıgı tarla bereketli der

Üst Alt