• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Taş yığma ''Y'' harfi

bazztech

Member
Kayıtlı Kullanıcı
20161030_111818.jpg

20161030_111822.jpg

20161030_115508.jpg

20161030_111825.jpg

S.aleyküm ustalar..

Bugün alan taramada bir çok taş yigmalarla karşılaştık fakat zirvede bir taş yığmanin başında bu "y" isaretini bulduk. Yığma nin yönü kuzey Doğuya bakıyor ve yamaçta. Mezarin bittiği yerde çok güzel bi çöküntü olmuş ve 4 metre yaninda yine bi yığma var fakat bu bundan küçük. Ilk defa çökmüş bir yığma gördüm.taşı cimenlere ben cektim. Çalişmaya degermi? Yalnislikla çocuğun resmini atmisim kusura bakmayin.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Cani bebe06

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Kardş gelecegin definecisi olcakmş gibi duruyor ufaklık Mevlam sizlere bagışlasn.

Cani bebe06

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
makine gezdir yada çubukla bi bak derim .

bazztech

Member
Kayıtlı Kullanıcı
makine gezdir yada çubukla bi bak derim .
Makine değilde çubukla baktik kemikte net cevap verdi. Mezar olduğu kesin dolumu Bos mu onu acmadan karar vermek mümkün degil. Benim aklima takila çöküntü ve taş ilk defa çökmüş bir yığma görüyorum ve üzerinde mezar steli gibi y harfi var üstelik kabartma.

Cani bebe06

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
mezar dedign yer neresi bi işaretlesydin .kardeş.alan tarama mi getirdi sizi buralara.

hades40

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=12503]bazztech[/MENTION] Üstadım ufaklığın resmini sildim ALLAH bağışlasın çok tatlı MAŞALLAH nazar değmesin....

bazztech

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Ben bir çok taş yığma mezar ile karşılaştım birinde çalışma firsatı buldum ve onuda büyük bicimsiz bir kaya gelince biraktim. Simdi arkadaşlar bu tas yığma konusunu biraz açalım istiyirum. Yamacin altinda yigmalar 4-metre arayla sağa sola agaç diplerine yapılmış. Fakat zirveye dogru çıkınca yığmalar azalıyor ve güzel alanlara yapılmış yani mezarin ustune cikinca cok güzel manzarası oluyor.

Acaba diyorum zenginler tepelere ,halktan olanlar aşagilaramı gömülmüş. Yada taş yığma mezar yapmaların amacı neymiş. Ben sanduka mezar açtım ormanin icinde hic bir isaret yoktu ama cok guzel bi mezardi. Hemen yaninda kapaksiz aile mezarida actim. Yaninda yaklasik 9 metre kadar mesafede taş yığma da var. Yani karışık mezar tipleri. Karışık kültürlerden mi kaynaklanıyor bu mezarlar. Neden farkli farkli tip mezarlar ayni alan icinde.

nik

Super Moderator
Süper Moderatör
şansini dene bence

acemi 55

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Ben bir çok taş yığma mezar ile karşılaştım birinde çalışma firsatı buldum ve onuda büyük bicimsiz bir kaya gelince biraktim. Simdi arkadaşlar bu tas yığma konusunu biraz açalım istiyirum. Yamacin altinda yigmalar 4-metre arayla sağa sola agaç diplerine yapılmış. Fakat zirveye dogru çıkınca yığmalar azalıyor ve güzel alanlara yapılmış yani mezarin ustune cikinca cok güzel manzarası oluyor.

Acaba diyorum zenginler tepelere ,halktan olanlar aşagilaramı gömülmüş. Yada taş yığma mezar yapmaların amacı neymiş. Ben sanduka mezar açtım ormanin icinde hic bir isaret yoktu ama cok guzel bi mezardi. Hemen yaninda kapaksiz aile mezarida actim. Yaninda yaklasik 9 metre kadar mesafede taş yığma da var. Yani karışık mezar tipleri. Karışık kültürlerden mi kaynaklanıyor bu mezarlar. Neden farkli farkli tip mezarlar ayni alan icinde.
Ben bir çok taş yığma mezar ile karşılaştım birinde çalışma firsatı buldum ve onuda büyük bicimsiz bir kaya gelince biraktim. demişiniz o taşı kaldırsanız altındaki mezarıda görürdünüz taş yıgmalar roma dönemi mezarlardır sıra sıra 3 tane varsa biri dolu 2 tanesi sahte olur siz tesbitinizi yapıp dolusunu bulacaksınız ve altta mezarı kapatan büyük taş kütle olur en zor tarafıda bu zaten

jeolog

Co Admin
Yönetici
Co Admin
20161030_111818.jpg
İşaretlediğim yerde farkettiyseniz Y olarak gördüğünüz parçanın üzerinde gelişmiş ve kaplamış yapıyı görürsünüz. yani bu kayaç bütünmüş sonradan aşınmış ya da kırılmış ve bu görünen kısmı kalmış. bu Y nin bir parçasını ucundan ufak bir şekilde kırıp incelerseniz konak kayadan biraz farklı olduğunu anlarsınız. bu bir fosil de olabilir, kemik parçası da olabilir, mineral damarı da olabilir. doğal işçilik. yorumum sadece Y içeren resim için geçerlidir. çevresinde mezar yada başka bir yapı olup olmadığı konusunda fikir veremiyorum.

acemi 55

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
jeolog usta yanlış anlama ama bu bana horasan gibi geldi bu Y horasanla birleştirilip kaynamış

jeolog

Co Admin
Yönetici
Co Admin
[MENTION=7469]acemi55[/MENTION] ustam, horasan dersek, bu Y harfine benzer şeklin alt çizgisinin devamında horasan diye düşündüğün kayanın içinde çatlak mevcut. Y yi sarmış bir kayaç var ve Y nin kenarlarına yapışmamış, ayrık duruyor. Ustam eğer senin düşündüğün gibiyse horasanın içine gömülmüş Y harfini andıran bir cisim var derim. Bu kayaç nerden çıkartılmış bütün kayayı görebilirsem daha net bilgi verebilirim. :)