Taş

spyfrs

Moderatör
Moderatör

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Ben de gordum bu haberi. Bu tas enteresan bir sey, 2001 e kadar belirli sayida varmis, sonralari arkeolojik kazilarda bulmaya baslamislar. Soylendigine yakin degerde.

Painite is a very rare borate mineral. It was first found in Myanmar by British mineralogist and gem dealer Arthur C.D. Pain who misidentified it as ruby, until it was discovered as a new gemstone in the 1950s. When it was confirmed as a new mineral species, the mineral was named after him.[3] Due to its rarity, painite can cost in the range of between US$50,000 to $60,000 per carat.

spyfrs

Moderatör
Moderatör
Ben de gordum bu haberi. Bu tas enteresan bir sey, 2001 e kadar belirli sayida varmis, sonralari arkeolojik kazilarda bulmaya baslamislar. Soylendigine yakin degerde.

Painite is a very rare borate mineral. It was first found in Myanmar by British mineralogist and gem dealer Arthur C.D. Pain who misidentified it as ruby, until it was discovered as a new gemstone in the 1950s. When it was confirmed as a new mineral species, the mineral was named after him.[3] Due to its rarity, painite can cost in the range of between US$50,000 to $60,000 per carat.
define falan hikaye taşı bulan kazanır şimdi bu bir borat olduğuna göre ülkemiz Dünya bor rezervlerinin %73'üne sahip olan Türkiye'de neden bu taşdan çıkmasın ??

edirne22

Editör
dünyada sadece muğla'daki boksit madenlerinden çıkartılan
sultanit - zultanit - zanit
taşı çıkartılır. çok değerli.
youtube da videoları var.
bu o taş mı, yoksa başka bir taş mı?

edirne22

Editör
PAİNİTE KRİSTAL
"Painite ilk olarak 1954 yılında Burma’da keşfedilmiş ve uzunca bir süre sadece iki örneği olmuştur. 2002 yılında daha fazlası Myanmar ve Burma’da bulundu. 2005 yılına kadar, sadece 25 kristaller var olduğu bilinen ve sadece bir kaç tanesi nadir parçalar arasına girebilmiştir. O zamandan beri bazı ek örnekler kuzey Myanmar'da bulundugu bilgisi gelmektedir.

Painite, zirkonyum, bor, kalsiyum ve alüminyum, ayrıca eser miktarda içeren krom ve vanadyum .içeren, borat mineral kristalidir. Borat bor asidi ve bir oksidin birleşimiyle oluşan tuzdur. İçindeki demir miktarına göre kahverengi, turuncu ve kırmızı renkleri bulunabilir.

Elmastan daha da nadir bulunan Painite kristalinin gramı 9.000 $ dır. Türkiye'de şimdiye kadar bulunmamış olması, olmadıgı anlamına gelmez.

Kıymetli kristal taşlardandır, mücevher olarak kullanılldığı gibi şifalı taş olarakda psikolojik hastalıklara iyi geldiği de söylenir."