Tecrübelilere Soru - Kuyu Tarzı Yapı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kuyukaz

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. Artık yazmam gerekiyor zira yalan değil yoruldum. Fikrinize ihtiyacım var.

Bahçede ağaç dikerken kalın tuğla küp parçaları çıktı. Merakla kazınca koca bir taş çıktı. Neyse taşı kırdım ettim. Meğer kilit taşıymış, tepesi tandır gibi kubbeli, 1 metre aşağısı toprak kaplı, kuyu gibi bir yapı ortaya çıktı. Ancak ateş mateş yanmamış. Ne is ne başka iz var. Köyde eskiden rumlar da yaşamış olduğundan ne bu diyerek kazdım. Elenmiş topraktı. 1.5 metreden sonra bir ara hafif mıcırlı toprak çıktı. Onu da kazdım. Eskisine göre biraz daha sert toprak çıktı. Onu da kazdım. Dere kumuna denk geldim. 10-15 cm kalınlığında. Neyse onu da kazdıktan sonra serpilmiş bir vaziyette kül çıktı..Gıpgiri...Kalınlığı 3-4 cm..
Onu da kazınca sert toprak çıktı. Neyse o da bitti şu an dibinde biraz yığın kaldı 20-30 cm kadar, mıcırlı veya harçlı bir şey var dipte. Gırç gırç ötüyor. Bu 20-30 cm toprakta da ince mil var ve çok sert. Sanki birisi ezmiş gibi kalıp halinde. Ve toprağın yapısına bakınca yer yer siyah yer yer kahverengi olduğınu görüyorum. Bu arada o yığının içinden adeta sadece çimento tozundan yapılmış gibi 2-3 taş çıktı. Kırılıyor ve toz oluyor.Nasıl diyim, aranızda ham çimentoyla şap dökmüşler varsa bilir. Gıpgiri olur ya ham çimento ıslanınca. Aynen öyle...Tadına baktım baya baya çimento gibiysi.

Unutmadan şu anki seviyeye dek nadiren taşa geldim...Toplasanız 30-40 tane sapanlık taş diye tabir edebileceğim boyutta taş çıkmıştır. Normalde bahçe baya taşlı...Adam ederken abartmadan diyorum 1,5 büyük kamyon dolusu taş kaya çıkartmışımdır.

Dedektör olarak delta pulse 3s aldım. Sağolsun satıcı olacak .... söyledipim halde 32lik başlıkla yollamış. Dedektör algılama yapmıyor. Ne demir ne başka bir şey var diyor şu an.

Unutmadan. Bu yapının 3 metre sağında eskiden baya yaşlı meşe ağacı vardı (köyde meşe ağaçları bol) ve emin olmamakla birlikte sanki üzerine çakılı 2-3 çivi vardı diye hatırlıyorum.

Sizce ben yaklaştım mı ? Yoksa haybeye kürek mi çekiyorum. Şu an 4 metre rahat kazdım..Bahsettiğim yer kuyu değil. Dediğim tarzda 1 metre altında toprak olan tandıra, kuyuya benzeyen 1 yapıydı.

Örülürken taş ve tuğladan, kırık testi-künklerden örülmüş. Üzerlerinde işaret vesaire yok. Taşlarda da boşluk oynama yok. Tek tek baktım.

Yorumlarınızı bekliyorum. Selamlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
esselamualeykum

senin bahsettiğin zemin yapısı sanki bir tümülüsün üstünden aşağı iniyormuş kanısına vardım

toplamında ne kadar derine indin mübarek

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Eger calistiginiz alan riskli degilse bulabileceginiz en guzel yerdesiniz kardesim. Yaninizda illaki birileri olsun. Toprak katmanlari cok guzel, muhtemelen enson horasana denk geleceksiniz. Yalniz sunu soyleyebilirim, toprak katmanlari alcak oldugundan derinlik okadar olmamali. Butur yapilarda 18 m derinlige kadar ulasabiliyor, tabiiki bu derinlik katmanlarin kalinligina gore cok etki eder.
ALLAH azze ve celle yardimciniz olsun umarim muvaffak olursunuz. Selametle

Tenkit

Bilgili Üye
Merhaba arkadaşlar. Artık yazmam gerekiyor zira yalan değil yoruldum. Fikrinize ihtiyacım var.

Bahçede ağaç dikerken kalın tuğla küp parçaları çıktı. Merakla kazınca koca bir taş çıktı. Neyse taşı kırdım ettim. Meğer kilit taşıymış, tepesi tandır gibi kubbeli, 1 metre aşağısı toprak kaplı, kuyu gibi bir yapı ortaya çıktı. Ancak ateş mateş yanmamış. Ne is ne başka iz var. Köyde eskiden rumlar da yaşamış olduğundan ne bu diyerek kazdım. Elenmiş topraktı. 1.5 metreden sonra bir ara hafif mıcırlı toprak çıktı. Onu da kazdım. Eskisine göre biraz daha sert toprak çıktı. Onu da kazdım. Dere kumuna denk geldim. 10-15 cm kalınlığında. Neyse onu da kazdıktan sonra serpilmiş bir vaziyette kül çıktı..Gıpgiri...Kalınlığı 3-4 cm..
Onu da kazınca sert toprak çıktı. Neyse o da bitti şu an dibinde biraz yığın kaldı 20-30 cm kadar, mıcırlı veya harçlı bir şey var dipte. Gırç gırç ötüyor. Bu 20-30 cm toprakta da ince mil var ve çok sert. Sanki birisi ezmiş gibi kalıp halinde. Ve toprağın yapısına bakınca yer yer siyah yer yer kahverengi olduğınu görüyorum. Bu arada o yığının içinden adeta sadece çimento tozundan yapılmış gibi 2-3 taş çıktı. Kırılıyor ve toz oluyor.Nasıl diyim, aranızda ham çimentoyla şap dökmüşler varsa bilir. Gıpgiri olur ya ham çimento ıslanınca. Aynen öyle...Tadına baktım baya baya çimento gibiysi.

Unutmadan şu anki seviyeye dek nadiren taşa geldim...Toplasanız 30-40 tane sapanlık taş diye tabir edebileceğim boyutta taş çıkmıştır. Normalde bahçe baya taşlı...Adam ederken abartmadan diyorum 1,5 büyük kamyon dolusu taş kaya çıkartmışımdır.

Dedektör olarak delta pulse 3s aldım. Sağolsun satıcı olacak şerefsiz söyledipim halde 32lik başlıkla yollamış. Dedektör algılama yapmıyor. Ne demir ne başka bir şey var diyor şu an.

Unutmadan. Bu yapının 3 metre sağında eskiden baya yaşlı meşe ağacı vardı (köyde meşe ağaçları bol) ve emin olmamakla birlikte sanki üzerine çakılı 2-3 çivi vardı diye hatırlıyorum.

Sizce ben yaklaştım mı ? Yoksa haybeye kürek mi çekiyorum. Şu an 4 metre rahat kazdım..Bahsettiğim yer kuyu değil. Dediğim tarzda 1 metre altında toprak olan tandıra, kuyuya benzeyen 1 yapıydı.

Örülürken taş ve tuğladan, kırık testi-künklerden örülmüş. Üzerlerinde işaret vesaire yok. Taşlarda da boşluk oynama yok. Tek tek baktım.

Yorumlarınızı bekliyorum. Selamlar.
Lorenzin ucurtma basliklari var 5-6 metreye kadar algilama yapiyor, arastirip kiralama yaparak kontrol edebilirsin

mayhem

Co Admin
Co Admin
İlk açıp örülü taşlara geldiğinde dikkatini çeken bir kaya olabilirdi .katmanlara gelirsek ne kadar olumlu görünsede burası sadece kuyu amaçlıda kullanılmış olabilir fakat bu değilki burda bir şey yok su besleme kanallarını ve işlem yaparken sabit kayaya denk gelirsen bakılabilir şuanda 4 metre yazmışsın 8 veya 10 metreden sonra odaya ulaşanlar var cihaz meselesi kötü olmuş buraya genişmi çalıştın darmı genişse birazdaha devam et ve su beslemelerine dikkat et denk gelirsen bu deliklerde nedir deme önemli sonuçta kubbe var yazmışsın fakat yön veren bir unsur varsa bile kayıp 1 ton taş çıkarmışsınız :3: Bizide bu konu içinde işlem yaptıkca bilgilendirirsiniz durun diyemiyorum anlatmanıza göre horasanana denk gelmişsiniz yada suyun zamanla oluşturduğu çamur tabaka iyi forumlar .

meratan

Aktif Üye
Kurban derinlik ölçüsü almadınmı çubuk kullanabiliryormusun.sitede bir çok derinlik alma yöntemleri var onlarla dene.Yine içerden değerli sinyali aldınmı.Bunlar çok önemli boşluk olup olmadığını tespit edebilirsen işin kolaylaşır.Şevkinde kırılmaz.
Saygılar

Kuyukaz

Yeni Üye
Yorumlar için teşekkürler arkadaşlar. Bu yapı höyük değil. Dediğim gibi 1x1 yuvarlar kuyu düşünün, o tarzda. Üstü kubbe şeklinde taş ve kalın testi-kiremit parçalarıyla örülmüş. 1 metre aşağısına dek taş sürüyordu. Sonrası yok. Tahminim 80-100 yıl önce yapılmış.

Şu ana dek 5 metre oldu. Tabi ben 1.x1 kazamadım. 60 cm x 60 cm diyelim. 60lık başlık aldım ve bir halta ötmedi. Ne zeminde ne yanlarda.

Artık aşırı sıkıldım. Az daha zorlasam arzın merkezine varacağım. Merdiven bile yetişmiyor. İnip çıkarken düşmemek işin dua ediyom.

Şiş yöntemini deneyeceğim bir ara. Ya demir çubuk ya kürek sapını 1-1.5 metre sokcam. Tahminim o da haybeye olacak ya. Zira demir bir çubuğu 50-70 cm kadar soktum hala giriyordu. Özetle çubuğu sokunca bir şeye takılmazsa kapatcam.

Hadi her şeyi yanlış anladım. Toprak normal topraktı, yapı eski zamanda yapılan peynir mahzeni veya kuyuydu. Ulan kül ne alakaydı anlamıyom. Tadına bile baktım, bildiğimiz odun külüydü. Yerin 4.5 metre altında kül ne arasın.

Şahsen şunları anladım. Ya benim bulduğum bu yapıda hazine yanlarda falan, ya da daha derinde (gerçi aklım kesmiyor 5 metre oldu). Bir de şunu anladım: Bu iş gerçekten sabır ve şans istiyor. Size kolaylıklar diliyorum. Hakket işiniz zor.

Dedim ya çubuğu sokunca bir şey takılmazsa kapatcam.

Son düzenleme:

deli firat

DOĞACI
Çalışma yöntemi yanlış geişletip çalışma yap yanında mutlaka aileden biri olsun en güclüsû ve belinde mutlaka kularaının altında kalacak şekilde kalın ip olsun şimdi bunları niye yazdın diyecen kardeş emareler iyi öyle başladınmı sıkıldık bıraktık diyemesin dört mt indikten sonra oyku tutmaz adamı ya keşke iki mt daha inseydim dersin bu işler böyle dedigim gibi önce can güvenligi sen iki mt daha inersin bu gidişlen selametlen

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Çalışma yöntemi yanlış geişletip çalışma yap yanında mutlaka aileden biri olsun en güclüsû ve belinde mutlaka kularaının altında kalacak şekilde kalın ip olsun şimdi bunları niye yazdın diyecen kardeş emareler iyi öyle başladınmı sıkıldık bıraktık diyemesin dört mt indikten sonra oyku tutmaz adamı ya keşke iki mt daha inseydim dersin bu işler böyle dedigim gibi önce can güvenligi sen iki mt daha inersin bu gidişlen selametlen
delifırat ustam süpersin yaaavv:227::227: yorumun süperdi, Kuyukaz ustam sana da kolay gelsin,kuyu ise malı yanlardadır bilmiş ol; kazdığın yerlerde kuyu duvarında yumşak bir giriş falan ara, 2-3 metre de olabilirbirde çok dar yerde nasıl çalışıyorsun ustam; can güvenliğin var mı? çıkardığın toprağı nereye atıyorsun? biraz uzağa dök ki heyelan riski olmasın,, ben 2 tane kuyudan küp dolusu altın çıktığını duydum, tesadüfen çıkmıştı, bir tanesinden, karatmı diyorlar küçük boy yuvarlak belki her biri 1 gr. ağırlığında 24 ayar saf altın çıkmıştı miktarı ise 6,5 (altıbuçuk kilo) idi, adamın bana anlattığı böyle , hatta bir tane numune de gösterdi, her ikisinde de küp kuyu duvarından giriş vardı yanındaydı, bu demek değil ki; her kuyu da altın var değil, ama ola da bilir, madem bu işe başlamışsın dediğim yerleri de araştır; delifırat ustam da diyor uyuyamazsın, yanlardan giriş ara ve kuyuyu biraz genişlet 60*60 çalışamazsın 1metre den daha fazla genişlet soran olursa da su var burda de eskiden kuyuymuş de kimse birşey anlamaz, bu arada hakkını helal et çok :227:, güldüm
her şeyi anladım da tadına niye baktın kardeş onu anlamadım, kolay gelsin ve inşallah rast gelsin:D

Kuyukaz

Yeni Üye
İyi de bu kuyu değil. Kuyuya benzer garip bir şey.
Fotodaki gibi...üstü kubbe gibiydi.kapalı. Yanlardaki taşlar kırmızı çizgiye yani mahzen gibi boş, toprakla örtülü olmayan kısma kadardı.
Gerisi elenmiş toprak. Şu an 5,5 mt oldu toplamda.
Kül 1 metre önce çıktı. Yanlar kaskatı ve elenmiş topral değil. Ama göbek farklı, elemiş....Mıcır çıksa da biraz farklı..
Yani göbeğe gömmüş.

Şimdi esas soruyu soruyorum...

Külden sonra kaç metrede çıkar ???

Ekli dosyayı görüntüle 185698

28karayel28

Moderatör
Moderatör
Öncelikle kolay gelsin, çalışma yaptığın alanın 200,250 metre gerisinden, farklı açılardan fotoları belki daha net bilgiler sunabilir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...