Toruk GPR Radar ( 101-102-103-104-PRO-X-S )

BalKabağı

Yeni Üye
Selamun Aleykum. Yeni çıkan yerli üretim toruk 101-102-103-104-pro- X ve S modelleri arasında yazılım ve donanım farkları nelerdir ? Bilgi ve deneyimlerinizi lütfen paylaşırmısınız.

Son düzenleme:

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Selamun Aleykum. Yeni çıkan yerli üretim toruk 101-102-103-104-pro- X ve S modelleri arasında yazılım ve donanım farkları nelerdir ? Bilgi ve deneyimlerinizi lütfen paylaşırmısınız.
Vallaha ustam ilkin eskiden Toruk model dedektör vardı onu sandım ama senin için sitesine baktım.
Gördüğüm kadarıyla orada 101-102-103 vb. gradyometrenin değişik versiyonları gibi.
Burada sensör önemli, kaliteliyse işe yarar, denemek lazım.
Toruk x e alan tarama demiş ve videosu da var izledim.
Mandira filozofu gibi ben de bazı şeylere karşıyım, alan tarama da bunlardan biri.
Biri bana alan tarama var satayım dese diyeceğim şudur;

mathilda

Yeni Üye
Merhabalar,
Toruk 101. Toruk X ve Toruk Pro kullanımda şuanda. diğerleri AR-GE çalışmasındadır.
Toruk 101 ve Toruk Pro çalışma mantığı olarak aynıdır. Noktasal taramalar yapar. Bu sayede aradığınız şeyin boyutuna göre görüntüleyebilmek mümkündür. Uygun şartlarda 30 metre derinliğe bakılabilir.
Torux X ise Bakır,Taş,Gümüş,Altın Kömür gibi elementlerin konumuna yaklaşıp yaklaşılmadığını tahmin etmeye yardımcı olur.
Cihazlar 300 gr ağırlığında olduğu için kullanımı kolaydır.
Detaylı bilgi verebilirim dilerseniz.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Merhabalar,
Toruk 101. Toruk X ve Toruk Pro kullanımda şuanda. diğerleri AR-GE çalışmasındadır.
Toruk 101 ve Toruk Pro çalışma mantığı olarak aynıdır. Noktasal taramalar yapar. Bu sayede aradığınız şeyin boyutuna göre görüntüleyebilmek mümkündür. Uygun şartlarda 30 metre derinliğe bakılabilir.
Torux X ise Bakır,Taş,Gümüş,Altın Kömür gibi elementlerin konumuna yaklaşıp yaklaşılmadığını tahmin etmeye yardımcı olur.
Cihazlar 300 gr ağırlığında olduğu için kullanımı kolaydır.
Detaylı bilgi verebilirim dilerseniz.
Detayli bilgiyi buradan yazabilirsiniz. 30 metre derinligi ve mineralleri nasil ayirt ettigini ozellikle merak ediyorum.

mathilda

Yeni Üye
Detayli bilgiyi buradan yazabilirsiniz. 30 metre derinligi ve mineralleri nasil ayirt ettigini ozellikle merak ediyorum.
Manyetik alan tarama ile herhangi bir yerden alınan referans değerine göre(toprak,taş vb) ölçüğm yapılacak alanda olan değişiklikleri görüntülemeye yardımcı oluyor. Bunlara -10000,+10000 gibi değerler atıyor. Ona göre yorumlama yapılabiliyor ya da şekil çağrışım yaptırabiliyor gibi.

mathilda

Yeni Üye
Ekran görüntüsü 2021-03-23 170219.png

Burada çelik boru var ve asfalttan alınan referans değerine göre anomali haritasında görüntülenebiliyor.

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ekli dosyayı görüntüle 291750
Burada çelik boru var ve asfalttan alınan referans değerine göre anomali haritasında görüntülenebiliyor.
Her kırmızı alan metal mi var demek? Genelde böyle sanılıyor.Doğal bir oluşumun üzerinde kırmızı grafik olabilir mi? Evet ise bakan kişi bakılan yerin doğal olup olmadığını nasıl anlayacak?

mathilda

Yeni Üye
Her kırmızı alan metal mi var demek? Genelde böyle sanılıyor.Doğal bir oluşumun üzerinde kırmızı grafik olabilir mi? Evet ise bakan kişi bakılan yerin doğal olup olmadığını nasıl anlayacak?
Keskin hatları var ise insan yapımı olduğu anlaşılabilir. Alaşımlı toprakta kırmızı verebilir.

mayhem

Co Admin
Co Admin
Hazır asfalt petrole kırmızı verdi demekki :giggle: :coffee:

Ben şu nemrudu merak ediyorum soyuldu diyorlar bir bakarmısınız mümkünmü duruyormu kıral hala orda .

Yada sedece anıtmı .

ya oda ve mezar başka yerdeyse .

yav böyle teknolojiler varda neden kullanmıyoruzki çok ilginç :unsure:

Daha kendi toprağının minarelini tanımıyor bir çok insan türkiyedi minaral yoğunluğu nedir sizce .

mathilda

Yeni Üye
30 metre derinlik nasil ayirt ediyor, malum 30m indikce degisim artiyor hem toprak, hem kaya, hem su, hem de diger materyaller.
Etrafa yaydığı manyetizmadan kaynaklı olarak sonuçlar elde ediliyor. Referans alınan toprak ya da kaya parçasından başlayarak yeraltında referans alınan noktadan farklı manyetizma var ise tespit ediyor.
Hacettepe Teknokent onayı üzerine diğer cihazlarda da arge çalışması devam ediyor.
Yani bir çok yerde denendi ve onaylandı

jeolog

Co Admin
Co Admin
Su an hala ar-ge asamasinda mi yoksa tamamen kullanima hazir mi? Son sorum, noktasal demistiniz, yani karot mantigi cizgisel bir hat uzerinden verileri mi sagliyor yoksa genis capli mi?