tümülüs hakkında yardım istiyorum

denizci17

Member
Kayıtlı Kullanıcı
IMG_6057.jpg
Bu fotoğraf Güney Batı cephesinden çekilmiştir.
IMG_6002.jpg
Güney batı cephesi yaklaşım - Tepe noktasından 30 metre aşağıda
IMG_6013.jpg
Batı cephesi - Harç kullanılarak yapılmış örme duvar.Harç ufalanıyor.
IMG_6014.jpg
Delik güney batı cephesine bakıyor.İlk başta yabani hayvan yuvası gibi geldi ama derin değil ve içi yosunlu.
IMG_6011.jpg
Yapı yıkılıp çukura göçmüş gibi 10 metre çapında içi göçük.Yanardağ tepesi gibi.
IMG_6016.jpg
Diğer açıdan
IMG_6037.jpg
Etrafında birçok kaya var.Üzerinde en net şekilli olan buydu.
IMG_6034.jpg

Forumu uzun zamandır takip ediyorum.Yeni üye oldum.
Görülen Tepenin güneybatı yamacından dere geçiyor ve tepe genel anlamda makilerle kaplı.Tepeye çıkana kadar yüzlerce yığma taş var.Bölge gergithes uygarlığı ve sonrasında bizans yerleşkesi olarak geçiyor.Mübadele yıllarından önce rum köyü olarak biliniyor.Marmanın kuzeyine denk geliyor.Siz değerli ustalardan yardım istiyorum

Nil

Engellendi
Tümülüs değil. Höyük burası

azzem

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bu şekilde anlaşılmıyor bence uzaktan da resim ekle

denizci17

Member
Kayıtlı Kullanıcı
IMG_5973.jpg
tepenin kuzey batı görünüşü bu taşlar tepenin orta hattında bulunuyor.
IMG_5980.jpg

IMG_5998.jpg

denizci17

Member
Kayıtlı Kullanıcı
IMG_6009.jpgIMG_6011.jpg

bölgeyle ilgili çekebildiğim en uzak fotoğraflar bunlar.Tepenin en yüksek yeri ve arazi genelde çalılarla kaplı.Net fotoğraf çekemedim.

Bu höyüğün altında mezar,ibadethane veya yerleşim yeri olması mümkün mü?

Kafkaslı

Super Moderator
Süper Moderatör
höyük olmaya müzait olan bir corafi yapıya sahip deyil
orası tümülüs ama tümülüs açmak her insanın yapabileceği bir iş deyil kurbanım

denizci17

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Peki tümülüs ise nasıl bir yöntem izlenmeli? Boşluk bulan cihaz mı gerekli?

Apollon01

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
5. resmi araştır gerisine gücün yetmez kardeş

Turko

Super Moderator
Süper Moderatör
Peki tümülüs ise nasıl bir yöntem izlenmeli? Boşluk bulan cihaz mı gerekli?
4 e böler sin + şeklinde Güney - Doğu ya gelen dilime 20 metre etekten aşağıdan merkeze doğru girersin iki ekskavator çalışır biri üstten açar diğeri harfiyati alır kenara atar merkeze yaklaşınca dış duvar başlar , duvarı bulunca sağa sola ve üste doğru 5 mt açılır , En riskli kısım burası gedik açılır yalnız çok dikkat etmek gerekir taşıyıcı donati dagilirsa göçük olur daha önce tecrübe edilmedi ise karot vurulur kamera ile giriş ve tüneli var ise tünel aranır tünel de göçük olmuş ise geçmiş zaman da pas geçilir iç kısımda dışarıya en müsait taşıyıcı görevi olmayan iç cephe duvarı tespit edilir derinlik fazla ise dışarıdan harfiyata devam edilir , içeri girildikten sonra alt odalar aranır tespit yapılır , temizlik yapılır işlem sonlanir , dışarıdan çoluk çocuk amatör ler zarar görebilir ihtimali düşünülerek harfiyat açılan yerlere doldurulur . Bu kadar . Rast gelsin.

DİVANE

Moderatör
Moderatör
[MENTION=18440]denizci17[/MENTION] tümülüs zor iştir çubuk kullanmayı biliyorsan yatay olarak dolaş tünele denk gelirsin gerisi zor iş

LabarNa

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Kesinlikle yaşanmış Lik var gibi bu alanda.

Horasan harcı sağlamlığıyla bilinir ama ufalanıyor demişsin Demek ki o dönemde de malzemeden çalmışlar keratalar ;) :)

Tümülüsü andırıyor ama supheliyim
nedeni ise tümülüs gibi duran Tepe'nin üzerindeki Kaya parçaları Yerlikaya mı değil mi önce bunu çözmek lazım....

denizci17

Member
Kayıtlı Kullanıcı
4 e böler sin + şeklinde Güney - Doğu ya gelen dilime 20 metre etekten aşağıdan merkeze doğru girersin iki ekskavator çalışır biri üstten açar diğeri harfiyati alır kenara atar merkeze yaklaşınca dış duvar başlar , duvarı bulunca sağa sola ve üste doğru 5 mt açılır , En riskli kısım burası gedik açılır yalnız çok dikkat etmek gerekir taşıyıcı donati dagilirsa göçük olur daha önce tecrübe edilmedi ise karot vurulur kamera ile giriş ve tüneli var ise tünel aranır tünel de göçük olmuş ise geçmiş zaman da pas geçilir iç kısımda dışarıya en müsait taşıyıcı görevi olmayan iç cephe duvarı tespit edilir derinlik fazla ise dışarıdan harfiyata devam edilir , içeri girildikten sonra alt odalar aranır tespit yapılır , temizlik yapılır işlem sonlanir , dışarıdan çoluk çocuk amatör ler zarar görebilir ihtimali düşünülerek harfiyat açılan yerlere doldurulur . Bu kadar . Rast gelsin.
Yorumunuz için teşekkür ederim.Bayağı detaylı olmuş.Ekskavatörün çıkması imkansız el gücü haricinde yapılacak hiçbir işlem yok maalesef.

denizci17

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Kesinlikle yaşanmış Lik var gibi bu alanda.

Horasan harcı sağlamlığıyla bilinir ama ufalanıyor demişsin Demek ki o dönemde de malzemeden çalmışlar keratalar ;) :)

Tümülüsü andırıyor ama supheliyim
nedeni ise tümülüs gibi duran Tepe'nin üzerindeki Kaya parçaları Yerlikaya mı değil mi önce bunu çözmek lazım....
Kesinlikle yaşanmışlık var.Tepedeki çektiğim yapı duvar şeklinde ve sanki sur gibi toprakla birleşmiş pencere ve kapısı var.Sanki gözetleme kulesi veya bacaymış gibi tahmin ettim.Ordaki kayalar ve taşlar tüm tepede mevcut.Tepe yüksekliği 300 metre gibi.Kenarında dere yatağı geçiyor ve hakim tepe durumunda.

Kafkaslı

Super Moderator
Süper Moderatör
tümülüs girişleri büyük ihtimalle kudüs yani güney batı istikameti olur kuzey doğuda olduğu görülmüştür