• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Tumulus olma ihtimali nedir?

juju

Member
Kayıtlı Kullanıcı
[/url] [/IMG]

burası çok önceden daha da tepe imiş ve zamanla çökmüş sürüle sürüle.
Tumulus olma ihtimali nedir?

alan tarama çubukları şiddetle burayı işaret ediyor.
ve bölgenin en yüksek yerinde

sevgiyle kalın

toyalp

Haine merhamet vatana ihanettir.
Süper Moderatör
S.A değerli kardeşim, tek resim ile bir şey söylemek imkansız. Bu tür yerlerde tholos, hipoje veya tümülüs olma ihtimali elbette vardır ama sürülerek düzleştirme esnasında herhangi bir kaya farklı toprak katmanlarına zamanla denk gelinmiş mi yoksa olduğu gibi sürekli aynı toprak mı çıkmış araştırmak lazım. Ayrıca yığma üzerine ekilen ekinde erken sararma diğer ekinle boy farkı vb. farklılıklar oluyor mu? Kısacası böyle anormal durumlar var ise ve sürülme esnasında değişik toprak veya kayalara denk gelinmemiş ise hipoje ve ya tholos olma olasılığı mevcuttur. Lakin tümülüs için daha fazlası gerekmektedir. Bu yönde araştırmalarınızı detaylandırıp farklı açılardan uzak yakın resimler de yükleyerek bu konu başlığı altında paylaşmanızı tavsiye ederim. Aksi durumda herşey doğal görünüyor. Selametle

juju

Member
Kayıtlı Kullanıcı
A.s.sağ olasın kardeşim.Toprak yapısı normal ancak 2.80 derinliğin altinda kil tabakası var ve çok sert.
kuyu bahanesi ile dayımlar toprağa bakmışlar.
Dediğiniz gibi erkenbsaearma vs.ni de dayimabsoracağim.

Uydu dan mevki görüntüsünü aldığımda enteresan bir durumla karşılaştım ve çòzemedim.
Onu da ekleme gereği duydum.
Yuvarlağı dikkatli bakıldığında icinde tepeye dik dikdörtgen var bu da merak uyandırıcı

Son düzenleme:

juju

Member
Kayıtlı Kullanıcı
2.80 deki kil tabakası da altta.Çok sert ve sanki özenle yapılmış gibi damarli

Ayrıca 2.80 ne kadar da toprak yapısı doğalmış

Son düzenleme:

toyalp

Süper Moderatör
Söylediğiniz tabaka dövme toprak olabilir bölgenin her açıdan resimlerini çekmenizde fayda var ve çevresinde dikenli ağaç ve ya çalılar varsa çevrelerindeki çalı çırpıyı temizleyip uzak ve yakın resimleyin. Özellikle yakında dere ve ya kurumuş dere var ise tepeye olan hizasından uzaktan resimlemeniz faydalı olacaktır. Ayrıca söylediğim araştırmaları da yapmayı unutmayın. Selametle

juju

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Sol taratan 4 tarla kenarı derediir doğru tespit.

ve iki tarafı çalı.

En kısa zamanda resmleyeceğim.
Selametle

toyalp

Süper Moderatör
Sol taratan 4 tarla kenarı derediir doğru tespit.

ve iki tarafı çalı.

En kısa zamanda resmleyeceğim.
Selametle
Bunlar güzel haberler, dere tarafından yığma hizasında sığ çalılıklar olmalı bunlar genelde dikenli olur. Tam hizasında sıkı bir araştırma yaparsanız tünel girişini bulacağınızdan eminim. Tabii bu yapı tümülüs ise. Eğer bulamazsanız dediğim gibi dere tarafından yığmanın hizasını detaylı resimleyin ustalarımızda baksınlar. Selametle

juju

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Zaten tarlanin her iki tarafı dikenli çalilik uydu goruntusundekiler ağaçtan ziyade hep çalı ve dayım 50 senedir böyle der calılar hiç tükenmedi hep ürküyor diyor

Son düzenleme:

toyalp

Süper Moderatör
Anladım değerli kardeşim, sen dediğim araştırmaları yap önce ne olduğunu nasıl bir yapı ile karşı karşıya olduğunu ortaya çıkar sonrasının plan projesini yapmak artık sana kalmış. Anlattıklarına göre tümülüs tholos ve hipoje olma olasılığı yüksek ama bu tür yerleri açmak kolay iş değildir. Çok büyük emekler ister güç ister para ister. Ona göre kendini hazırlamalısın. Selametle

Barakuda

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=17040]juju[/MENTION] usta eğer alan tarama ısrarla bu ufak tepeciğin üst kısmını tespit ettiyse şiddetle tepede çalışma yapmanızı tavsiye ederim..aynı şekilde bende bir yer bulmuştum..fakat dönem soygunu yemişti benim bulduğum..senin kısmetine artık..ilk işin en üst nokta olsun..en fazla derinliğin görünüşe göre 1.5 m dir..selametle..