• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Tümülüs yapıları

Sedegor

Engellendi
Katılım
14 Eki 2012
Mesajlar
2,897
Beğeni
4
Puanları
0
Konum
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Ülkemizdeki bölgelere ve medeniyetlere göre karşımıza çıkan Tümülüs yapıları

Birinci resimdeki yapı şayet çok yakında akarsu varsa

Su yönünde bir yamaçtan giriş vardır. Tümülüsün her hangi bir yerinden girilmez. Oda doluysa tamamdır boş ise tabana bir giriş daha vardır

İkinci resim yaygındır. Merkezde tek oda doluysa başka oda aranmaz boş ise boş odadan bir tünel daha kenardaki dolu odaya götürür.

Üçüncü yapı bu yapıların çoğu iş makinasıyla düzlenmis ama oda bulanamamıştır. Çünkü yapıda odaya gidecek hiç bir iz bulunamaz. 50 metre çapında Tümülüsün göreceği düz bir alandan tünel girişi odaya götürür

Dördüncü yapı yaygın odada iskelet vardır çekmece gizli odada hediye.

Beşinci yapı tek kişi için yapılmış belki bir kapısı dahi olmayabilir.

Not : Tümülüs yüksekliği önemlidir bazen bize yüksekliği kadar 0 kodundan daha aşağı inilecegini söyler.

Şimdilik bu kadar uzun uzun yazarız devam ederiz

Bunlar plan niteliğinde devamında yapıların ayrıntılarına ve girişlerine deginiriz.
 

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Sedegor

Engellendi
Katılım
14 Eki 2012
Mesajlar
2,897
Beğeni
4
Puanları
0
Konum
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Bu tip mezarlar bilindiği üzere Statüsü yüksek Kral gibilerin mezarlarıdır.

Çoğu kez acemiler Höyükle Tümülüsü karıştırır, en önemli ayrıntı burda Höyük yüzeyinde yapı kalıntısı olmasıdır, yüzeyde küp kırıkları tek sikke gibi emareler varsa ve toprak katmanı çevreyle aynıysa bu Tümülüs değil höyüktür!

Çok yakındaki içerde yatan kişinin yerleşim yeri her açıdan bu Tümülüsü görür!

Tümulüsler yaklaşık 3 metreden başlar ve 7-8 metre gibi yükselir buna görede çapı büyür!

Tümulüslerın girişleri nerde olur?

Aslında en önemlisi bu!

Tümülüsler 3 gruba ayrılır giriş yönünden ve mimari yönden, her gruptaki giriş faklıdır!

GRUP 1

Birinci grup Sabah güneşinden akşam günesine kadar güneş alan bölge yani Doğu- batı paraleli biz buna güney girişli diyoruz. Batı- güney- Doğu olabilir!

Bu tip bir yerde güneyde siyah taş yaşlı ağaç yada Tümülüsün o yönündeki girişin zamanla çöküntü yapmasından anlarız. Böyle bir yerde girişten girildiği zaman tünel orta noktadaki tek bir odaya götürür ve başka oda aranmaz ne varsa ordadır!

GRUP 2.

Şimdi gelelim bir başka mimariye ve girişe! Bu ikincisi;

Özellikle su akarsu çay dere bulunan yerdedir bu yapı girişi Tümülüs üzerinde değildir ve kesinlikle Tümülüs üzerinden girilmez iş makinası dahi giremez!

Bu yerin girişi Tümülüsün çapı kadar ölçüde yani bir Tümülüs çapı 20 metre geliyorsa, buranın girişi SU tarafında 20 metre mesafede düz bir yerdedir! Giriş meyilli tabana iner sonra düz gider, bir çok TUZAĞI vardır su tuzağı dahil!

Orta kısımlarda bir odaya denk gelinir ama boştur! Dolu olan oda ise Tümülüsün yüksekliği kadar derinde boş oda altındadır. Boş odanın tabanından açılan bir tünel dolu odaya ulaştırır ! Ve bu tünel dahi Tuzaklıdır DİKKAT en ZENGİN Tümülüs bu tiplerdir!

GRUP 3.

Gelelim Üçüncüsüne

Bu tip Tümulüslerde hir bir Giriş olmaz! Girmesi açması çok zahmetlidir Oda tam tepeden girildiğinde 0 kotunda zemindedir, Ama oda tam orta merkezde olmayabilir dikkat edin! Burdada bulunan ilk oda boştur, ve aynı diğeri gibi Tümulüs yüksekliği kadar bu odanın tabanındaki tünelden inilir ve dolu oda bulunur. Diğer ikincisine nazaran bunda tuzak az olur!

Tümulüs deyince orda durmak gerekli kabak gibi açıkta gözüksede her insanın yapacağı iş değildir! Bu yazdıklarımda çok az bir bilgidir sistem ve mimari açıdan değişken ve faklıdır!

Tümülüsün büyüklüğü ölen kişinin halkı ile orantılıdır!
Halk ne kadar çok ise Tümülüsün o kadar büyük olur. Belli süre içinde mezar odası üzerine yıgılan taş çakıl dövülmüş toprak halk tarafından bizzat el ile avuç ile taşınan malzeme ile o hali alır.

Boş odada kemik bulunursa bu sadece ölen kişinin kölesi nin kemikleridir. Köle içerde diri olarak bırakılır. Ölmeden önce tuzakları içerden dızayn etmiştir!
Yada köle kesilerek kurban edilmiştir!

Derinlik mesafe gibi ölçümler hesaplanırken bu gün, erezyon kaybı dikkate alınmalı en az 1 metre yüksek hesap edilmelidir!

Çevresinde İSTİNAT duvarı olanlar sitemi değiştirmez !

Ustayım diye biliyorum diye diğer bazı sitelerde Tumülüste tek oda vardır doluysa dolu boşsa boştur diyen akıl karıştıran laf cambazı olan insanlara itibar etmeyiniz!

Not: Konu Ülkemizdeki Sistemlere aittir! Dışarda çok daha değişik Mimariler vardır. Ancak Turkiyede bu grup 3 e ayrılır!
 
Son düzenleme:

Feda

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
19 Ara 2016
Mesajlar
570
Beğeni
11
Puanları
18
Ustam emeğine sağlık,çok teşekkür ederim
 

İndiana jones1

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
15 Mar 2017
Mesajlar
926
Beğeni
0
Puanları
0
Üstat bilgiler için teşekkürler,Allah ziin açıklığı versin
 

Nil

Engellendi
Katılım
16 Kas 2017
Mesajlar
1,298
Beğeni
0
Puanları
0
Emeginize saglik ustam , guzel paylasim
 
 
Üst