Tümülüsmü Yoksa Boşa Uğraşmı Bilemedim

The Thing

C*
Süper Moderatör
Tespitleri sen mi yaptın? Sonuç ne oldu?
Tümülüs değil.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Tumulus icin en azindan bir 9 metre yukseklik lazim.

Burayi gosteren isaretler neydi?
Tespitlerinizi cubuk ile mi yaptiniz?
Oda duvarlari kalinligi kac cm?
Derinlik ne kadar?
Metal tespiti yapildi mi?
Burasinin hikayesini biraz anlat insallah.

poseidon2023

Uzman
arazi yapısına göre bu oda capraz olmaz resimde ciz medigin yer bırak mamışın başkar resimler varsa yükle görelim

mayhem

Co Admin
Co Admin
Güney tarafı daha iyi duruyor . 4 ağacın ortası 1 metrelik işlemde kendini belli eder toprak tespitlerde yanlışlık yoksa.

poseidon2023

Uzman
ustaaa ( Tumulus icin en azindan bir 9 metre yukseklik lazim ) iki üç beş metrelik tepeler tümülüsten sayılmıyormu merak ettim çoook BulursamKader25

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
ustaaa ( Tumulus icin en azindan bir 9 metre yukseklik lazim ) iki üç beş metrelik tepeler tümülüsten sayılmıyormu merak ettim çoook BulursamKader25
Evet ustam, tumulusler uygarluklara gore mantalitesi degisik olsa da 3-5 metre yukseltiye Tumulus demiyoruz. Onlara yigma mezar deniyor genelde.
Yigma mezar ile tumulus dediklerimizin yapi sekli ve malzemesi, yatan kisinin statusu farkli oluyor.
Biz boyle ogrendik.
Sizde farkli bilgi varsa ogrenmeye, yanlis bildiklerimizi duzeltmeye her zaman haziriz insallah.

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
ilk fotoğraftaki yer tümülüs görünümünden çok uzak yığma mezar olma ihtimali vardır elbette
bu konularda kıyas yapmak yerine akademik çalışmalara başvurulmasını daha sağlıklı buluyorum
boş bir zamanınızda şu dökümanı okumanızı şiddetle tavsiye ederim
eski bir çalışma ama kesinlikle çok değerli bilgiler var içerisinde

http://dergipark.gov.tr/download/article-file/148829

asivemavi

Engellendi
Ustalar cubukla verilebilecek tepkilerin aynısını verdi ölçümde yanlışlık yapmış olabilirim sadece hem sarkaç hem çubuklar aynı tepkiyi verdi ustune geldiğim zaman sol elimdeki çubuk karşıya sağ elimdeki çubuk sagima açılıyor sanırım bu altın şeklini çizerken ve uzunluğunu ölçerken hata olmuş olabilirim bir daha ölçüp size yazicam olduğu yer tepe bir yerde buraya bir kişi daha baktı oda var dedi siz karar verin varmı yokmu

Son düzenleme: