Tünellerdeki tehlikeler

BayPars

Member
Herkese hayırlı geceler diliyorum forumun değerli sakinleri.
Usta ve üstadlardan Kuyu ve Uzun Tünellerde ne gibi sıkıntılar olabilir yada nelere dikkat etmeliyiz konusunda yardımlarını ve bilgilerini rica ediyorum.
Baktım forumda eski konulara ama uzum bir açıklama bulamadım maalesef.

BayPars

Member
eski doğru dersin.İşte oyüzden içerde nasıl ilerlenmeli nerelere basılmalı nerelere dikkat edilmeli varsa tuzakları nelerdir.içerde yine varsa ne gibi işaretler olabilir vs...gibi birçok bilgimiz eksik maalesef

Turko

Uzman
Son 1 haftadır çalıştığım bir kale var içeriye Batı duvarına çok özenli nizami yakışıklı bir mihrap yapılmış ilk bakışta Batı hattı içinde dinsel bir obje yahut aydınlat ma için açılmış veya yapılmış cep gibi duruyor .. Tabi bana anlamsız geldiği için hemen tespit yaptım mihrap ın 3 mt altında boşluk tespit ettim yarım metre topraktan sonra zemin taşları çıktı , taşları aldıktan sonra tüneli bulduk. içeriye inip ışık ile kontrol ettim , adamlar kilit taş merkezli 12 mt lik yüksekliği olan kale duvarının hemen altına tünel yapmışlar yukarıya tekrar çıkıp bu neyin nesi yağmur suyu tahliye için acaba duvarın altını boşaltmasın duvar yıkılma sın amacı ile mi yapılmış derken yaklaşık 20 mt sonra iki oda tespit ettim. Tekrar içeriye girdim , buraya dikkat seni ilgilendiren kısım , kilit taşlarının bazılarının çatladı ve hafif aşağı doğru kaydığını gördüm. Her adım attığım da bir taraftan ses geliyordu içerisi okadar yorgun düşmüş eskimiş ki cüssem dahi fazla geliyordu eskimişliğe. Girişi tekrar kapatıp ayarlı çelik teleskop 1.5 mt lik bacaklar ile çelik kalas istedim. Şimdi genel olarak bazı detaylar vereceğim. Topal Timur Yıldırım Beyazıt ile yaptığı savaşı kazandıktan sonra gidebildiği heryere ordusunu sürüp yağma yaptı. Han hamam liman kilise manastır ve mezarlar. İskender in yaptığı gibi ordusunu finanse etmek için tarihi ve varlığı bilinen mezarlar ne geldiyse önüne hepsini . Yalnız Akdeniz bölgesinde kalelere giremedi özellikle bey dağları termosos bölgesi. Antik dönem mimarisi ile yapıldığı için girisler dehliz ler tünel ler mahzen ler tamamı koruma amaçlı tuzaklar ile mühürlenmiş. Dönen zemin taşları katran havuzları kum tuzakları su tuzakları zehir Vs . Hâlâ kız gibi duruyor el değmemiş. Her yerde tuzak olmaz zehir olmaz. Dini ve siyasi bir özelliği yoksa gireceğin yerin çok çok nadir dir tuzak Vs . Gireceğin yeri iyi gözlemle bastığın yer temiz olsun geniş hol yada oda tarzı yerlere girdiğin vakit zemini yokla sopa çekiç tarzı araç ile altı dolumu boş mu .. ışık problemi olmayacak kör ışık ile girme. Yalnız girme . Rast gelsin.

BayPars

Member
@Turko ustam samimiyetin ve verdiğin bu kıymetli bilgiler için çok teşekkür ederim.Allah senden razı olsun.Dediklerine harfiyen dikkat edeceğim.Şuan uğraştığımız yer Bizans Soylularınının yazlık evlerinin olduğu rivayet edilen bölge.Ne kadar doğru bilemiyorum tabi.Ve birde tahmini ikiyüz üçyüz metre yukarı kısmında yani tepede kilise olduğundan bahsediliyor.Tünel yerden on beş metre aşağıda kaya oyma yetmiş seksen santim en birbuçuk iki metreye yakın boy ölçülerine sahip.İlk beş altı metresini taban hariç net görebiliyoruz.Yani köşe dönüşüne kadar.Daha ilerisine hazırlıklar tam olmadığı için henüz geçmedik.Acaba bu haliyle bir fikir yürütebilirmiyiz.Nedir ne için kullanılmış yada yapılmış olabilir.İçerde ne gibi manzarayla karşılaşabiliriz.
Hiçbir yer diğerine benzemez bunun bilincindeyim.Ama tecrübelereniz dahilinde burası bu haliyle neler düşündürür size ve diğer kıymetli ustalarıma acaba ?

Son düzenleme:

poseidon2023

Uzman
sen birazdaha acık olursan daha iyi yardım ederiz

arazideki kuyular ile ilgili ve uzunnnnnnn tüneller ile gilgili sabaha kadar yazarım diçem üşenirim yazmam

BayPars

Member
poseidon2023 ustam açık tan kastettiğinizi sorarsanız bende net cevap vereyim.Konu benim için önemli olduğundan herhangi bir noktayı atlamak istemem

poseidon2023

Uzman
nasıl bir yerde calışıyon yada calışacan kuyu varmı anakayamı kesme taştanmı yapilmış yada daşları üst üste koymuşlarmı kuyu capı derinligi tek kuyumu sıralımı üçgenmi aralarındaki mesafe arazimi evdemi diyeeee gider daha kuyu ile tünel aynı işmi arazi düzlük tepe kayalik

BayPars

Member
poseidon2023 ustam
- kuyular var,
tünel ve indiğimiz kuyu kayalık özellikle tünel anakayadan çok düzgün oyularak yapılmış,indiğimiz kuyu kapak taşından itibaren on üç metre kuyu çapı bir ile birbuçuk metre arası değişiyor.en yakın kuyu ile arası ortalama otuz metre en uzak olanla yüz veya yüzelli metre,tepesi yarım futbol sahası büyüklüğünde düz bir ormanının aşağıya doğru inen yamaç kısmında.İlk bir iki metreden sonra sert kayalık bir alan.
Sırayla cevap vermeye çalıştım umarım atladığım olmamıştır.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
1-Merdvenlere basma. Kalas uzat.
2-Tunel alt zemin de ki hicbir tasa ayak basma. Yol (yatay iskele) yap.
3-Yan duvarlara yaslanma.
4-Zeminde ve yan duvarlarda cikinti yapan yerleri kurcalama. El ayak vurma.
5-Gunesten daha iyi aydinlatma kurun. Golge olmasin.
6-Kafanizda ve cebinizde aktif fener olsun.
7- Ciplak elle asla bir yere dokunma.
8-Kapi vb. Engel cikarsa, orayi gecmeden kafanizi yukari kaldirin. Sala kaya veya kum tuzagi muhtemel vardir. Onu bertaraf etmeden engeli zorlamayin,
9-Kuyuya asla girmeyin. Kuyu bas belasidir. Riskine degmez.
10-Tunel ve odalardaki oksijen miktari cok onemli. Gaz maskesi ve gaz dedektoru lazim.
11-Arka arkaya 2 kisi girmeli, aralari en az 3-4 metre olmali.
12-Yilan vb. icin cesaretli adam onden gitmeli. Celik eldiven giymeli. Gerektiginde elleri ile o yilanin bogazini sıkabilmeli.
13-Her tunel sonunda oda, her odada define olmaz. Bu nedenle imkan varsa once toprak ustunden cubuk/cihaz ile asagisinin krokisi cikarilmali ve degerli metal tespiti yapilmali.

Aklima gelenleri yazdim.
Simdilik bu kadar.

BayPars

Member
BulursamKader25 Üstadım emeğinize sağlık.Allah razı olsun.Söylediklerinizi ders notu gibi bütün ekibe okuyacağım.İçerden şimdilik küçük yılanlar yada kör yılanlar çıkıyor.Taban çamuruyla uğraşan arkadaşımızın elleri yüzleri ve ayakları yoğun bir kaşınmadan sonra maalesef şişti.Biryere temas etmemeyi biraz acıyla öğrendik hernekadar henüz çok ilerlemesekte.İçerisiyle ilgili yazdıklarınız için tekrar teşekkür ederim.Hepsini aklımıza yazacağız inşallah.

poseidon2023

Uzman
güzel kuyu ların sıralaması aynı izadamı ip gibi üçgen mi tünelde kac metre ilerledin ve odaları bulamadınmı daha