Türkiye taş dedi gerçek ABD'de ortaya çıktı!

Moonstar

Member
*Türkiye’nin üçüncü büyük göktaşı Çorum’un Alaca ilçesine bağlı Gerdekkaya köyünde bulundu. Taşı bulan köylüler Türkiye'deki üniversitelerin konuyla ilgilenmedikleri için numuneyi ABD'ye gönderdiklerini ve gerekli testleri NASA ve Ucla Üniversitesinde yaptırdıklarını belirtti.
"NOHUT EKTİK GÖKTAŞI BİÇTİK"

Tarlasında göktaşı bulan Mutlu Yılmaz, nohut tarlasındaki taşların biçerdövere zarar vermemesi için tarladaki taşları topladığını belirterek, “Tarlanın yüzeyinde bir kaç tane büyük taş vardı. Onları toplayarak getirip bir kenara koydum. Ancak bu taşı kaldıramadım ilk etapta. Sonra arkadaşıma haber verdim. Geldi beraber inceledik. Kırmaya çalıştık kıramadık. Bizde taşı alıp köye götürdük. Taş yerinden kalkmayınca kütlesinden ve ağırlığından şüphelendik. Akşam meteor olabileceği kanısına vardık. Amerika’da yaşayan tanıdığımız Cevdet Erdoğan ile irtibata geçtik. NASA’dan parça istediler. Gönderdik. Yapılan incelemeler sonunda meteor olduğu kesinleşti. Sonuç elimize ulaştı. Nohut ektik meteor biçtik gibi oldu bu iş” dedi.
"MÜZE AÇILIRSA VERİRİZ ÜLKEMİZDEN DIŞARI ÇIKMASIN"
Türkiye’de 17-18 tane göktaşı olduğunu hatırlatan Yılmaz, “Devlet bunları alıp müze şeklinde sergileyebilir. Öyle bir şey olursa da çok iyi olur. Herkesin kendi elinde göktaşı var. 152 kilo ağırlığındaki göktaşı da sahibinin elinde. Ne yapacak onu. Böyle bir müze gibi bir şey olursa oralara veririz ülkemizden dışarıya çıkmasın” şeklinde konuştu.
"TÜRKİYE'DE İNCELENMESİ İÇİN ÇOK UĞRAŞTIK"
Göktaşını Türkiye’deki üniversitelerde inceletmek için uğraştıklarını anlatan Erdoğan, “Türkiye’deki üniversiteler bunu tarladan çıkan normal taş gibi kabul ettiler. Hiç kimse ilgilenmedi. Amerika’dak sonuçlar bayağı uzun sürdü. Bunun bir göktaşı olduğu hatta nükleer bir reaktörde denendiğini söylediler. Amerika’dan bu taşın göktaşı olduğu ve Türkiye’ye düşen üçüncü büyük göktaşı olduğunu belirttiler” ifadelerini kullandı.

@ibrhm

Bilgili Üye
@Moonstar Malesef Türkiyede bilim anlayışı 0'ın altında ve öylede devam etmesi için ellerinden geleni yapıyorlar. Torpilin,yada yeterince rüşvet verdiisen ,fener,gs,bjk futbol takımlarında oynayabilirsin.

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bir ara göktaşı düşmesine şahit oldum ve tübitaka ulaşabildim uzun uğraşlar sonucu telefon ettim şöyle bir olay gerçekleşti demek için. telefonu açan kişi;abi ben buranın gece bekçisiyim kimse yok burada dedi :D

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Burada mı yoksa başka yerde mi okudum tam anımsayamıyorum.
Üniversitelere tahlil için parça verildiğini, 175 tl ücret karşılında sonuçlarını yazılı evrak ile verdiklerini, bu evrağın aynı zamanda sertifika yerine geçtiğini, bu sertifika ile de satış işlemini resmi olarak yapılabildiğini, satış fiyatı üzerinden de devletin %20 gelir vergisi aldığı şeklinde bilgi paylaşılmıştı.
152 kg iyi para etmeli.