üçyığma

sandalci14

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
üçyığma açıklama.jpg arkadaşlar şimdi size bi yerden bahsedeceğim.şimdi bizim oralarda anneannemgilin yaylada birbirine (rakamlar yaklaşık) 15 er metre mesafede üçgen konumda üç adet yığma vardı,biz küçükken gittiğimizde hep dikkatimi çekerdi.o zamanlar bu yığmaların tepelerinden 1-2 metre eşelemişler bişey bulamamışlar.birkaç yıl evvel gittiğimizde bu üç yığmayı 15 er metre kazmışlar hatta kışın yayla evleri boş olur,evin birini açmışlar erzak stoklamışlar yaza dek 6 ay çalışmışlar.uzun kütüklerden merdiven yapmışlar.bu üç yığmayı -resimlede anlatmaya çalıştığım gibi- aralarında alttan birbirine tünelle bağlantı bulmuşlar.yığmalardan ne bulunmuş onu bilmiyorum fakat her taraf sert bayırkayası olmasına rağmen kazılan yığmalar dolgu şeklinde olduğundan kolayca inmişler.işin ilginç yanı bu üç yığmadan bir tünel ucu görmüşler doğuya doğru fakat içi dolu olduğundan muhtemelen göçme tehlikesi yada zaman darlığından devam etmeyip kapatmışlar veya saklamışlar sonraya bırakmak için.yapılan cihaz ve araştırmalardan bu kapattıkları tünelin 30 metre uzunluğunda olduğu ve bir mahzene çıktığını tespit etmişer.bir çubukçuda mahzenin büyük olduğunu yerin 15 mt filan altında olduğunu tahmin etmiş.şimdi verilere bakarsak burayı kazanları tahmin edenler emlakçılık yapanlar olduğunu söylüyorlar.ayrıca yakın bir alanda yağbaşlar diye bir köyde bizans kale kalıntıları var.buranın altından dere geçiyor,eskiler buranın darphane olduğunu söylüyor.yakınlarda bir kayada uzunca dikdörtgen oyma olduğunu söylemişlerdi.o zaman telefonum eskiydi resimleyemedim şarzı bitmişti ama kazılan yerleri bizzat gördüm kalabalıktık inceleyemedim.şimdi konuyu fazla uzattık ama böyle biyer hakkında ne gibi görüş olabilir.

sandalci14

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
üçlü.jpg buradada şeklini çizmeye çalıştım

sandalci14

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
okla kaplumbağa.jpgIMG-20190108-WA0008.jpg arkadaşlar bide böylebir kaplumbağa var kamyonet büyüklüğünde .sarı okla gösterdiğim kayaların arasında sarı okun ucunda ,uydu fotosuna göre sola bakıyor tepe üstüne 15-2- mt mesafede.arkası ise 100-15 mt arasında iniş altta dere var karşı taraf ise kayalık ,uyduya göre sağ tarafı,derenin karşısı kaplumbağanın arkası oluyor,ona ne dersiniz.

Şirvan

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Son resim güzel oraları iyice dolaş bolca resim çek. Blok şeklinde düz kayalar var genelde mahzene inen merdivenlerin üstünü örtmede kullanirlar ilginç olan hepsi açıkta buralarda boşluk bakabilirsin. Kaplumbaģa dediğin kayada ilginç bolca fotolarsan birşeyler çıkar.20190218_011537.jpg

Kamhi Leonard

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Senin bu kaplumbağa dediğin muazzam birşey
Lakin resim yetersiz
Üstündeki sarıp sarmlayanda bir yılanı andırıyor
Şu kaplumbaganin üzerinde arkasında sağ sol bir isaret varmı yokmu baktım mi ?
Baktığı yönün resmi varsa ekle yoksa burayı ihmal etme benden söylemesi

Kamhi Leonard

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Ekli dosyayı görüntüle 234097Ekli dosyayı görüntüle 234099 arkadaşlar bide böylebir kaplumbağa var kamyonet büyüklüğünde .sarı okla gösterdiğim kayaların arasında sarı okun ucunda ,uydu fotosuna göre sola bakıyor tepe üstüne 15-2- mt mesafede.arkası ise 100-15 mt arasında iniş altta dere var karşı taraf ise kayalık ,uyduya göre sağ tarafı,derenin karşısı kaplumbağanın arkası oluyor,ona ne dersiniz.
Bu uydu görüntüsü de kaplumbaganin olduğu yer mi ?
Eğer oysa burası son nokta baska da bir yer olacağını hiç sanmam

Mal bulanındır

Moderatör
Moderatör
bolgedeki sabit kaya veya duvar kalintilarinda....A...AN..ANT.....Yazi kabartma sembol gibi bisey gorursen roma donemi darphane simgesidirr..tektekin dibine vurursun..kumbarada lira degil sikke biriktirirsin..kendin git bibak etrafa..ama kendin

sepetkaya

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Güzel bir görsel, üstü traşlanmış gibi geldi, boşuna traşlama olmaz diye düşünüyorum kolay gelsin...

dardanos

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
sandalci14......

Sevgili kardeşim şahane bir işaret lakin çokda zor . Bu bir medeniyet işareti öyle basit bir şey değil.
Kamhi Leonard.. Kardeşimizde değinmiş burada devasa bir yılan alttaki kaplumbağa diyoruz lakin oda başka bir yılan başıda olabilir onun üstünde çöreklenmiş. Fakat iş büyük iş bizleri aşarIMG-20190108-WA0008.jpg

Kamhi Leonard

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
sandalci14......

Sevgili kardeşim şahane bir işaret lakin çokda zor . Bu bir medeniyet işareti öyle basit bir şey değil.
Kamhi Leonard.. Kardeşimizde değinmiş burada devasa bir yılan alttaki kaplumbağa diyoruz lakin oda başka bir yılan başıda olabilir onun üstünde çöreklenmiş. Fakat iş büyük iş bizleri aşarEkli dosyayı görüntüle 234150
Resmi painte sokmakla iyi yapmışsın daha net 2 side yılan
Kaplumbağa deyil bunlar ağız şekline bakılırsa herşey bire bir yapılmış
Valla burası neresi olursa olsun bilsem giderim
Yilanlari severim tehlikesi başımın üstüne
4 tuzaktan biriyse mangal yaparım üstünde

sandalci14

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Resmi painte sokmakla iyi yapmışsın daha net 2 side yılan
Kaplumbağa deyil bunlar ağız şekline bakılırsa herşey bire bir yapılmış
Valla burası neresi olursa olsun bilsem giderim
Yilanlari severim tehlikesi başımın üstüne
4 tuzaktan biriyse mangal yaparım üstünde
Kamhi usta burasi giresunda bize cok uzakti ben ankaradayim 2 sene evvel arkadaslarla memleketi ora olan bi arkadasin evine gezmeye gitmistik etrafi gezelim diye.2 katli bir magara varmis ona bakmaya giderken bu kaya yol uzerindeydi fakat bu resimle uzaktan yakindan alakasi yoktu.ilginc geldi resimledim laptopta bir yil kalmis eski resimleri karistirirken cikti sonradan biseye benzettim.boyle oldugunu bilsem heryerini resimlerdim.ekiple eften pufden yerlere bakip geldik iki katli magarayada bakamadik icerden ayisesi geldi silahtayoktu dönduk.eger gidip hallederiz derseniz izin ayarladigimda gidebiliriz.ilk iki resim bizim yaylada onlar yakin 150 km civari.

sandalci14

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
bolgedeki sabit kaya veya duvar kalintilarinda....A...AN..ANT.....Yazi kabartma sembol gibi bisey gorursen roma donemi darphane simgesidirr..tektekin dibine vurursun..kumbarada lira degil sikke biriktirirsin..kendin git bibak etrafa..ama kendin
Ustat izinde giderim insallah.
Uydu fotosunun sol tarafindada öbek öbek yigma gibi yerler var resimleyince yuklerim siteye

sandalci14

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Tam olarak cizgin yer olduğuna emin misin ?
Kazdiklari yerler isaretledigim yerler fakat uyduresmin sol tarafina dogru 100-150 mt mesafede farkli öbek öbek yigmalar var bazisi ne yigmaya benziyor ne tumuluse.birkacini eşelemisler.gittigimde kalabaliktik telfnum sarji bitmisti piknikte .tekrar gittigimde bolca resimler yukleyecegim insallah.

sandalci14

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Son resim güzel oraları iyice dolaş bolca resim çek. Blok şeklinde düz kayalar var genelde mahzene inen merdivenlerin üstünü örtmede kullanirlar ilginç olan hepsi açıkta buralarda boşluk bakabilirsin. Kaplumbaģa dediğin kayada ilginç bolca fotolarsan birşeyler çıkar.Ekli dosyayı görüntüle 234146
Muhtemelen yagmurdan acilmistir bolge cok yagis aliyor.bide yamacta.