Üstadlar çok önemli

AmiralGold

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Şimdi bizim köyde maşat diye eski isimli bi bölge var bi kaç kere iskender parası bulduğum bölge ve bizans mezarlıkları var heralde oyüzden maşat deniyor orada bulunan yaşlı bi amcanın evi var amcanın evinin aşağı odasına yaklaşık 1 metrekare yuvarlak bi tünel girişi var tünel açık ama 5 metreden fazla giden olmamış köydeki yaşlı insanlar anlatırdı hep öyle bi tünel var diye inanmazdım bugün gittim yanına gerçekten varmış ucu bucağı görünmüyor amcaya sordum oğlum ben evin temelini kazarken çıktı bu delik dedi hiç oynamadım dedi deliği de uzun bi çarşafla kapatmış o odayı ambar olarak kullanıyor tünel aşağıya doğru değil ileriye doğru gidiyor şimdi bu tünel nedir sonu nereye çıkar ne olarak kullanılmış olabilir düşünsenize kaç yıldır orada içine giren olmamış ben de çok ilerlemedim 1 hafta sonra ekipman hazırlayıp gireceğim fotoğraf da atarım bu konu çok önemli yorumları bekliyorum

poseidon2023

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
bolşans.................

Son düzenleme:

Nil

Engellendi
fotoğraf olmadan yorumlamak imkansız olur, en,boy, örmemi ? kayaya oymamı ? örme ise kesme taş mı ? dere taşımı ? zemini nasıl ? vs vs hepsi lazım gerçek bir yorumlama için

AmiralGold

Member
Kayıtlı Kullanıcı
fotoğraf olmadan yorumlamak imkansız olur, en,boy, örmemi ? kayaya oymamı ? örme ise kesme taş mı ? dere taşımı ? zemini nasıl ? vs vs hepsi lazım gerçek bir yorumlama için
fotoğraf çekme imkanım olursa yarın yarından sonra çeker yeni konu açarım o zaman

ÜstaD1

Editör
EDİTÖR
Dış bölge ile birlikte tünelin resimleri olmadan havanda su dövmek olur yorumlamak. Ucu bucağı yok diyorsanız tünel işi güvenlik açısından dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Aman ha sakın tedbirsiz ve habersiz acemice kendiniz girmeyin oraya.

Abdullah kardeş

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Gold

Abi maşat ne demek kelime manası

mucit

Super Moderator
Süper Moderatör
maşat maşatlık aynıdır tahminim eski mezarlıklara denir bizim burda tüneli resimli görmek gerekir ağız içi ve gittiği istikamet dışardan resim şart her amaçla kullanılmış olabilir

ragıp

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
@AmiralGold
ustam, tünelin girişini gördün, gidiş yönünü gördün
o vakit çubuk marifeti ile, toprak yüzeyden takip etmelisin.
dedeyi hiç rahatsız ve huzursuz etme derim.
tünel sonundaki elde edeceğin veriler doğrultusunda
işleme karar veririsiniz

selametle

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yönetici
Co Admin
@AmiralGold
ustam, tünelin girişini gördün, gidiş yönünü gördün
o vakit çubuk marifeti ile, toprak yüzeyden takip etmelisin.
dedeyi hiç rahatsız ve huzursuz etme derim.
tünel sonundaki elde edeceğin veriler doğrultusunda
işleme karar veririsiniz

selametle
Dogru yontem budur.
İceride macera arama,
Tehlikeye bulasma.
Yukaridan tuneli takip edin.
Sona kadar gidin.
Krokisini metrajli ciziniz.
Donup birde derinlik aliniz her 10 metre de bir.

Sonra tekrar basa donup sona kadar metal tespiti gerekiyor.

Tum bu islemlerden sonra tunele giris analizine baslanmalidir.

Kolay Gelsin.

oguzkagan

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Bahsettiğin Bölge göl manzaralıysa o bölgedeki tüneller çok kez kontrol edildi ustaların dediği gibi tespit yapmadan uğraşma hemşerim rastgele

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
[MENTION=19390]AmiralGold[/MENTION] Bey Girersen cıkamazsın!

Aslında yukardaki cevap yeter ama sen yeni üyesin sorarsın şimdi neden?

Dediğin Mezarlık Maşat değil Maşalıktır.

Bızansa ait değil Òzbe öz Ermeni mezarlık yeridirki hem bu isimle anılır, hemde taşları ve mezarlardan bellidir bu!

Hatta sistem hakkında bilgi istersen buda 17 ile 18. yüzyıldır!

Gelelim tünel işine. Mezarlıga batıdan giderken sağında bir dere ırmak su olacak bildinmi orayı?

Mezarlık ile su arasındada hafif bir tümseklik olacak, yine su kenarına yakın bu tümsegin, batısında bir su gözesi olacak bildinmi burayıda.

Şimdi gelelim yine tünele, bu tünel mezarı ikiye böler! Tam ortasında ise Bir odaya götürür seni!

O tümsek tepe felan hepsi kilise dahil kuyular dahil bu tünele bağlıdır. Çok yazıp kafanı karıştırmayım. Girdigindede görmedigin şeyleri görüp inanacagına bahse girerim. Hani şu benim açtığım konudaki Cinler gibi şeylere.

Gireceğin tünelin ismi batı Cehennem yolu, Doğu Cennet yoludur. Yani tuzak olan ve olmayan yanında noktaya yaklaştıgında tecrubeni buraya yazmanı bekleriz.

Son düzenleme:

AmiralGold

Member
Kayıtlı Kullanıcı
maşat maşatlık aynıdır tahminim eski mezarlıklara denir bizim burda tüneli resimli görmek gerekir ağız içi ve gittiği istikamet dışardan resim şart her amaçla kullanılmış olabilir
Çok doğru üstadım kelime anlamı müslüman olmayan kimselerin mezarlığıdır ve kutsanmış bölge olarak da geçer

AmiralGold

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Dogru yontem budur.
İceride macera arama,
Tehlikeye bulasma.
Yukaridan tuneli takip edin.
Sona kadar gidin.
Krokisini metrajli ciziniz.
Donup birde derinlik aliniz her 10 metre de bir.

Sonra tekrar basa donup sona kadar metal tespiti gerekiyor.

Tum bu islemlerden sonra tunele giris analizine baslanmalidir.

Kolay Gelsin.
Üstad çok uzun sürer anlattıkların ben girmeyi tercih ediyorum gözle görmek gerek