Ustadlarım,Dardanos,Root,Ledun,Bulursam Kaderim .......

Zemin bozuk

Bilgili Üye
Ustadlarım bir konuda bilginize ihtiyacım var , bir kardeşimizin köyü var birbirine yakın 3 - 4 köy , bölgede kiliseden bozma cami var arkadaşımın sağlam kaynaklar ile anlatımında zamanında burada köyde arazisinde bir kişi çubuk altın çıkarmış bu camiye yakın hatta görüp gezdik camiye yakın bir tepelik var ben oranın yığma olduğunu düşünüyorum ve asıl malzemelerin durduğuna ama köyün göbeğinde olduğu için bir şey yapılamaz arkadaşımızın köyü ens üstte 3 4 km aşağıda diğer köy var orada da bir kişi arazisinde ev genişletirken çubuk şeritler bulmuş (adam şuanda köye büyük bir ev yaptırmış villa gibi anlatımına görede istanbulda kuruyemişcilik yapıyormuş dükkanlarının mülklerini almış ) şimdi bu bölgede bu şekilde yaşantılık mevcud benim harici sormak istediğim bu bölge eşkıya bölgesi imiş abilerim tarihten bu yana köy ismi değişmemiş eski geçiş noktaları buralara gelirken kanyon gibi bölgeden geçiyorsunuz hatta yol üzerindeki derenin ismi harami deresi sağlı sollu her tarafda yüksek cephelerde mağaralar mevcud , burada yaşayan yaşca büyük bir abimizde sohbet esnasında şahsımıza hitaben ( önceden burda eşkıyalar vardı , her taraf eşkıya doluydu ) diyerek anlatmış idi. değerli abilerim sizce bu noktalarda nasıl bir araştırma , ne gibi veya neye benzer emareler , bakılacak gözlemlenecek bölgeler , muhtemel ( koyma para tarzı , müjde tarzı ) mağaralar mevcudmudur , mağaralar büyüklük küçüklük farkı varmıdır değerli yorumlarınızı siz büyüklerimden ve ağabeylerimden rica ediyorum .

Zemin bozuk

Bilgili Üye
biraz amatör oldu hakkınız helal edin üstadlarım yakınlaştırıp bakarsanız sevinirim

Ekli dosyalar

Zemin bozuk

Bilgili Üye
birde yazmayı unutmuşum üzerine abilerim , arkadaşımın köyü 3 mahalleden oluşuyor o en sağdaki yuvarlak yer dağ orasına kale diyorlar uzaktan bakılıncada dağın yamaçları irili ufaklı açılmış kullanım amaçlı , içlerinde odalar varmış ve üst odalara kimse çıkamamış biz buranın üst kısmına çıkıp kale surlarını yakından gördük ormanlar sıklaştığı için tamamen orman gibi gözüküyor surlarıda orman perdelemiş

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Ustadlarım bir konuda bilginize ihtiyacım var , bir kardeşimizin köyü var birbirine yakın 3 - 4 köy , bölgede kiliseden bozma cami var arkadaşımın sağlam kaynaklar ile anlatımında zamanında burada köyde arazisinde bir kişi çubuk altın çıkarmış bu camiye yakın hatta görüp gezdik camiye yakın bir tepelik var ben oranın yığma olduğunu düşünüyorum ve asıl malzemelerin durduğuna ama köyün göbeğinde olduğu için bir şey yapılamaz arkadaşımızın köyü ens üstte 3 4 km aşağıda diğer köy var orada da bir kişi arazisinde ev genişletirken çubuk şeritler bulmuş (adam şuanda köye büyük bir ev yaptırmış villa gibi anlatımına görede istanbulda kuruyemişcilik yapıyormuş dükkanlarının mülklerini almış ) şimdi bu bölgede bu şekilde yaşantılık mevcud benim harici sormak istediğim bu bölge eşkıya bölgesi imiş abilerim tarihten bu yana köy ismi değişmemiş eski geçiş noktaları buralara gelirken kanyon gibi bölgeden geçiyorsunuz hatta yol üzerindeki derenin ismi harami deresi sağlı sollu her tarafda yüksek cephelerde mağaralar mevcud , burada yaşayan yaşca büyük bir abimizde sohbet esnasında şahsımıza hitaben ( önceden burda eşkıyalar vardı , her taraf eşkıya doluydu ) diyerek anlatmış idi. değerli abilerim sizce bu noktalarda nasıl bir araştırma , ne gibi veya neye benzer emareler , bakılacak gözlemlenecek bölgeler , muhtemel ( koyma para tarzı , müjde tarzı ) mağaralar mevcudmudur , mağaralar büyüklük küçüklük farkı varmıdır değerli yorumlarınızı siz büyüklerimden ve ağabeylerimden rica ediyorum .
güzel kardeşim. istediğin yardım konusu o kadar geniş ki, tüm forumda yazdıklarımızı buraya toplamamız lazım ki yön bulasın. ama ben sana başlangıcını vereyim.

su hayattır.
başlangıçtır.

dağlardan gelen çay nehir dere varsa başlangıç zirvesine çıkıp taramaya başla. klasik arkeoloji üzerine eğilirsen roma ve öncesine ait emareler bulacaksın.

daha aşağıda boğaz tarzı - ulan buralar ne tehlikeli yerlermiş- şeklinde bir geçit görürsen orası eşkıya odaklıdır.

yakın dönem ermeni işi dersen. kilise ve çevresinde nerelerde saklantı olur konusunu çok açtık. çok yazdık. oraları okuyabilirsin.

bu saydığım üç öbek üzerinde göreceğin emareleri fotoğrafla getir. yardımcı olalım inşallah.

Son düzenleme:

Zemin bozuk

Bilgili Üye
güzel kardeşim. istediğin yardım konusu o kadar geniş ki, tüm forumda yazdıklarımızı buraya toplamamız lazım ki yön bulasın. ama ben sana başlangıcını vereyim.

su hayattır.
başlangıçtır.

dağlardan gelen çay nehir dere varsa başlangıç zirvesine çıkıp taramaya başla. klasik arkeoloji üzerine eğilirsen roma ve öncesine ait emareler bulacaksın.

daha aşağıda boğaz tarzı - ulan buralar ne tehlikeli yerlermiş- şeklinde bir geçit görürsen orası eşkıya odaklıdır.

yakın dönem ermeni işi dersen. kilise ve çevresinde nerelerde saklantı olur konusunu çok açtık. çok yazdık. oraları okuyabilirsin.

bu saydığım üç öbek üzerinde göreceğin emareleri fotoğrafla getir. yardımcı olalım inşallah.
Eyvallah cansın abim

R00T

Profesyonel
Co Admin
Kuru dereden kuzey güney yönlü köye yani kiliseye yönelen kuru dereden ayrılma oralara yönel. Kuru dere dirsek sapaklarında ki blok kayalıklara hem dere yatağından hem de üst düzlük yapan kısımlarından inceleme yap.
Kilise için köyde çalışazsın o zaman kilisenin güney batısında ki tepe aşımından sonra ki dere yatağını bul çeşme olur çeşmeye yakın yerlerde araştırma yap.Tekrar bu mevkinin doğusunda köyün ilk dış kesimlerine bak burada da yine sulu ve kuru dere yatağı görürsün.
Kanyon vadi daha eski stil yerleşkelerdir. Oralarda sen başarılı olamazsın belki .
Kanyon vadinin dirsek sapağında hangisinin üst düzlüğü kaleye uygun ise yani değişik dönem kale orada da bulabilirsin.
Bunları yapamaz isen manastır veya kiliseli köyün sırtında ki namlı dağa bak zirvesi değil 2. kademe yapan dağ kesimlerinde göllenme sazlık yapan yerler ve yakınları buraları çeşmeler besler. Buraları bulamaz isen köyün dışında ki ana su yatağını bul bu suya kavuşak yapan kendisinden küçük su kavuştuğu yerde çatal burunda ki kayalıkları bul. Bunlar çapraz karşılıklı dururlar.
Bunlar gezebileceğin bir kaç yerdir sadece. Bakılmaz görülür.

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Mükemmel şeyler sunmuşlar size sağ olsunlar sevgili ustalarım yeğen. bunları bir yere not et ve öyle gözlem yapın. bir kaç şeyde ben eklemek isterim tabiki bölgenin eşkiya ve kilise bölgesi olması burada bizleri ister istemez cezbediyor. Şimdi eskiden kilise var ise o dediğiniz tepeden şüphelenmekte haklısınız. Lakin oraları mühürlü yerlerdir. kilise tarafından mühürlenmişlerdir. Yani zorlu işlerdir ve işte böyle göz önününe konularak herkeze nöbet bekletirler. Ve var ise buralardaki dede mezarları Çok eski çeşmeler ve kalmış ise onlara yakın çok yaşlı ağaçlar. Bu kilise olan köyün en eski üçgen şeklinde olan mezarlığı. Eski değirmene yakın yerdeki yığmalar ve şarlaklar yada blok kayalar. Çevredki kaynak suları . Kaleye yakın deredeki kuru dereler ile birleşen noktaların üçgen kısımlarındaki suya bakan sudan biraz yüksek kayalar. Yni kuru dere ile sulu dere birleşir lakin bir yeri üçgen olur ve suya bakar o kısımlar. Mağaralardaki işaretler ve mağaraların dışındaki işaretler vsvsvs daha uzar gider. . Tabiki daha çok şeyler varda acaba bu dediklerimin hangileri duruyordur?????. Aradan çok zamanlar geçti . Tabiki bu araştırmak ile olur. Ve tabiki ana derenin boydan boya taranması . Yani buradaki flim çok uzun metrajlı dır. Uzun zamanını alır insanın. Burada bir işaretlere yada bu dediklerim den bazılarına denk geldiğinizde yeniden değerlendirelebilir inşallah bulduğunuz yerler. Daha başka bilgiler de gelecektir diğer ustalarımızdan inşallah.

Zemin bozuk

Bilgili Üye
Ustadlarım bir de burda alt çizimde sol tarafda kale dediğim yerin yamacının altından dere geçiyor , derenin diğer tarafı ormanlık ve buradada 3 göller diye bir yer var bu bölgeye yerliler zindan diyorlar ( sebep = çok sık ormanlık alandan oluştuğu içinmiş gök yüzü görünmüyor orman içine girildiğinde ) arkadaşımın rahmetli dedesi köylülerden biri ile oraya gitmişler o üç gölleri bulmuşlar dedesi beklemiş köyün adamıda gölün dört tarafını gezmiş sonra dedesine ( amcam hadi gidelim burdan demiş ) dedesi anlatımına göre adamın beti benzi atmış conconlardan görmüş sanırım , buda bir dip not olsun belki eklemek istediğiniz veya zihninizde bir şeyler oluşur .

Zemin bozuk

Bilgili Üye
sağ taraf olucakdı sol demiş özür diliyorum