ustalar yardım !!

yolgezer

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
20171230_153805.jpg20171230_153811.jpg20171230_155141.jpg20171230_155201.jpg20171230_155206.jpg20171230_155210.jpg20171230_155412.jpgustalarım ilk fotodaki oyma duz kaya yamacında 5cm den fazla derinlik 10 cm den fazlada genişligi olan bi oyma dere kenarı yerden 2 mtre yukseklıgınde yapılmıs 4.resim derenin karsısında daha once kurcalanmıs biyer ve son resımde bı dogal mahara var rahat 20 metre ilri zıkzaklar la ulasılıyor oymanın mezarının o dohgal delik oldugunu sanmıyorum sızce nerde aramalıyım calısma ımkanım var suan aklımda olan oymanın dırek altını hıc uzaga gıtmeden 2 2.5 metre aşagiya ınmek

yolgezer

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Arakadaşlar işareti mi beğenmediniz bi yorum yok . Görüşlerinizi bekliyorum

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Yorum yapayımmı yapmayayımmı diye düşündüm ve yapmama taraftarıydım ama ok ile gösterdiğiniz yerin alt kısmından 2 metreyi geçecek şekilde derinlemesine araştırma yapacanızı söylemişiniz. Tavsiyem eğerki öyle bir araştırma yapacaksanız öncelikle ok ile gösterdiğiniz kayalığı bertaraf etmeniz,yoksa mazallah kötü sonuçlar doğurabilir. Önce can güvenliği

yolgezer

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Yorum yapayımmı yapmayayımmı diye düşündüm ve yapmama taraftarıydım ama ok ile gösterdiğiniz yerin alt kısmından 2 metreyi geçecek şekilde derinlemesine araştırma yapacanızı söylemişiniz. Tavsiyem eğerki öyle bir araştırma yapacaksanız öncelikle ok ile gösterdiğiniz kayalığı bertaraf etmeniz,yoksa mazallah kötü sonuçlar doğurabilir. Önce can güvenliği
Yorumun için teşekkürler ustam eyvallah. Niye yapmama taraftarıydın merak ettim. Herhangi bi kotulugumuz olmadı insallah .

ragıp

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı

ustam, bu tip nişlerin arkası mezar olur
girişi iki çeşittir.
birincisi, nişi tam altında, toprak zeminden aşağıya iner, kaya altına girilen kapıyı bulursun
ikincisi de tünelli sistemidir.
tünelli sistem de ise, tünel başında taş yığma veya büyükçe tek taş olabiliyor
taş yığmanın altında tünel girişi bazısı mehilli, bazısı ise kuyu sistemi ile tünel girişi olabiliyor.
yine bu tür tünelli girişlerde, tünelin içi taş, toprak, moloz dolu olabiliyor.

sizin yerinizde ana kaya blokunun hemen ön kısmında bir set, kademe, basamak türü bir yer mevcut
dolayısı ile sizin girişte tünel sistemi olmalı .

nişin tam önüne dikil ve düzgünce, setin alt kısmına in. 5m daha yürü ve dön arkana bak
kademeden indiğin yerde, kapak olabilecek tek veya taş yığını olmalı

veya nişin önünde çubuk ile boşluk bakarak tüneli takip et. tünel başını bulacaksın

selametle

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Yorumun için teşekkürler ustam eyvallah. Niye yapmama taraftarıydın merak ettim. Herhangi bi kotulugumuz olmadı insallah .
Estağfurullah,ne kötülüğünüz olacak. Ben öndeki kaya bloğunun alınması gerektini düşünmüştüm ama hem zahmetli hem tehlikeli olacağından yorum yapmamaya karar vermiştim son msjınızı görmeden önce ama siz alttan araştıracaz deyince işler değişti ve hem uyarayım hemde berağberinde yorumumuda yapmış olayım dedim

yolgezer

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı

ustam, bu tip nişlerin arkası mezar olur
girişi iki çeşittir.
birincisi, nişi tam altında, toprak zeminden aşağıya iner, kaya altına girilen kapıyı bulursun
ikincisi de tünelli sistemidir.
tünelli sistem de ise, tünel başında taş yığma veya büyükçe tek taş olabiliyor
taş yığmanın altında tünel girişi bazısı mehilli, bazısı ise kuyu sistemi ile tünel girişi olabiliyor.
yine bu tür tünelli girişlerde, tünelin içi taş, toprak, moloz dolu olabiliyor.

sizin yerinizde ana kaya blokunun hemen ön kısmında bir set, kademe, basamak türü bir yer mevcut
dolayısı ile sizin girişte tünel sistemi olmalı .

nişin tam önüne dikil ve düzgünce, setin alt kısmına in. 5m daha yürü ve dön arkana bak
kademeden indiğin yerde, kapak olabilecek tek veya taş yığını olmalı

veya nişin önünde çubuk ile boşluk bakarak tüneli takip et. tünel başını bulacaksın

selametle
Ustam yorumun için teşekkürler eyvallah. Buraya beni biri götürdü yardım için yeri bi genç kız yardımıyla hocaya felan bakdırmışlar nasıl oluyosa artık. Kıza sormuş hoca ne görüyosun diye burayı görmüş. Kız girişi tünel şeklinde altta demiş. Bitane büyük taş var demiş tasin üstünde 333 yaziyo demiş. Söylediklerine gore taşı bulmuşlar. Doğru çıkmış. Yanında arkeolog da varmış ama sonuç alamamışlar. Nasipse biz bulcaz insallah :)

28karayel28

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Kardeş bu işler hacıyla hocayla olsaydı bitane saklı şey kalmazdı.işaretler yetersiz ayrıca taş tahribat yemiş altı kırılmış

Şirvan

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Bu oymanin tam karşidan göreceğimiz geniş açılı fotosu varmı