• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Ustalarim video

murat76

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
[video=youtube_share;j4VwaoCfDTE]https://youtu.be/j4VwaoCfDTE[/video]

Turko

Super Moderator
Süper Moderatör
Ustam çubuk ile tespitlerinizi paylaşın bizimle . Açı çok dar sadece yüzeye ve zemine odaklı çekim yapmışsınız kapı dediğiniz işarete sırtınızı verdiğinizde tam karşınızda olan manzara yı görmek isterim. Lakin moralinizi bozmak istemem ama anlatmak mecburiyetin deyim mihrap olduğunu farz edip haliyle hemen altına işlem yapmışsınız 15 metre sağında yada 15 metre solunda girişi yüzeyde olabilir tabi mihrap olmuş olsaydı bu başka bir amaç ile yapılmış gibi mihrapların bacası olmaz daha doğrusu baca ile alakalı bir işaret değil mihrap tam manası ile kare yada dikdörtgen yada kare oyma üst hattı pahlı olur ve tam kenarları ile yüzeye oyularak yapılır sizin mihrap olarak kabul ettiğiniz bu işaret aynı tandır gibi ben sizin gibi kabul edip mihrap olarak kabul ediyorum sizden ricam tam 12-13 adım mihrabın soluna sayıp 5 metre geriden bana resim getirmeniz , eğer denk gelen yüzeyde çalı çırpı taş mıçır yosun çamur varsa temizleyin o şekilde net göreceğimiz temiz görseller getirin . 3 metre derinlikte altında hali hazırda girişe müsait bir yer göremedim sol hattında olabilir giriş. Etiketlemeyi unutmayın rast gelsin.

murat76

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Ustam çubuk ile tespitlerinizi paylaşın bizimle . Açı çok dar sadece yüzeye ve zemine odaklı çekim yapmışsınız kapı dediğiniz işarete sırtınızı verdiğinizde tam karşınızda olan manzara yı görmek isterim. Lakin moralinizi bozmak istemem ama anlatmak mecburiyetin deyim mihrap olduğunu farz edip haliyle hemen altına işlem yapmışsınız 15 metre sağında yada 15 metre solunda girişi yüzeyde olabilir tabi mihrap olmuş olsaydı bu başka bir amaç ile yapılmış gibi mihrapların bacası olmaz daha doğrusu baca ile alakalı bir işaret değil mihrap tam manası ile kare yada dikdörtgen yada kare oyma üst hattı pahlı olur ve tam kenarları ile yüzeye oyularak yapılır sizin mihrap olarak kabul ettiğiniz bu işaret aynı tandır gibi ben sizin gibi kabul edip mihrap olarak kabul ediyorum sizden ricam tam 12-13 adım mihrabın soluna sayıp 5 metre geriden bana resim getirmeniz , eğer denk gelen yüzeyde çalı çırpı taş mıçır yosun çamur varsa temizleyin o şekilde net göreceğimiz temiz görseller getirin . 3 metre derinlikte altında hali hazırda girişe müsait bir yer göremedim sol hattında olabilir giriş. Etiketlemeyi unutmayın rast gelsin.
Tamam ustam cok sagolun mihrap ne bilemedim ama googleden ogrenirim

Turko

Super Moderator
Süper Moderatör
Ustam üstünden kayalarin ustunden oda seklinde bosluk var birde zeminde o kapi sandığım yerin dibide bosluk veriyor
Peki oda formunu tespit ettiğiniz de sol cephesinden yada sağ cephesinden devam eden koridor şeklinde 80-100 cm genişliğinde herhangi bir boşluk var mı , Yani kare şeklinde tespit ettiğiniz oda formunun herhangi bir kenarından dışa doğru çıkan 50 cm yada bir adım mesafe olsada olur bir boşluk daha dikkatinizi cektimi sadece işaretinin hizasında alt kısımda mi denk geldi boşluk ve ne kadar bir mesafe ölçüm aldın iki taş arasında ufak bir boşluk cekimimi yaptı yoksa düzgün bir form da mı çekim aldın kare gibi dikdörtgen gibi.

murat76

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Peki oda formunu tespit ettiğiniz de sol cephesinden yada sağ cephesinden devam eden koridor şeklinde 80-100 cm genişliğinde herhangi bir boşluk var mı , Yani kare şeklinde tespit ettiğiniz oda formunun herhangi bir kenarından dışa doğru çıkan 50 cm yada bir adım mesafe olsada olur bir boşluk daha dikkatinizi cektimi sadece işaretinin hizasında alt kısımda mi denk geldi boşluk ve ne kadar bir mesafe ölçüm aldın iki taş arasında ufak bir boşluk cekimimi yaptı yoksa düzgün bir form da mı çekim aldın kare gibi dikdörtgen gibi.
Ustam o acilmis alan ilk kapaliydi buyuk tas vs toprakla ortuluydu sadace o mihtap gibi yerden suphelenip bosluk baktigimda o acilmis alan kadar bosluk verdi korüdorunu bakmak hic aklima gelmedi çünkü o kapiya odaklanmistim ve habi kazma gibi bisey cikmistiya resmini atmistim tas kesici oda burdan çıkmıştı cok haklisiniz korüdoru bakmam lazimdi ancak dedigim gibi mihrabin dibinden giris olacağına kanaat getirdim

rrespect

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Hocam sahsi bir kaç görüşüm var dikkate alırmısınız bilmem. Yeriniz bana çok enteresan geldi ilk izlenimim nedense buranın bir yaşam alanı olarak kullanılmış olabileceğine dair oldu burada herhangi bir işaret gördünüz mü? gömü veya mezar olabileceğine dair ne tip doneleriniz var ? Sanıyorum burası için daha önce konu açtınız bütün veriler tek bir başlık altında olsa bölgenin gelişimini daha iyi görür ve alternatifler üretebiliriz. Videoda gördüğümüz cephe hangi yöne bakıyor ? tepeciğin sağı ve solu kısa gibi görünüyor bu tepenin boyutu ne kadar? Sizin görüşünüze göre doğal bir tepemi yoksa insan işimi? Video'da gösterdiğiniz sağ ve sol tarafın tam ortası bana cepheninde ortası gibi göründü burada çok toprak birikintisi var burada işlem yapmayı düşündünüz mü? boşluk baktınız mı ? özellikle tepede alan varsa tepeden boşluk bakmanızı öneririm. Birde baca dediğiniz yeri çok merak ettim fotoğraf çekmek mümkünse görmeyi isteriz.

murat76

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Hocam sahsi bir kaç görüşüm var dikkate alırmısınız bilmem. Yeriniz bana çok enteresan geldi ilk izlenimim nedense buranın bir yaşam alanı olarak kullanılmış olabileceğine dair oldu burada herhangi bir işaret gördünüz mü? gömü veya mezar olabileceğine dair ne tip doneleriniz var ? Sanıyorum burası için daha önce konu açtınız bütün veriler tek bir başlık altında olsa bölgenin gelişimini daha iyi görür ve alternatifler üretebiliriz. Videoda gördüğümüz cephe hangi yöne bakıyor ? tepeciğin sağı ve solu kısa gibi görünüyor bu tepenin boyutu ne kadar? Sizin görüşünüze göre doğal bir tepemi yoksa insan işimi? Video'da gösterdiğiniz sağ ve sol tarafın tam ortası bana cepheninde ortası gibi göründü burada çok toprak birikintisi var burada işlem yapmayı düşündünüz mü? boşluk baktınız mı ? özellikle tepede alan varsa tepeden boşluk bakmanızı öneririm. Birde baca dediğiniz yeri çok merak ettim fotoğraf çekmek mümkünse görmeyi isteriz.
Ustam yasam alani olduğu kanaatindeyim cikan taşlar ve kesme tas aleti kazmaya benzeyen taşlardaki el işçiliği mahzen olduğu biliniyor ancak girişi bulunamiyor havalandirma olarak nitelendirdiğim 3 yerin 2sinden boşluk aliyorum birinden alamadim kapi yada mihrap gibi gorunen yerden suphelendim ilk resimleri diger konuda mevcutta iste ben konulari bir araya toplamayi bilemiyorum:( önceden kayinpederim buralara bir cihazla baktiriyor elinde tarihi tas uzerine cizilmis haritasida mevcutmus adam cok buyuk bir mahzenin oldugunu 3 yerden girisi oldugunu altın degilde tarihi eser bazinda cok saglam donelerin oldugunu söylüyor girişleri gosteriyor yer var ancak zaman kısıtlı sadece esim tek basina bahce isleriyle ugrastigi için yetisemiyor ALLAH nasip ederde hasati yaparsak sonrasinda ilgilenicez o zamana kadarda ben firsat buldukça sizlerle paylaşıp yardim almaya calisiyorum

murat76

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Bu tas uzerine harita hangi doneme aittir bilemiyorum haritada degilmis aslinda odalar ve koridorlar işlenmiş magranin yaninda bir tasin altindan çıkmış

rrespect

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
bölge vs bildirmiyorsa istersen haritayı bir paylaş ona da baksın ustalarımız.

murat76

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
bölge vs bildirmiyorsa istersen haritayı bir paylaş ona da baksın ustalarımız.
Elimde olsa paylasmammi ustam bölgede gorunse yine paylasirim ALLAHın izni olucakki basa bir fenalik gelsin kayinpederde kalmis o taş bilmiyorum umidimiz varda mecalimiz kalmadı oglumuz askerde olmasa genc cocuk yardim ederdi nasip kismet yaradan nasiplendiricekse biz iki acemi ve sizlerin sayesinde olucak biseyler