Ustaların Yardımını Bekliyorum

Passenger207

Yeni Üye
Cümleten selamın aleyküm. Tüm bu meşgaleye gönül vermiş abilerime ve kardeşlerime selam ile..
Tarihe ve geçmişe ilgi duyan birisi olarak dün; tatilden de istifade kaçmış olduğum doğada sizinle az sonra paylaşacağım fotoğraflardaki yer ile karşılaştım.
Bu alanda bilgi birikimim olmadığı için o an çok fazla sonuca ulaşamadım ancak tahminlerime göre Roma döneminden kalma bir yapının kalıntıları ile karşı karşıyaydım.

Ekli dosyayı görüntüle 298526
(f.1)

Bu kayada gözleri kapalı bir insan yüzünün silüeti olduğunu fark ettim (alın ve kaş çizgilerine kadar oyulmuş kulakları olan bir yüz.)

Ekli dosyayı görüntüle 298527
(f.2)

Kayanın üzerinde aynı zamanda yön olduğunu düşündüğüm bir çıkıntı vardı. Çıkıntının olduğu yöne devam ettim ve beni bir sunak karşıladı.

Ekli dosyayı görüntüle 298528
(f.3)

Bu kayadaki işlemelere daha yakından baktım ve sunağın kanalı olduğunu düşündüğüm çizgi ile bir ayak izi dikkatimi çekti.

Ekli dosyayı görüntüle 298529
(f.4)

Hiçbir ekipmanım olmadığı için daha fazla sonuç elde edemedim ve işaretleri sizin gibi üstadların daha iyi çözümleyebileceğini düşünerek burada da paylaşmak istedim.
Düşüncelerinizi ve önerilerinizi bekliyorum hayırlı geceler

Zaza16

Aktif Üye
Çok güzel bir yer keşfetmişsin. Tek ayak işaretinin çözümünü biliyorum çünkü bende aynı sekilde bulmuştum fakat senin hemen yaninda sunak var . İşler karışık ama çok iyi bilen birisi aslında olayı çözebilir .

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Hoşgeldin. Hobi olarak ilgilenmen güzel. Para için bu işlerle uğraşanlar her türlü zarardadır. Ne tabiatta gezmek ne bulacakları şeyler hiçbirzaman mutluluk vermez. Tarihsever,Hobi olarak, ilgilenenler ise herşeyden kazanır. İlk foto benzetme olmuş. Sunak güzel. mezarı da yakınlardadır ama tespit edecek cihaz yada çubuk olmadan biryere varmak zor.

Passenger207

Yeni Üye
Çok güzel bir yer keşfetmişsin. Tek ayak işaretinin çözümünü biliyorum çünkü bende aynı sekilde bulmuştum fakat senin hemen yaninda sunak var . İşler karışık ama çok iyi bilen birisi aslında olayı çözebilir .
Teşekkür ediyorum hocam. Evet bölge oldukça karışık hatta ayak işareti ve sunağın yanında aynı zamanda bir tane de balık var gördünüz mü bilmiyorum.. Nasıl çıkacağız işin içinden bakalım ustaların yorumları nasıl olacak :)
Hoşgeldin. Hobi olarak ilgilenmen güzel. Para için bu işlerle uğraşanlar her türlü zarardadır. Ne tabiatta gezmek ne bulacakları şeyler hiçbirzaman mutluluk vermez. Tarihsever,Hobi olarak, ilgilenenler ise herşeyden kazanır. İlk foto benzetme olmuş. Sunak güzel. mezarı da yakınlardadır ama tespit edecek cihaz yada çubuk olmadan biryere varmak zor.
Teşkkür ederim hoş gördüm üstad. Çubuk ve cihaz temin edebilirim muhtemelen bir şekilde..

kertenkele

Editör
Ben sana bir tanesinin yerini vereyim ikinci fotonun sağındaki taşın sağ dibinden başla

kertenkele

Editör
Dedim yeri aç sonra gerisini ondan sonra gel sor hepsini çözerim basit yer

jeodek

Bilgili Üye
Çubuk tutabilen biri ile gezin elinizle koymuş gibi bulursunuz yüzeye çok yakın kaya içine oyulmuş odalar var diye düşünüyorum

Karabulut

Operatör
Oymanın yanındaki kayaların altı mezara benziyor

Passenger207

Yeni Üye
Dedim yeri aç sonra gerisini ondan sonra gel sor hepsini çözerim basit yer
İkinci fotoğrafta yüz olan kaya silüeti var o kayanın yanını mı açayım hocam..
Çubuk tutabilen biri ile gezin elinizle koymuş gibi bulursunuz yüzeye çok yakın kaya içine oyulmuş odalar var diye düşünüyorum
Önümüzdeki günlerde bölgeye tekrar gidip daha detaylı inceleyeceğim mutlaka bilgilendiririm
Oymanın yanındaki kayaların altı mezara benziyor
Oymaların ortasındaki çukurdan giriş olduğunu düşünüyorum ama balığın kuyruğu tarafına da gidip araştırmayı düşünüyorum çünkü kuyruğun gösterdiği kısımda ırmak V yapıyor.