• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

V işareti ve iki oyma

tabiat34

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Değerli ustalarım, öncelikle hepinize iyi akşamlar dilerim. Burası daha önce belliki bi işlem görmüş ve yine belliki düz mantıkla düşünüp ok işaretinin gösterdiği istikametin fotolardada görünen yaklaşık 2-3 metre önündeki kaya ve yine o kayanın etrafından başka hiçbir yere dokunmamışlar o bölge genelinde.birde şu detayı vermem lazım o müdahale ettikleri kayanın resimlerdede göründüğü gibi tuhaf bir yapısı var. Parlak bir kaya ve sert bir taşla vurunca tuhaf bir ses veriyor. Boşluk sesimidir ya da o ses kayanın orjinal yapısından mı kaynaklıdır tam emin olamadım açıkçası. Büyük V işaretinin olduğu kayanın olduğu fotonun üzerinde yanlış görmediysem galiba küçük bir üçgen var. O da dikkatimi çekti o yüzden orasını küçük olduğu için sizlere görmeniz adına kolaylık olsun diye ayriyeten özellikle işaretledim. Büyük V zaten alt kısımda büyük ve bariz oldugundan işaretlemedim ufak bi dikkatle görünüyor zaten. Birde bu alan bölgedeki bir türbeye oldukça yakın. Türbenin etrafıda normal mezarlık olarak kullanılıyor. Burasıda oraya oldukça yakın. Horasan olup olmadığını nasıl anlayabilirim ve acaba burada izlenmesi gereken yol nedir ? Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

poseidon2023

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
üçgen saç ayagı diye gecer roma kullan mıştır bulundugun cevrede üç tane saç ayagı şeklinde oda var üçgen işaretide oda mezarı temsil eder cevrede oda bulman gerekiyor boşluk ve metal tespiti yap

1.jpg

burayı konturol et

2.jpg

tabiat34

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Merak ettiğim birşey var. İşaretlerin olduğu kaya büyük bir kaya değil. Bir oda mezarı işareti herhangi bir sebeple böyle yerinden oynatılabilecek büyüklükte kayaya neden yapılır? Hani sonuçta yerinden bir şekilde çıkabilmesi zor bir kayaya benzemiyor. Yani işaret olarak işaretin oldugu kayanın büyüklüğü açısından oda mezarı işareti örnekleri mevcut mudur acaba bu şekilde ? Birde o kayanın üzerindeki büyük V nin sol tarafındaki çizgisi diğerinden kısa gibi görünüyor gözüme. Sol çizginin yukarıya doğru giden bitiş noktası ile sizin çizdiginiz çizginin ortasında boşluk var gibi geldi. Yani sol çizginin en üst kısmı doğal olup aşağıdan gelen çizginin devamı gibi görünmüş olabilir mi acaba? Tabi siz daha iyi bilirsiniz. ben sadece merakımdan ve affınıza sığınarak soruyorum. Kusuruma bakmayın sizleride uğraştırmış olup başınızı ağrıttıysam. Zaten sizler gibi bilgili olduğum bir konu değil malesef. cevaplarınızı rica ediyorum. Hepinize şimdiden çok teşekkür ederim. saygılar

Son düzenleme:

poseidon2023

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
araziyi bilen sen resmi ceken sen taşın ne kadar büyük nekadar topragın altına devam ediyor bilmesi gereken sen senin bilmen gereken soruları bana niye soruyon

işareti gördüm olması gerekeni yazdım yapman gerekenide yazdım gerisi sana kalmış he tespit etmeyi bilmiyorum dersen nasıl tespıt edecegini anlatırım

kusurluk birşey yok burda kim olursa olsun elimizden gelen yardımı etmek isterim

meratan

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Şehir dışında bir yerde 1metreye 1 metre bir taş bulmuştu arkadaş taşı traktörle ters çevirdik bir tarafın altında V işareti vardı o zaman ben acemiydim yanımızdaki bir usta sivri ucun 5 adım ilerisi dedi adımları 72 cm hesap etti yani 3.60 m işlem yapıldı 2 katlı mezar çıktı iki katıda boştu.Faydası olur inşaallah

ragıp

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
@tabiat34
ustam, kayadaki ok işareti her daim yön gösterici olarak kullanılmıştır
çoğu kez, okun ucu hedef gösterir iken, zaman zaman ise, okun açık iki ucu da yön gösterici olarak kullanıldığını doğada görmekteyiz.

sizin kayadaki olayda ikinci. yani okun açık olan iki ucu arasında mezarları ara demiş
ek olarak ta; mezarların yön gösterici murç izin de daire içine aldım

birde kaya üzerindeki belli belirsiz bir çizim mevcut, o çizimi de mavi renk ile işaretlemeye çalıştım
o çizim de tam bir kalp oldu, dolayısı ile iki mezardan biri bayan mezarı
hayırı olsun

selametle
tabiat341a.JPG

Son düzenleme:

H. Y. Ş

Member
Kayıtlı Kullanıcı
V nin sivri ucu ile üçgenin sivri ucunun gösterdiği yönlerin resimlerini çekseydiniz daha kolay olurdu.