Vlf ve pulse dedektör derinlik mesafesi ve kıyaslama

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bildiğiniz gibi dedektörler vlf ve pulse olarak iki farklı sistemde üretiliyor.Vlf lerin algılama mesafesi pulselerden daha düşük.uçurtma ve ekstra büyük başlıkları saymazsak pulselerde algılama mesafesi ortalama max. 1.5 metre.Vlf lerde ise 80-90 cm. Pulselerin derinlikleri büyük başlıklarla 2 metreyi geçiyor.Peki neden iki kat daha derinliğe sahip pulse cihazlar varken vlf ler daha çok tercih ediliyor? Pulseler daha pahalı olduğu için mi? vlf lerin kullanımı daha pratik olduğu için mi? Tektekçilik,yüzeysel arayıcılar daha çok olduğundan mı? Metal ayrımı farkından mı? Ya da hepsinin toplamı mı? bugün youtube da dedektör test videolarına baktığımızda 10 adet vlf varsa 1 adet pulse var.
Birde şunu sorayım; şahit olduğunuz en yüksek vlf derinliği kaç cm? Ben 90 cm kadar görmüştüm.

Son düzenleme:

atasdibi

Bilgili Üye
Vlf ler küçük cisimlere duyarlıdır. Derinlikleri genelde 40-50 cm yi geçmez. Puls lar daha derin ve büyük miktardaki metaller içindir. Ayrım kabiliyetleri kötüdür. Her türlü metale öter. Tecrübeli bir kullanıcı ses tonu farkından dolayı ayırım yapabilir. Yeni kullanıcılara göre değildir.

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Vlf ler küçük cisimlere duyarlıdır. Derinlikleri genelde 40-50 cm yi geçmez.
Evet sikke tarzı küçük cisimler için tercih ediliyor,ve bahsettiğiniz derinliklerde kalıyor.Fakat daha büyük cisimleri daha derinden algılayabiliyor.

BayKuSs

Kader Yakışanı Yaşatsın.
Moderatör
Vlf kullanıcısının çok olma sebebi pulse sisteme göre kat kat daha uygun fiyat olduğu için benim düşüncem ayırma özellikliği tabii çok iyi ama yanılma payları çok yüksek olduğunu düşünüyorum mutluluk biraz derinlerde ötten yeri kontrol ediceksin ister Demir sinyali versin ister değerli allah yapısı değil sonuçta insan yapımı yanılma payları çok yüksek bu zıkkımın nerden cıkacagı ve ne cıkacagını bilemiyoruz rastgele.

atasdibi

Bilgili Üye
Evet sikke tarzı küçük cisimler için tercih ediliyor,ve bahsettiğiniz derinliklerde kalıyor.Fakat daha büyük cisimleri daha derinden algılayabiliyor.
Kesinlikle doğru. Benim söylemek istediğim el kadar objeler içindi. Genelde bunlar için kullanılıyor. Yüklü miktarda derindeki metallerde pulse daha iyi seçim. Yani her ikisinin kullanım alanı farklı. Bu hedefe göre değişecek bir seçim. Ören yeri gibi yerlerde dolaşıyorsanız pulse dedektöre gerek yok. O yüzden hangisi iyi değil hangisi bana uygun diye düşünmekte fayda var.