• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Y işareti

gkhanavci

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Kayanın üstünde Y işareti ve 4 tane küçük yuvarlak oyma ve küçük hac işareti var Y işareti karşı dağdaki bşka bir kayayı işaret ediyor önün üzerinde küçük hac ve dürbün gibi bir şekil daha var anlayanlar için detaylı resim ve video atılacak özelden

Ekli dosyalar

kaynak

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Orjinal " Y " ise sen medeniyeti bulmuşun demektir :) fakat resim adetlerini az açıları yetersiz görüyorum

The Thing

Super Moderator
Süper Moderatör
Güzel anlatmışsın fakat neden özelden dedin o kısmı anlayamadık?

gkhanavci

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
orjinal Y işareti şüphesiz özelden dememin sebebi video atıcam WhatsApp üzerinden veya sosyal hesaplardan anlamı nedir bu işaretin bu bölgede eski kervan yolu geçtiği söyleniyor bilen anlayan ustalarım için detaylı bir araştırmadan sonra izinli olarak çalışma yapmak isterim

APOLLONUS

Moderatör
Moderatör
Videoyu youtuba yükle linki at buraya bütün ustalar görsün bilgisi olanlar yorum yapar ve varsa fotoğrafları çoğaltınız.

gkhanavci

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Yarın bölgeye gidip detaylı resim ve video çekip youtube yüklücem linki bırakırım ustalarım

kaynak

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=10698]acemiavcı[/MENTION] Genel yorumlarda bu sembol için " bir dere çatalına" benzerliğinden dolayıda , dere cevresi incele denilir, sembol olarak bir anlamıda " su " demektir zaten.....Riteülde su manalı iki harf vardır....Diğeride C harfine benzer fakat ters olucak göbek sağda olucak şekilde.

gkhanavci

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Dediğim gibi bu işaret büyük bir kayanın üstünde ve etrafında küçük yuvarlak oymalar var ve kayanın bir yerinde de oyma hac işareti var Y işareti karşıdaki bir kayayı gösteriyor o kayada sıradan bir kaya değil dürbün şeklinde bir işaret ve hac işareti taşıyor bölgedeki inceleme ve araştırmalarım sonucunda o bölgeden kervan yolu geçtiği söyleniyor ve civarda çok fazla işaretler var ayak işaretinden tutun büyük tepei bğyüklüğünde yuvarlak oymaya kadar hepsi var bir kayada da kamyon tekerliği bğyüklüğünde oyma mevcut çok fazla yapı taşı bölgede serpili durumda bazı kaynaklara göre bu bölgede büyük bir şehir olduğu rivayet edilmekde bölgenin altından büyük bir nehir akmakda nehrin üstünde değirmen mevcut 3 5 km çevrede klisi olduğu bilinen bir yapı da mevcut

Acemiavci1

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
@acemiavcı Genel yorumlarda bu sembol için " bir dere çatalına" benzerliğinden dolayıda , dere cevresi incele denilir, sembol olarak bir anlamıda " su " demektir zaten.....Riteülde su manalı iki harf vardır....Diğeride C harfine benzer fakat ters olucak göbek sağda olucak şekilde.
bahsettiginiz iki işaretten de bende vardı ustam biri bana o y hakkında bölgeyi temsil ediyor durusna göre de dere kenarındaki yamayı veya çok uzaktaki bi kayalığı temsil ediyor gibisinden söylemişti ondan doğru mu deil mi teyit etmek istedim kusura bakmayın

Meltun

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
bahsettiginiz iki işaretten de bende vardı ustam biri bana o y hakkında bölgeyi temsil ediyor durusna göre de dere kenarındaki yamayı veya çok uzaktaki bi kayalığı temsil ediyor gibisinden söylemişti ondan doğru mu deil mi teyit etmek istedim kusura bakmayın
Evet birleşen iki akarsuyu iki yolu belirlediği gibi iki derin vadinin birleşerek çıkışı olmayan bir noktada sonlandığını da ifade etmektedir.Eğer böyle bir konum mevcutsa her iki vadi yamaçları dahil sonlandığı noktaya kadar çok iyi araştırmak vede fotoğraflamak gerekli

hayalsaati

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Bir höyük kıyısında 4 metreye 4 metrelik bir kaya mevcuttu. Höyük girişi aramak maksatlı kaya altında işlem yapıldı 3 metre alta inildi. Kayanın altında yani işlem yapılan kısmında y işaretinin aynısı vardı. Araştırmalarım sonucu 3 oda ve odanın birisinde arslan heykeli olduğu bilgisine ulaştık. Bölge sit alanı ilan edilip koruma altına alınınca peşini bıraktık. Ensesi kalanlardan bir grup bir yolunu bulup bölgeye şantiye kurup kepçeyle girip höyüğün yarısını talan etmişler. Bir kaç yıl sonra bu işlemi yapan birini buldum. Bir odaya ulaştıklarını. Oradan bir şeyler aldıklarını bir odayı bulunca bölgede hassas olunca başka bir oda arama gereği duymadıklarını ve alınanlar arsında arslan heykeli olmadığını söyledi.
Benim araştırmalarım sonucu kesinliği olmamakla birlikte. Değerli bir mezar ve 3 odayı temsil eder. Odanın birinde eğer y bin herhangi bir kanadında murc izi varsa kutsal saydıkları emanetlerin olduğu fikri hakim. Odalar arası kapalı geçişler de var. Bu bilgiler bir proftan alınmıştır. Her işaret aynı sonucu vermez.

Gönül_Eri

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
En kolay yorumunu söyleyeyim arazide iki dere kuru yada sulu farketmez bunların birleştiği yere odaklan.