Ya malzeme çıktıktan sonra

zincir35

Engellendi
Diyelimki malzemeyi çıkarttık nasıl elden çıkartılacak?
Bunun usulu yontemi mevzuati nedir?
Bu isin bir rajonu var midir..?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
Diyelimki malzemeyi çıkarttık nasıl satılacak yada elden nasıl çıkartılacak
lütfen rica ediyorum.zaten izinsiz çalışmadığımız için sıkıntı olmayacak dimi. ;)
müzelerimiz degerinde alacak izinli kazıda cıkarılan malzemeyi kafana takma hiç..

murat5164

Bilgili Üye
Demekki cikarmiski soruyor...

adem44

Bilgili Üye
Teker teker tektek yaptım ayagına yavasyavas eritirsiniz muzeye cok muze var sonucta muzeye gıdıyor yada muze gıbı adamlara.

Storm

Editör
Kazı izinli yapıldı ise müzeye teslim edeceksiniz. Kaçak kazı yaptıysanız Allah yardımcınız olsun. Yakın dönem eşyaları ise sorun olmaz ama Bizans roma dönemi ise direk el koyar devlet ve bir takım ağır cezalar alırsınız. Aslında çok şey önerilirde kaçak kazıya teşvik ettik olur sonra :)

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Adam yeni belliki ve haliyle doğru bi soru yöneltmiş :) Yeni üye kardeşim bence definecilerin bulmaktan daha büyük olan sorunları bu sorduğun sorudur

poseidon2023

Uzman
:72::72::72: bukadar güldümmmm

bulundugunuz bölgede müze vardır gidin bi sorun resmi kazı yapacam deyi ve ne cıkarsa ben hak sayibi oluyorum de kısaca NE cevap veriyor duyun onu veriyor bunu veriyo yok su demeyin kulagınız ile duyun adam yemiyorlar

Tastan

Editör
Bu hobinin en ince ayrıntısı bu konu olsa gerek kolay gibi görünen ama enzorlu kısmı kısmetinizse birşekilde çözülür ama sabırlı ve akıllı olmak gerek

poseidon2023

Uzman
Rabbim nasip etti ulaştın cevrende kuyumcuya götürüyon potaya koyuyor eritiyor altın olarak satıp sana paranı veriyor bu kadar basit zincir35

OsiriS

Moderatör
Moderatör
Izinsiz yada kaçak kazi yapildiysa eger alinan malzeme kolluk kuvvetleri davet edilerek pazarlik yapiliyor müze gorevlileride deger biciyor olup bitiyor bu kadar basit..aslinda bu espiri kismi ama gercekte olan bu malzeme ciktiginda satmak istenildiginde mutlaka takibe dusuyor sonrada yakalaniyor insanlar genelde malzemenin piyasaya dusmesi yada cok konuslup dillendirjlmesindende oluyor.simdi boyle bi malzeme olayi oldu nasil yapilir edilir dersen sansin %50 50 ya satabilirsin yada yakalanabilirsin.anlayacagin acmakta almakta satmakta cok zor is ozellikle satmasi.o yuzden cok iyi arastirip cok dusunmek lazim baska caresi yok