yabanci casus ajan arkeologlar

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
casuslar Anadolu'da

Sadece Lawrence değil, Anadolu topraklarında faaliyet gösteren ve tarihe geçmiş başka casuslar da var. Gertrude Bell, Michael Buch, Wooly, D. Hogarth, Sykes ve Delbrueck Herzfeld gibi ünlü casuslar da Anadolu coğrafyasında arkeolog olarak çalışmalar yapmış ve bu çalışmalarını bağlı bulundukları servislere sunmuşlar. Sadece bilgi toplayıp sunmak değil yaptıkları; çalışma yaptıkları bölgelerdeki halkı etnik ve kimlik yönünden hareketlendirmeyi de başarmışlar.

Prof. Dr. Semavi Eyice, Gertrude Bell'in daha sonra yaptığı ve kayıtlara geçen itiraflarında şöyle konuştuğunu belirtiyor: "Biz çok rahattık. Halkın bize güveni tamdı, bizi seviyorlardı. Zaman zaman arkeolojik çalışmalar da yapıyorduk, ama daha çok diğer konularda rapor tutuyorduk. Bölge halkına başka medeniyetlerin izlerinin olduğunu söylemeye çalışıyorduk. Ya da burası sizden bir parça, sizin aslınız bu diye ikna etmek için gayret gösteriyorduk. Çoğu zaman da başarılı oluyorduk".

Yıllarca Anadolu'nun değişik yerlerinde arkeoloji çalışmaları yapan Prof. Dr. Semavi Eyice yabancı casusların arkeolog sıfatıyla Anadolu topraklarında at oynattıklarını söylüyor: "Yüzyıllar önce başlayan bu gelenek maalesef günümüzde de devam ediyor. Bizim ülkemizde hareket etmek kolay olduğu için bu işi çok daha rahat yapıyorlar".

Arkeolojiden anlamıyorlar

Türkiye'ye gelen arkeolog unvanlı casusların büyük bir kısmının arkeoloji ile az bir ilgisi bulunuyor. Yani temel konuların ve bilgilerin dışında arkeoloji konusunda bilgi sahibi değiller. Ancak sözde arkeologlar geldikleri ülkelerden arkeolog kimliğini alıp Türkiye'ye bu sıfatla giriş yapıyor. Arkeolog Semih Yalın konu ile ilgili olarak başından geçen bir olayı şöyle anlatıyor: "İngiliz bir arkeolog 3 ay boyunca bizimle çalıştı. Milattan Önceki dönemleri inceliyordu. Ancak temel bilgilerin dışında pek birşey bilmiyordu. Michael ismindeki bu arkeolog bizim onun arkeolog olmadığını anladığımızı anlayıp geri dönmesi gerektiğini söyleyip ayrılmıştı. Bu arkadaş kazı çalışmaları ile pek ilgilenmiyordu, gezip halkla konuşuyor, resimler çekiyordu."

Prof. Dr. Semavi Eyice ise Batı'daki arkeoloji enstitülerinin bu amaç için çalıştığını söylüyor: "Bu enstitüler arkeolog kimliği vermekte pek zorlanmıyorlar. Zaten bu iş için kurulmuşlar. Gelenlerin büyük bir kısmı arkeolog bile değil. Ama aralarında arkeolog olanlar da var. Arkeolog olarak gelmelerinin sebebi ise, bu mesleğin rahatlığından kaynaklanıyor. Yani arkeolog olarak hareket etmeniz, çalışmalar yapmanız çok kolay. Sizden kimse şüphelenmiyor, rahatça çalışabiliyorsunuz. Onun için birçok casus, arkeolog sıfatını alarak faliyet gösteriyor".

Ancak bu işin başını ise geçmişte olduğu gibi yine İngilizler çekiyor. Almanların BND, Rusların FSB (KGB), Fransızların DGSE servislerinin yanısıra CIA da bu alanda faaliyetlerini sürdürüyor. Gizli servislerin casus arkeolog kullandıkları yerli arkeologlar tarafından da doğrulanıyor.

Türkçe—Kürtçe konuşabiliyorlar

Türkiye'ye gelen gerçek arkeologların hemen hemen hepsi kendi dillerinin dışında başka bir dili bilmezken, casus olarak gelen arkeologlar ise anadillerinin haricinde başka dilleri de çok rahat konuşabiliyorlar.

7 yıl boyunca Urartular dönemini inceleyen Arkeolog Ahmet Kurt: "Dilimizi çok iyi biliyorlar. Bu nedenle halkla çok kolay diyalog kurabiliyorlar. Benim 10 yıl önce Van'da beraber çalıştığım William adında bir İngiliz arkeolog vardı. Kendi dilinden başka Türkçe ve çok iyi Kürtçe konuşabiliyordu. Kürtçe konuştuğu için köylülerle çok rahat diyalog kuruyordu. Arkeolojiden hiç anlamıyordu. Urartu dönemini araştırıyorduk, kendisi döneme ait bulgular hakkında hiçbirşey bilmiyordu. İki yıl bizimle çalıştı. Geldiğini söylediği üniversiteden bir başka arkeolog geldi, öyle bir arkeoloğun olmadığını söyledi. Normal arkeologlar kendi dilinden başka dil bilmiyorlar. Çok azı başka bir dili kısmen konuşabiliyor. Gerçek arkeologlar arasında Türkçe'yi neredeyse bilen yok" şeklinde konuşuyor.

Kime şikayet edeceksin?

Türkiye'de çalışmalarını sürdüren casus arkeologlar yerli arkeologlar tarafından çok rahat fark ediliyorlar. Ancak farkında olan yerli arkeologların yapabileceği hiçbirşey yok. Herhangi bir gizli servis adına çalışanları güvenlik güçlerine şikayet etmekse oldukça zor. Bu zorluğu ve tehlikeyi bilen arkeologlarımız susmayı tercih ediyorlar. 1995 yılına kadar Adana ve Ahlat bölgesinde çalışmalar yapan Arkeolog Macit Durmuş yıllarca arkeolog olarak Anadolu'nun birçok bölgesinde çalışmalar yaptığını belirterek, çok sayıda casus arkeologla karşılaştığını söylüyor: "Herhangi bir servis adına çalışan arkeologları hemen fark edebilirsiniz. Çünkü; arkeoloji konusuna pek vâkıf değiller. Hareketlerinden, tuttukları raporlardan herşey anlaşılabiliyor. Bunu Türkiye'de jandarma veya polise bildirmek ise pek kolay değil. Zaten casuslar ellerini kollarını sallayıp gelip–gidiyorlar. Benim şu anda konuşmam bile tehlikeli ama eğer bu gidişe bir son verilecekse başıma geleceklere razıyım" şeklinde konuşuyor.

oguzkagan

Bilgili Üye
Çok komplike bir konu ustam neresinden yaklaşırsak yaklaşalım bu konuya ucu yönetim " erk " mekanizmasına gider buda ister istemez birbiriyle zıt gibi görünen fakat esasında birbirini tamamlayan bir dizi komplike dini-politik-jeopolitik-siyasi-sosyo kültürel-kronolojik aidiyet hak talep etme gibi unsurlarla bütünleşmiş akademik/emniyet/güvenlik/eğitim/tarım/endüstri/ gibi birçok alanda da aynı isyan edilesi sıkıntıların hasıl olduğu kronikleştirilmiş bir problem ağının arkeoloji ve bölgeler arası ahali üzerindeki etkileşimlerindendir... Rahmetli ne güzel demiş " isyan ede ede olduk günahkar "
İsyan yanlış ×
Çalışmak-dürüst olmak - hoşgörülü olmak - önce İYİ BİR İNSAN OLMAK ile öncelikle bireysel anlamda dönüşüp bunu toplumsal bir gelişmeye erdirmekle tüm problemlerin çözüleceği aşikardır.

O zaman kim ne yaparsa yapsın nasıl yaklaşırsa yaklaşsın fitne tohumlarının yeşereceği topraklar kurumuş olur...cehalet-menfaat-endişe-korku sarmalıyla ahali kalben ve aklen razı ol(a)mayacağı herşeyi muhakemele yetisine sahip ve değerlendirmesiyle çözümlemesi aynı oranda pozitif bir sonuca ulaştıracağı için dışardan yapılan her alandaki tüm müdahaleler en azından bu kadar kolay tahribatlar yapıp bu denli serbestlikle hem " erk " hem yönetilenler için kabullenilmesi ve/veya öyle görülmesi isyan ettirecek boyutta değil â￾— başarısızlığa uğradığı için hatta ve hatta buna cürret edilmesinin bile en başından toplumsal duruş sebebiyle engelletildiğinin farkındalığında özgüven ile tebessüm edilen bir boyuta ulaşmak kesinlikle ütopik değil..

hepastios

Editör
Arkeologlar ın defineyle bir alakası yoktur sadece medeniyetler hakkında bilgi sahibidirler branşlara göre deyişir yegenim arkeolojiyi geçen sene bitirdi ama arazide bemle yarışamıyor senden öyreneceyim çok şey var diyor ayrıca casus konusu doğru bir konu bizim ilçeyede geldi tanıştık 1.90 yakın boylarında mavi gözlü bir bayan frederka gerding ben bunu bayağı gezdirdim tarihi yerleri falan bol bol fotoğraf çekti benle küçük bir röportajda yaptı ve gitti ertesi gün bir baktım benim anlattıklarımın aksine bi şeyler yazmış sosyal medyada tabi ben gerçek ismimi vermedim ve ayrıca resmimi çekmesine izin vermedim sonradan anladım Türk ve Kürt arasında provakatörlük yapıyormuş bi ara duydum içeri almışlar kısa süre sonra çıkmış böyle leriyle karşılaşırsanız kesinlikle dikkat edin gerçek adınızı vermeyin ve resminizi çektirmeyin ben ismini ve eşkalini verdim bu bayan heryeri geziyor dikkatli olalım arkadaşlar ama birdaha buraya gelirse bu sefer ona çok kızacam selametle

kabakburgiba

Operatör
şu an yayın yapan bir tv de yabancı bir vatandaş her yeri gezernunek yemek proğramları yapıyor.tv de görünen yüzü böyle.bunun hakkında bir yazı okumuştum,ama hatırlamıyorum nerde olduğunu.o gündür bu gündür şüpheliyim.buda bu işlerin başka bir versiyonumu diye.adam bizim yemeklerimizi yarı türkçesi ile bize anlatıyor.hadi doğduğu memleketin yemeklerini anlatsa amenna.türk köylerini gezip türk yemeklerini anlatacak,türkiyede kimsemi kalmadı.????????

hepastios

Editör
Bu konuyla alakalı önemli not frederica gerding bu ajan Diyarbakıra diken adlı bir derginin yayın yönetmenliğini yapıyor bu bayan gazeteci olarak halen Türkiye'de provakatörlük yapıyor bu konuyla ilgili frederica gerding yazıp ekşi sözlükte bilgi sahibi olabilirsiniz

sepetkaya

Editör
Üstatlarım dostlarım ustaların k.bakmayın ama bizim devletin başındakiler ne yapar? Konuyu siyasete getiriyorsun demeyin bana, politik yaklaşma konuya hiç demeyin . Görünen o ki elin yahudisi, hıristiyanı, budisti gelecek ben erkeoloğum diyecek devletten izin alacak, 4×4'lük provake yapacak, hem ülkeni katıp karıştıracak hemde ufaktan ülkesine mal kaçıracak, buna göz yuman politikacı bana göre şunu düşünür.. ."Gelin gidin kardeşim ülkemizde gez dolaş tanıt incele hatta malda götür, ama usulüne uygun yap.. yasa önemli değil.. Peki benim defineci kardeşim besmele çekip kazma vurduğu an yetkili güvenlik adama teslim ol kaldırelini sona üst arama ve kelepçe. Böyle bir ülkede yaşıyoruz kardeşim.. siz bilmezmisiniz tarih tekerrür den ibaret.. bu ülkede çok pislik var.. ben gördüklerimi yazacamda, konu kilitlenerek ne fayda..

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Memleketin bağışıklığı güçlü bu casuslara.cansıkmaya değmez.boşu boşuna emek ve enerji harcıyorlar.
Memleket anca grip gibi biraz hasta olur sonra toparlar.ama bu casus gönderen devletler şunu bilmiyor.bir gün biz onlara casus gönderirsek;sıtmaya tutulmuş gibi tir tir titrerler.