Yalova çobankalesi

Yanasip16

Member
Yalova altınova ilçesi eski bağdat yolu üzerinde , taşagıl deresi üstü Çobankale , veya koyun hisarı. Şuan 7/24 izlenmekte. Her tarafına tabela koymuşlar zirvede geniş bir alan ve kapalı kale. Dibinde kınalı mevkii. Çerkez ve boşnak köylerinin arasında kalan bir alan. Burası hakkında bilgisi olan varmı. Senede bir defa istanbuldan birisi gelip ihtiyacı kadar alıp gidiyormuş. 1080 yılında selçuklular dibine kadar gelip bizansı püskürtsede bu kaleyi alamamışlar. Mükemmel doğa manzaralı ve tam eşkiyalık bir bölgedir. Dibinde ballıkayalar bulunmaktadır. Bilen arkadaşlar bilgi paylaşımı yapalım.

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Çoban Kale, Yalova ili Altınova ilçesi’nde, Hersek’ten güneye doğru uzanan vadi içindeki tarihi İpek Yolu üzerindedir. Hersek’ten yaklaşık 7 km., Soğuksu (Ayazma) Köyü’nden 2 km. güneydedir. Kale, 150 rakımlı bir tepenin zirvesinde, 150x120 metre ebadında bir alanı işgal eder. Bir görüşe göre, belirlenemeyen bir tarihte Cenevizliler tarafından yapıldığı ileri sürülmektedir. Clive Foss (İngiliz Arkeoloji Enstitüsü Araştırmacı) ise, İmparator Alexius tarafından 1087 yapıldığı ileri sürer. Prof.Dr. Halil İnalcık, “Çobanlar buraya sürüleriyle dinlemek için geldiklerinden, adı Çoban Kale olmuştur. Koyun Hisarı, Osmanlı geleneğinde bu bağlantı içinde, bizim Çoban Kale’miz olmalıdır. ....İmparator Manuel Komnenos (1143–1180) , Pylai Kalesi’ni ve surlarını inşa ettirdi. Kıyı ovasına uzanan vadideki bizim Çoban Kale ya da Koyun Hisarı, bu yeni inşa edilen ya da onarılan kalelerden biri olmalıdır.” der. Çoban Kale’ye batı yönünden çıkılması kolay, diğer yönlerden çıkılması zordur. Güneyden gelen Karadere, Çoban Kale’nin güneyi, doğusu ve kuzeyini kuşattıktan sonra dönerek kuzeye doğru akar ve doğal bir set yapar. Bu durumda kalenin kapısı Batı’da olmalıdır. Çoban Kale stratejik bir konumdadır. Gerek Roma, Doğu Roma (Bizans) , gerek Osmanlı döneminde, İstanbul’dan başlayıp Anadolu içlerine giden en önemli yolun hemen kenarında, yolu kontrol eden hâkim bir noktadadır. Kısacası Çoban Kale, savunma yönü de göz önüne alınarak, önemli bir kontrol ve güvenlik kalesidir. Türkler’in batıdan gelecek tehditlere karşı, Çoban Kale’yi yaptırdıkları da düşünülebilir.. Son yirmi yılda 36.kaçak kazı yapılmışEkli dosyayı görüntüle 218586Ekli dosyayı görüntüle 218587Ekli dosyayı görüntüle 218588Ekli dosyayı görüntüle 218589Ekli dosyayı görüntüle 218590

Son düzenleme:

Yanasip16

Member
Altının tamamen darphane oldugunu düşünüyorum. Bir tarafı nicomediya yani izmit. Bir tarafı nicea ( iznik ) bir tarafıda yalova helenapolis. Merkez dağıtım yeri. Volçan ve ekibinin bu bölgede mal gizleme işlemi yaptıgınıda düşünüyorum. Burada birde gemi halkası var bir kaya üzerinde koca belki 3 mt genişliğinde bir halka bulmuşlardı resmini gördüm. Birdaha gittiler bulamadılar geni bağlama halkası.

Pirana

Bilgili Üye
Ben dolastim orayi ama kalenin yanina cikmadim birde coban kayasi var ordaki ciftligin uzerinde orda da yapi izleri ver papaz kayasi varmis yine buyuk kayada siluet seklinde aklim basimda param karsimda mevzusu falan ve o ballikayalar ciftligi var buyuk ihtimal o ciftlik bosuna oraya yapilmamistir

Yanasip16

Member
O çiftlik kesinlikle boşa yapılmadı. Nerde yasıyorsun usta

Pirana

Bilgili Üye
İstanbuldanim ben .siz o bolgedenmisiniz bilgileriniz varmi o bolgeyle ilgili baska

Pirana

Bilgili Üye
Oralar ugrasilacak yerler ama bilgi ve tespit gerek

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Orası sit alanı olabilir. O bölge sakiniyim. İlla orayı gezmek önemli değil. Cevreside gayet zengin. Hem yakın dönemde ermeni rum hem tarihsel dönem olarak bizans roma .
Haklısınız konuya bu gözle bakmak aklıma gelmemişti
:)