Yardım edebilirmisiniz?

JWJohnWick

Member
Merhabalar bir mevzide ıssız ve dağın başında bir yerde bir takım bilgilere sahip olarak bir yer buldum.Yaklaşık olarak 1.5 metre kazdıktan sonra bir taş yuvarlağı andırıyor etraflıca kazmadağım için tam anlamıyla şeklini söyleyemeyceğim ama aldığım çapda yuvarlak,ortasında bir delik,delik ama biçimsiz bir şekilde taş büyük olasılık ile horosan bu konu hakkında daha önce karşılaşmış abiler kardeşler yardımcı olabilirmi?taşın etrafını aldğım çapdan kenarlıca açtığımda büyük taş bloklar çıkıyor bir kaç kişiye fikir olarak sordğumda ermeni kat mezarı dediler yardımcı olursanız sevinirim.

acemi 55

Bilgili Üye
sayın arkadaşım ne dememizi bekliyorsunuz acaba önce siz gerekli bilgileri vereceksiniz sonra konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarımız size yardımcı olacak sizi o mevkiye yönlendiren nedir neye göre işlem yaptınız söylentimi rivayetmi işaretmi senin anlatımına göre degirmen taşı olabilir misal

JWJohnWick

Member
Cihaz,Bir çok eski tarihi belglerde mevkinin anlatılması büyüklerimizden gelen söylenti beyfendi.Birde değirmentaşını biraz daha açarmısınız?Taş bloklar ortasında yuvarlak olan horosan dediğim taşdan bağımsız ayrık bir şekilde üstüne dikilmiş vaziyette.

JWJohnWick

Member
Beyfendi horasan olduğuna inandığım taşı murçla kırmaya çalıştığım zaman murçu kırıp attı.Zaten özel bir sıva olduğu belli ediyor kendisi.

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Beyfendi horasan olduğuna inandığım taşı murçla kırmaya çalıştığım zaman murçu kırıp attı.Zaten özel bir sıva olduğu belli ediyor kendisi.
O halde devam et en büyük bulgu horasandır şayet Horasan olduğuna eminsen. Emin değilsen Sirke yada kireç sökücü kullan tam emin olmak için.

JWJohnWick

Member
Ekli dosyayı görüntüle 116335Ekli dosyayı görüntüle 116336Ekli dosyayı görüntüle 116337Ekli dosyayı görüntüle 116338Ekli dosyayı görüntüle 116339Ekli dosyayı görüntüle 116340Ekli dosyayı görüntüle 116341 Resimler bunlar beyfendi o açılmamış olan resimlerdeki hava güneşli olduğu seçemeye bilirsiniz ben size anlatayım. 1 2 3 resimlerde delikli taşın olduğu yerin üst tarafı taşlarla örülmüş ve merkeze olan uzaklık her uçtan 7 adım olmak üzere sistemlenmiş bir şekile dizayn edilmiş.Örüler toprak altında kalmış ve büyük bir haç oluşturmakta.Toplamdabir doğru üzerindeki her iki ucun merkeze olan uzaklığı ise 14 adımdır.Lütfen fikrinizi söylemekten çekinmeyin.Bir kaç kişiye soruşturttum bana verilen cevap ermeni kat mezarı oldu.Arkeolog bir arkadaşımda ermeni mezarlarında zincir oldğunu söylüyor yardımcı olursanız sevinirim.Bu sistemde açmadağım açtığım yerin çevresinde aynı tarzda yapılmış 23 adet yer var.

JWJohnWick

Member
Fikri ve tecrübesi olan üstadlar yardımcı olursanız sevinirim.

hades40

Bilgili Üye
JWJohnWick İyi formlar..... Üstad mezardan ziyade kuru bakliyat saklama ambarı olabileceğini söyleyebilirim etrafında örülü taşları alsanız yapı daha net çıkar daha rahat fikir üretebiliriz...

JWJohnWick

Member
Merhabalar iyi formlar danıştığım bir çok kişi ermeni kat mezarı olabilir dedi,Manastır,yer altı kilisesi,Bir de eşkiya gömüsü olabilir dediler bende formda paylaşıp bilgi tecrübe sahibi abilerimizden fikir ve düşüncelerini istiyorum teşekkür ederim saolun.