• Soru sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Yardımınıza ihtiyacım var.

jeo

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Selamunaleyküm, aranıza yeni katıldım ve bir süredir forumu keyifle takip ediyorum. Bir bölgemiz var yer tespiti yapıldı fakat amatör olduğum için bir türlü işin içinden çıkamadık.

Resim atıyorum bkz ;

20170819_170833.jpg

Bu oyuğun 10 metre sağ tarafında zemine gömülü kaya var

20170819_170841.jpg

yaklaşık 2 metre ön kısmını eşeledik 2 metrekarelik alanda eski çimento gibi bir yapı var ve eşelemesi hayli zor.

20170819_170522.jpg

Çimento diye kastettiğim tabaka budur.

Diğer resimleri atıyorum.

20170819_170444.jpg

Kaya ile eşelediğimiz mesafe arası

20170819_170436.jpg

Kayanın olduğu kısım burası. Etrafta bir kaç işaret var fakat buraya ait olup olmadığını bilmiyorum. Burayı tarif üzerine bulduk. Dedelerimiz zamanında burada birşeyin olduğunu söylerdi ona istinaden geldik. Sizce ne yapmalıyım, yardımcı olursanız cok makbule geçer. Bu arada Etrafta bolca taş yığını mevcut.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
Öncelikle kazmak, kırmak gibi kelimelerin yasak olduğunu belirteyim ustam. :)

Burada yapacağın şey güzel bir çubuk yapıp boşluk bulmak. Cihaz tespiti ile teyit etmek ve işleme geçmek. Basit göründüğü kadar uğraştırıcıdır. Zor demiyorum. İyi bir tespitten sonra biraz uğraşıp sonuca varırsın.

Muhtelemen zamin altı mezar vardır orada. Tabii çevre fotoğrafları da lazım. Bu fotoğraflar yetersiz.

Dikkat etmen gereken yerler fotoğrafta görünen zemine düz kayalar, toprakta çökme veya tümsek yapmış yerler. Diğer yerlere göre daha az veya çok ot tutmuş yerler.

Evet buralar önemli.

Sevgiler.

jeo

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Öncelikle kazmak, kırmak gibi kelimelerin yasak olduğunu belirteyim ustam. :)

Burada yapacağın şey güzel bir çubuk yapıp boşluk bulmak. Cihaz tespiti ile teyit etmek ve işleme geçmek. Basit göründüğü kadar uğraştırıcıdır. Zor demiyorum. İyi bir tespitten sonra biraz uğraşıp sonuca varırsın.

Muhtelemen zamin altı mezar vardır orada. Tabii çevre fotoğrafları da lazım. Bu fotoğraflar yetersiz.

Dikkat etmen gereken yerler fotoğrafta görünen zemine düz kayalar, toprakta çökme veya tümsek yapmış yerler. Diğer yerlere göre daha az veya çok ot tutmuş yerler.

Evet buralar önemli.

Sevgiler.
bahsi geçen kelimeyi düzelttim, kusuruma bakmayın atladım yasaklı olduklarını. Alan bulunduğum yere çok uzak olduğundan yeni resimler almam çok zor yakın zaman içinde. Gideceğim zamana kadar acaba ne yapabiliriz içindeyim. Bahsi geçen çimentomsu yapı ile ilgili fikrinizi alabilirmiyim acaba?

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
jeo ustam. Bahsini ettiğin çimento zamanında kullanılan horasan harcı olabilir. İçinde çeşitli malzeme vardır. Bu günkü çimento mantığı ve kullanım amaçlarıyla aynıdır. Horasan oldundan emin olmak için porçöz dökebilirsin; köpürür. Lakin benim denk geldiğim bazı kayalarda horasan olmadığı halde köpürmeler oldu. Bu yanıltıcı olabiliyor. Bunun içinse şüphelenndiğin yeri genişçe ıslatırsın. Islanan yerdeki su en geç nerede kuruyorsa orası horasandır. Zaten iç yapı olarak diğer kayalardan farklı olduğunu bir parça kırıp eşleştirdiğinde gözle görürsün.

Dikkat etmen gereken yerleri yazdım. Oralarda boşluk bak. Cihazla dolaş. Eksik söylediğim kısımları ustalar tamamlar.

Sevgiler.

ragıp

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
@jeo
hoş geldin
iyi formlar

ustam, aşağıdaki fotoğrafta, tarla sınırındaki o taşlar
yakın zamanda, tarla temizlemek maksatlı değil ise
hiç durma, taş yığmanın, güney cephesinden
ana toprak seviyesinden başlayıp, taşları arala
sonrasında ise ya allah bismillah

çimentomsu, yapı benimde dikkatimi çekti
lakin o konunun uzman siz olmalısınız
isminiz bile jeo
:20:

selametle

jeo

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
sadece nickname olarak kullandım yer bilimci ile hiç bir alakam yok :)

ilginize çok teşekkür ederim, forumdan öğrendiğim kadarı ile gps yöntemli ile uygulanan yöntemide denedim, gerçeklik payı ile ilgili bazı olumlu ve olumsuz yorumlar var bakmakta fayda olur diye görüntüyü aldım şu şekilde bkz ;

Adsız.jpg

baştaki 3lü dikine giden taş yığınını vermiş, boşluk tespiti ve altın tespiti yapıldı emareler olumlu hemen çaprazında buna benzer bir kaya daha var boşluk verdi altın tespiti yapılmadı etrafında kısmi yerlerde otlar yok denecek kadar az bkz ;

20170819_170415.jpg

Son düzenleme:

jeo

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
hangi görüntüde efendim

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
jeo hosgeldiniz kardesim. Tesbitinizi nasil yaptiniz aciklayabilirmisiniz. Ayrica tum yigmalarin 4 cepheden resimlerini cekebilirmisiniz. Selametle kalin

jeo

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
@jeo hosgeldiniz kardesim. Tesbitinizi nasil yaptiniz aciklayabilirmisiniz. Ayrica tum yigmalarin 4 cepheden resimlerini cekebilirmisiniz. Selametle kalin
Hoşbulduk Mirkut bey, boşluk tespiti çubuk ile altın tespiti ise dedek+ör ile yapıldı. Alan uzak olduğundan bayrama ancak yeni resimler alabilirim.

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Hoşbulduk Mirkut bey, boşluk tespiti çubuk ile altın tespiti ise dedek+ör ile yapıldı. Alan uzak olduğundan bayrama ancak yeni resimler alabilirim.
Hayirlisi olsun kardesim, gec olsun guc olmasin. Selametle kalin