• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

yarım oyma mezar değirmen ve yığma..

ahmetbote

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Resim görseldir

Screenshot_20170903-013746.jpg

Kıymetli Üstadlarım öncelikle tekrardan Hayırlı Bayramlar.. Üstadlar bir çevreye hakim bir arkadaş beni gezdirirken gösterdiği yerleri malesef şarjım olmadığı için resimleyemedim ancak anlattığım kadarıyla bile sizlerin çok yardımı dokunacağını biliyorum Allahını izniyle..

Üstadım büyük bir cevizin hemen arkasında bir mezar var ve cevizin hemen önünde açık yönü yığmaya bakan (sunak mı deniyor oyma mı bilemedim) yukarıdaki resme yakın taş var eni ve derinliği ölçülünce 33 e 30 cm çıkıyor ve oymanın açık kısmından taş yığmaya kadar tam 30 adım ya da metre diyeyim var.. nasıl hareket etmeliyiz hiç bilemedim öncelikle siz üstadlarıma danışmak istedim.. Vesselam..

uçmuş

Super Moderator
Süper Moderatör
[MENTION=16790]ahmetbote[/MENTION] kardeşim iyi formlar .... mezar var demişsin işte hazır önünde demek .. çalışmanı yap içinde olanın tespitini yap ... cenazemi var .. küpmü var ziynetmi var ... hediyemi var ..

bu söylediklerim aklına yatmadıysa bol resimle paylaş ... daha verimli sonuç alırsın ..işin rast gitsin

ahmetbote

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=16790]ahmetbote[/MENTION] kardeşim iyi formlar .... mezar var demişsin işte hazır önünde demek .. çalışmanı yap içinde olanın tespitini yap ... cenazemi var .. küpmü var ziynetmi var ... hediyemi var ..

bu söylediklerim aklına yatmadıysa bol resimle paylaş ... daha verimli sonuç alırsın ..işin rast gitsin
[MENTION=14464]uçmuş[/MENTION] Üstadım şimdi söylediğim işaretler yerler varken direk mezar a mı dal diyorsunuz yani??

ahmetbote

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=14077]kazama[/MENTION] [MENTION=10871]BulursamKader25[/MENTION] [MENTION=15512]Barakuda[/MENTION] [MENTION=12713]Turko[/MENTION] [MENTION=14707]Smokin[/MENTION] [MENTION=11780]Pscyhe[/MENTION] [MENTION=14137]DİVANE[/MENTION] [MENTION=12347]dadas_25[/MENTION] [MENTION=7906]nik[/MENTION] [MENTION=15329]Mirkut[/MENTION] [MENTION=16836]radar[/MENTION] [MENTION=14853]S:W:A:T[/MENTION] [MENTION=12913]timur964[/MENTION] [MENTION=13767]ragıp[/MENTION] [MENTION=3347]APOLLONUS[/MENTION]
Üstadlarım yorumlarınızı esirgemezseniz sevinirim..

Son düzenleme:

uçmuş

Super Moderator
Süper Moderatör
bizde burada dal yok .. yokla var ... yoklayacaksın ... önce misafirliğe gittiğin evde kimvar kimyok bilmek için ne yapıyorsun ... evin kapısında ayakkabı varmı yokmu bakıyorsun ki evin içinde
başka misafir varmı ev halkı kalabalıkmı ... sende kapıya gelince önce içerde kimse varmı yokmu evin içi dolumu boşmu .. açkalırmıyız yemek verirlermi .. önce bilmek gerek ... butür çalışmanı öncelikle yap ...ondan sonra kapıyı çal ....

ahmetbote

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
bizde burada dal yok .. yokla var ... yoklayacaksın ... önce misafirliğe gittiğin evde kimvar kimyok bilmek için ne yapıyorsun ... evin kapısında ayakkabı varmı yokmu bakıyorsun ki evin içinde
başka misafir varmı ev halkı kalabalıkmı ... sende kapıya gelince önce içerde kimse varmı yokmu evin içi dolumu boşmu .. açkalırmıyız yemek verirlermi .. önce bilmek gerek ... butür çalışmanı öncelikle yap ...ondan sonra kapıyı çal ....
[MENTION=14464]uçmuş[/MENTION] Ustam valla yokla dedin ( peki ayak mı baş kısmı mı?) içime baya bi oturdu ama bi bakalım diğer üstadlar ne önerecek.. çünkü her zaman söyledikleri bir söz var üstadların önce güvenlik sonra tespit sonra Hareket.. Nasipse sonra da BEREKET yani inşaAllah :)

toyalp

Haine merhamet vatana ihanettir.
Süper Moderatör
S.A değerli kardeşim, beni etiketlememişsin ama olsun ben yine de sana fikrimi izah edeyim. Bu sunağın içini ve çevresini güzelce temizlemen ve net bir şekilde resimlemen gerekiyor. Çünkü bazen önemli şahıslar yani zamanının tüccarları, kuyumcuları, yöneticileri için yanıltma usulü yığmalar yapıldığını biliyoruz. Bu yüzden sunağın içinde ve ya çevresinde mezarın yönünü gösteren ek bir işaret olur ya da bunu kanal ile belirlerler. Bu sunakta kanal vb. ek bir işaret yok ise çekilmeyen tarafında, görünen tarafta bir adet küçük oymaya benzer bir işçilik var galiba. Eğer yığma o yönde ise aralarındaki mesafe ölçüsü de yığmayı veriyorsa bu sunağın mezarı yığma diyebiliriz. Ben şuan tahmini bir yorum yaptım bunların ölçümü ve yön araştırmalarını bölgeyi sen bildiğin için sen detaylandıracaksın. Selametle

Turko

Super Moderator
Süper Moderatör
Usta resimde bir oyma görünüyor ama dar acı ile ne desem yalan olur geniş acı ile görmek gerek detayları görmek gerek . Ihtimaller altında olabilir, Hemen önünde olabilir yada başka bir işaret ile yön verebilir. Bu hali ile net konuşamıyorum.

Mirkut

Super Moderator
Süper Moderatör
Mezarlari tesbit etmissiniz zaten kardesim. Toyalp ustamin dedigini dikkate almalisiniz ayrica. Kardesim degirmenin konum olarak yeri nasil bir yer, iki suyun birlestigi yerdemi ve degirmen derenin kuzey cephesinedemi. Degirmencinin evi derenin guney cephesindemi,biraz bilgi verebilirmisiniz. Degirmencinin evini bulmaniz lazim kardesim. Selametle kal hayirli bayramlar

Barakuda

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=16790]ahmetbote[/MENTION] usta anlattığın kadarıyla burada mezar olma olasılığı mevcut..fakat aklında bulunsun her sunağın oymanın yanında yada etrafında mezar olacak diye bir kaide yok...bu temsili yapılmış bir sunak yada oymada olabilir..yani uzak bir yere gidip geri dönmeyenlerin anısına hatırasına yapılmışta olabilir..eğer durum böyle değilse taşın 30 metre sağı solu ve oymanın baktığı yönde araştırma yapabilirsiniz..bunun dışına çıkacağını zannetmiyorum..kayada evet el ile yapılan bir işçilik var doğal olsaydı kenar açıları bu kadar ölçülü olmazdı neredeyse mesafesi eşit duruyor..eğer dediğim gibi temsili bir oyma sunak değilse iyi çalışmayla sonuca ulaşabbilirsin..hakkında hayırlısı..

ahmetbote

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
S.A değerli kardeşim, beni etiketlememişsin ama olsun ben yine de sana fikrimi izah edeyim. Bu sunağın içini ve çevresini güzelce temizlemen ve net bir şekilde resimlemen gerekiyor. Çünkü bazen önemli şahıslar yani zamanının tüccarları, kuyumcuları, yöneticileri için yanıltma usulü yığmalar yapıldığını biliyoruz. Bu yüzden sunağın içinde ve ya çevresinde mezarın yönünü gösteren ek bir işaret olur ya da bunu kanal ile belirlerler. Bu sunakta kanal vb. ek bir işaret yok ise çekilmeyen tarafında, görünen tarafta bir adet küçük oymaya benzer bir işçilik var galiba. Eğer yığma o yönde ise aralarındaki mesafe ölçüsü de yığmayı veriyorsa bu sunağın mezarı yığma diyebiliriz. Ben şuan tahmini bir yorum yaptım bunların ölçümü ve yön araştırmalarını bölgeyi sen bildiğin için sen detaylandıracaksın. Selametle
Aleykum Selam kıymetli [MENTION=13886]toyalp[/MENTION] Üstadım öncelikle özür dileyerek başlamak istiyorum sizi unuttuğum için sizi etiketlediklerimi daha önceden etiketlediğim Üstadları direk kopyala yapıştır yaptığımdan unutuldu.. "Hafıza i beşer nisyan ile maluldür" diyerek affınıza tekrar sığınıyorum..
Üstadım öncelikle resim görseldir diye not düşmüştüm kimseyi yanıltmamak adına ancak sunağı görselle desteklemek için ekledim o resmi

Smokin

Moderatör
Moderatör
Ustam gerekeni izah etmiş. Etrafı güzelce temizle ve en önemlisi resimlemeni iyi yap. Nokta atışı yaparsın allahın izni ile...

ahmetbote

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Kıymetli Üstadlarım öncelikle Yorumlarınız için teşekkür ediyorum yazdıklarınıza ilave yorum istemememin sebebi detaylı resim çektikten sonra Paylaşmak amacıdır.. inşaAllah en yakın fırsatta size ek resimler ve bilgilerle dönüş yapacağım.. Selam ve dua ile..