YAŞI 50 ile 70 ARASI OLANLAR MUTLAKA OKUYUN

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör

Hepsi de özel üretim, yokluklar içinde yetişmiş yaralı nesil.
KİM Mİ BUNLAR?
1950 - 1970 yılları arasında dünyaya merhaba demiş, en genci 50, en delikanlısı 70 yaşında olan, hala 18’lik deli taylar gibi ideallerinin peşinde koşan bir nesil... Hiçbirinin altına hazır bez bağlanmamış, şeker torbasından don, cizlavet ya da canik marka lastik ayakkabı giymiş, okulda ABD süt tozu içerek beslenmiş, bir garip nesil…

Hiçbirinin çocukluk resmi, hatta hiç bebeklik resmi olmamış.
Hiç biri kreş, dershane, özel okul görmemiş. Ama hepsi prof'lara ders verecek kadar bilgi sahibi olan bir tuhaf nesil…
Harp görmüş, darp görmüş. Baskı, çatışma ya da işkence görmüş. Karakol da sorguyla ya da Filistin askısıyla tanışmış. Ceza evinde isyanla tanışmış. En azı 5 ihtilal, 6 muhtıra, 7 post-modern darbeden sağ salim paçayı kurtarmış. En azı 10 ekonomik krizden nasibini almış. Tecrübe abidesi, yoklukla terbiye edilmiş, direnç abidesi bir nesil...

Ne yaptıysa yoluyla yordamıyla kendi meşrebine uygun, ahlakına yakışanı yapmış. Bunlar son neslin üretim harikası mı? yoksa üretim hatası mı tartışılır ama bu neslin istisnasız tamamı, karşılıksız hesapsız bu vatanı sevmiştir…1950 ve 1970 arasında doğanlar, gerçekten özel üretim, çoğu yatılı okumuş, kardeşlik ve paylaşma duygusu zirve yapmıştır. Çok kitap okumuş, en azı liseyi bitirmiş, hayatı yaşayarak öğrenmiş. Çoğu simitçilik, olmadı ayakkabı boyacısı, tamirci çırağı, inşatta amelelik, pazarcılık hamallık yaparak okul harçlığını çıkarmıştır. Ne ailesine, ne devletine ekonomik yük olmamış, geneli bir baltaya sap olmuştur. Kimseye el açmamış, ezilmiş ama ezik kalmamış, dik durmuş ama dikleşmemiş, kendi şahsına münhasır özel bir nesildir…

Görevini, sorumluluğunu bilen. Onuru için, bir pireye yorgan yakan, öfkeli, hırçın, acayip bir nesil bu, 1950 ile 1970 yılları arasında doğan dinazorlar. İyi bakın, bunlar bu son kalan kadife ye sarılmış çelik yumruk misali, yumuşak gözüküp indiği yeri dağıtan bu özel neslin öfkesinden sakının. Bunlara iyi bakın, çünkü, bunların nesilleri tükenmek üzere.. Bunların üretimi sonlandı. Kullanım sureleri doldu, tedavülden kalktılar.

Neden bu nesil özel biliyor musunuz..?

Bu neslin üzerinden silindir gibi devlet geçti. Dozer gibi dünya milletleri geçti. Hayat bu nesli sınadı ama tüketemedi. Bu nesil, ihanetin acısını, dost hançerinin sancısını, ölümüne yoldaşlığı, mezara kadar arkadaşlığı bildi. Dostu için can vermeyi de, elindeki son lokmayı paylaşmayı da, sadakati de, vefayı da bildi. Bu nesil katı, aksi, deli, serttir. Bir o kadar da merttir. Hoş görülü ve merhametlidir. Bu neslin yaşarken öğrendiği bilgiler ve kaybederken edindiği tecrübeler en büyük servetidir. Yani 1950 ve 1970 yılları arasında doğan bu dinazorlar, tam müzelik, antika nesildir…

Onun için 1950 ile 1970 yılları arasında doğmuş, hala inatla yaşayan, ana baba, amca, dayı, teyze, hala, yenge, dede, anneanne, babaanne her neyiniz varsa değerini bilin..! Çünkü onlar, elinizde ki son değerlerinizdir. Oturun onlarla konuşun, onlardan geçmişi öğrenin. Sonra arar ama bulamazsınız onları. Çünkü onlar yakın tarihin, son canlı kaynak kişileri, her biri iki ayaklı yakın tarih kitabıdır…

Bu günlere gelirsek, onları Covid-19'dan korumak için gayret etmeniz gerekir. Çünkü onları kaybedersek, bir daha bulamayız. Yani son mohikan onlar...
Benden söylemesi…

Kamhi Leonard

PiSaGoR
eline emeğine yüreğine Kalemine saglik ...
söylentiler ..
dünya nüfusunu 500 milyon altına çekmek için
böyle bir illeti dünyaya musallat ettiler ...
tabi söylenti ama tarihte benzeri bilmediğimiz toplu ölümlerle toplu katliamlar yapildi
eski kuşak yani hayattaki atalarimizdan öğrenecek daha çok şeyimiz var ...
bizler orta kuşak olarak
onlar gibi saf temiz yokluk ve caresizliklerle buyumedik
bunu da ona lara borçluyuz
Yemedi yedirdiler icmedi icirdiler
Giymedi giydirdiler ....

Az çok örf adetlerimizi aldık bizden sonrakilere Bayrağı devretmek için ..
ama gerek biz orta kuşakla Yeni kuşak
bu örf adetlerin neresindeyiz ? Işte orası muamma

dünya genelini kapsayan bu kapsamlı virus ile mücadele
gerek ülke ekonomisi
gerek psikoloji ve en onemlisi de
artık öğrendik 55 yaş yaş üzeri buyuklerimizi çok büyük etkilemekte ...

Bu süreçte duyarlı olmalı
Ev içinde onların sıkilmaması için
elimizden geleni yapmalıyız ...

Büyüklerimizin her biri yaşayan tarih
dizinin dibine oturup geçmişi acarsaniz
ev hapsine düştüğümüz bu günlerde ne demek istediğimi anlarsınız saygılar ...

tarihte benzeri vakalar yaşandı dememdeki etken
bu arşivde bulunan ortalıkta dolaşan bir resim karesi
doğruluk payı düşünülmeli
?????????
Ekli dosyayı görüntüle 272951

Son düzenleme:

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Üstad bu yazinla bizi yaktın küllere çevirdin, duygu türbülansınin içinde buldum kendimi :( Rabbim deccalin ordusuna fırsat vermesin. Başta sevdiklerimis ve ülkemizden bu salgını uzak eylesin. Akabinde tüm dünyada sona erdirsin. Amin. Şu günlerde fiziki olarak alınan tedbirlerle birlikte manevi olarak alınacak tedbirlerde var. Hiç değilse Yunus A.s zikriyle meşgul olup bu belayı defedelim el birliği ile. Hepiniz sevgi ve saygı ile kalın....

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Kafkaslı

Sevgili kardeşim şu satırlarında ben ve benim gibileri özetlemişsin vesselam. Bende 60 doğumlu birisi olarak ve dediklerinizin çoğunu yaşamış ve tecrübe edinmiş biri olarak size çok teşekkür ederim.
İnanırmısınız şu an gençler ile aynı işi paylaşmaktayım övünmek gibi olmasın lakin onlar ile kendimi karşılaştırdığımda hem fiziki hem düşünce ve bilgi olarak onlardan farklı olduğumuzun bende farkındayım. Yeni nesil gibi çabuk hastalanmayan çabuk yorulmayan bir yapımız var biz eskilerin.
Sizde belirtmişsiniz. Ben sana yağını hamburgeri fast foodu francala ekmeği konsantre salçayı Yemeden büyüdüm. Hormonlu gıda nedir bilinmez idi. Her şey organik idi her şeyi ancak mevsiminde görür gücümüz yeter ise yer idik. Ayağımız a kara lastik yada naylon ayakkabıyı zor bulur idik. Şimdiki gençlerimiz ise ayakkabı beğenmezler . Muz lüxstü herkez yiyemez idi öğlende eve geldiğimizde ekmeğimize biraz sıvı yağ ve kırmızı toz biber sürdülermi doğru okula. Dediğiniz gibi ben amerikan süt tozları yağları ve unları ile büyüdüm . eskiden ilk okullarımızda bunlar dağıtılır idi ve lokma yapılır idi öğrencilere. Şimdi liseye giden bir gencimiz o zamanlar bizlerin ilk okulda öğrendiklerimizi yabancı dil ve modern matematik hariç inanın yarısını öğrenemiyorlar. Sanki biz onlardan daha zeki insanlarmı idik acaba . Tavuk köy tavuğu idi yumurta köy yumurtası idi un esmer un idi domatez mis gibi kokar idi Şimdi her şey çok değişti o yüzden bağışıklık sistemlerimizde zayıflamaya başladı. Neyse ben burada on sayfa yazsam bu konu bitmez Size tekrar tekrar teşekkür ederim bizim nesili böyle övdüğünüz için. Amma şuda bir gerçektirki söyledikleriniz de tamamı ile haklısınız. Çoooooooook değiştik çok. Saygılar

balkaya34

Bilgili Üye

Hepsi de özel üretim, yokluklar içinde yetişmiş yaralı nesil.
KİM Mİ BUNLAR?
1950 - 1970 yılları arasında dünyaya merhaba demiş, en genci 50, en delikanlısı 70 yaşında olan, hala 18’lik deli taylar gibi ideallerinin peşinde koşan bir nesil... Hiçbirinin altına hazır bez bağlanmamış, şeker torbasından don, cizlavet ya da canik marka lastik ayakkabı giymiş, okulda ABD süt tozu içerek beslenmiş, bir garip nesil…

Hiçbirinin çocukluk resmi, hatta hiç bebeklik resmi olmamış.
Hiç biri kreş, dershane, özel okul görmemiş. Ama hepsi prof'lara ders verecek kadar bilgi sahibi olan bir tuhaf nesil…
Harp görmüş, darp görmüş. Baskı, çatışma ya da işkence görmüş. Karakol da sorguyla ya da Filistin askısıyla tanışmış. Ceza evinde isyanla tanışmış. En azı 5 ihtilal, 6 muhtıra, 7 post-modern darbeden sağ salim paçayı kurtarmış. En azı 10 ekonomik krizden nasibini almış. Tecrübe abidesi, yoklukla terbiye edilmiş, direnç abidesi bir nesil...

Ne yaptıysa yoluyla yordamıyla kendi meşrebine uygun, ahlakına yakışanı yapmış. Bunlar son neslin üretim harikası mı? yoksa üretim hatası mı tartışılır ama bu neslin istisnasız tamamı, karşılıksız hesapsız bu vatanı sevmiştir…1950 ve 1970 arasında doğanlar, gerçekten özel üretim, çoğu yatılı okumuş, kardeşlik ve paylaşma duygusu zirve yapmıştır. Çok kitap okumuş, en azı liseyi bitirmiş, hayatı yaşayarak öğrenmiş. Çoğu simitçilik, olmadı ayakkabı boyacısı, tamirci çırağı, inşatta amelelik, pazarcılık hamallık yaparak okul harçlığını çıkarmıştır. Ne ailesine, ne devletine ekonomik yük olmamış, geneli bir baltaya sap olmuştur. Kimseye el açmamış, ezilmiş ama ezik kalmamış, dik durmuş ama dikleşmemiş, kendi şahsına münhasır özel bir nesildir…

Görevini, sorumluluğunu bilen. Onuru için, bir pireye yorgan yakan, öfkeli, hırçın, acayip bir nesil bu, 1950 ile 1970 yılları arasında doğan dinazorlar. İyi bakın, bunlar bu son kalan kadife ye sarılmış çelik yumruk misali, yumuşak gözüküp indiği yeri dağıtan bu özel neslin öfkesinden sakının. Bunlara iyi bakın, çünkü, bunların nesilleri tükenmek üzere.. Bunların üretimi sonlandı. Kullanım sureleri doldu, tedavülden kalktılar.

Neden bu nesil özel biliyor musunuz..?

Bu neslin üzerinden silindir gibi devlet geçti. Dozer gibi dünya milletleri geçti. Hayat bu nesli sınadı ama tüketemedi. Bu nesil, ihanetin acısını, dost hançerinin sancısını, ölümüne yoldaşlığı, mezara kadar arkadaşlığı bildi. Dostu için can vermeyi de, elindeki son lokmayı paylaşmayı da, sadakati de, vefayı da bildi. Bu nesil katı, aksi, deli, serttir. Bir o kadar da merttir. Hoş görülü ve merhametlidir. Bu neslin yaşarken öğrendiği bilgiler ve kaybederken edindiği tecrübeler en büyük servetidir. Yani 1950 ve 1970 yılları arasında doğan bu dinazorlar, tam müzelik, antika nesildir…

Onun için 1950 ile 1970 yılları arasında doğmuş, hala inatla yaşayan, ana baba, amca, dayı, teyze, hala, yenge, dede, anneanne, babaanne her neyiniz varsa değerini bilin..! Çünkü onlar, elinizde ki son değerlerinizdir. Oturun onlarla konuşun, onlardan geçmişi öğrenin. Sonra arar ama bulamazsınız onları. Çünkü onlar yakın tarihin, son canlı kaynak kişileri, her biri iki ayaklı yakın tarih kitabıdır…

Bu günlere gelirsek, onları Covid-19'dan korumak için gayret etmeniz gerekir. Çünkü onları kaybedersek, bir daha bulamayız. Yani son mohikan onlar...
Benden söylemesi…

Selam KAFKASLI : siz benim akranlarimi muzeye koydunuz gibi geldi bana 1951 asil dogumum ,1 cocuk 1 yaşına kadar ölmezse sonra onu şehre giden kim olursa ona bir kagida yazip ,bunu nufusa kaydettir bu cocuk nezaman dogdu diye sorarlarsa bu ben yola cikmadan dogdu de haaa gecen sene dogdu dersen ceza yazarlar, derlermis ve bir yasindaki cocugu yeni dogdu diye kaydettirirlermis ,Onun icin ben aslinda 1951 dogumluyum ,Nufusda 1952 dogumluyum, ben 9 yasimdaydim ADNAN MENDERESİN yargilanmasini babam radyodan dinlerdi tabi bende yaninda , Mubasir cagirir AYAGA KALKIN bir patirdi olurduda tabi biz ne oldugunu bilmezdik ,Meger yargiclar gelmisde ondan ayaga kalkarlarmış ,Sonra mahkeme baslar ,ALİ ADNAN MENDERES AYAGA KALK ((( Kalkdim efendim ))) Sen amerikadan ucakla bebek maması getirtmissin dogrumu.ulan ,(( Hayir efendim benim kucuk cocugum yok ))) böyle surer giderdi ,Babamın bazan gözleri dolardı ,(((Görüdünüzmü Menderesi yiyecekler )))) Derdi ve yediler ,Bu kadar yeter usdam Selam herkese

balkaya34

Bilgili Üye

Vakti imkanı olanlar şu linkteki videoyu bir izlesin inşallah.

Selam usdam : Bu plan Hitlerin planın bir baska versiyonu . Çocukları ve 50 yaş uzeri olanları öldürmek , plan bu , Tabiiki silahla öldürmek biraz masraflı, Bu yontem masrafsız, Ey millet yaslı insanlar cikmayin sokağa, Yaşlılara sokaga cikmayin diyenlerin elbette bir bildigi vardır, ALLAH bunu yapanları kahretsin bunca insani öldürdünüz katiller.

balkaya34

Bilgili Üye
Esselamualeykum gençler ihtiyarlari örnek almalı ZamaniN ihtiyarları altın bilezik gibi
tüm yorumcu arkadaşlardan allah razı olsun

Selam KAFKASLI usadam sen bize ihtiyarmi dedin banami oyle geldi ,Peki ben simdi yazmasaydım Siz bizim. TAPU ve NUFUS kayıtlarımızın Bulgarisdan ve fransadan çıktığını nerden bilecektiniz.