• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Yazılı işaretli taş

Adam78

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm!.. Eski yazı ve işaret uzmanı ustadlar resim sadece 2 tane var, taşın çevresinde herhangi başka kaya veya taş yok 50 metre yakınında yazın kuruyan bir akarsu var taşın oldugu yer ve uzak çevresi dümdüz arazi 500 mt yakınında her yeri kaya dolu yüksek bir tepe var ve bu tepeden başka civarda başka tepe veya yukselti yok. Taşın ebatlari uzunluk 110 cm yükseklik 75 cm ve kalinlik ta 40 cm kadar. Ustadlar bu yazılı ve işaretli taş hakkındaki fikirleriniz nelerdir?20170530_142758.jpg20170530_142750.jpg

Son düzenleme:

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Selamun Aleyküm!.. Eski yazı ve işaret uzmanı ustadlar resim sadece 2 tane var, taşın çevresinde herhangi başka kaya veya taş yok 50 metre yakınında yazın kuruyan bir akarsu var taşın oldugu yer ve uzak çevresi dümdüz arazi 500 mt yakınında her yeri kaya dolu yüksek bir tepe var ve bu tepeden başka civarda başka tepe veya yukselti yok. Taşın ebatlari uzunluk 110 cm yükseklik 75 cm ve kalinlik ta 40 cm kadar. Ustadlar bu yazılı ve işaretli taş hakkındaki fikirleriniz nelerdir?
Nerde yazı ve taş resim yok

Adam78

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Resim eklenmiştir

Adam78

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Göründüğü gibi yıllardır ayni yerinde duruyor, konyada bir köyde tarlamizda

Sedegor

Engellendi
Göründüğü gibi yıllardır ayni yerinde duruyor, konyada bir köyde tarlamizda
Bir bayana ait mezar siteli. Bu taş yerinden oynamış gezmiş o yüzden sordum. Nerde nasıl buldun diye.

Şayet yerini biliyorsan mezar bir bayana ait ve statülü az çok.

Doğum Yıllı ölüm tarihi ve bu gibi bilgiler var.

Bu yorum yetmez dersen bana dön iki gün sonra tam net tercümesi alırsın.

Adam78

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Bir bayana ait mezar siteli. Bu taş yerinden oynamış gezmiş o yüzden sordum. Nerde nasıl buldun diye.

Şayet yerini biliyorsan mezar bir bayana ait ve statülü az çok.

Doğum Yıllı ölüm tarihi ve bu gibi bilgiler var.

Bu yorum yetmez dersen bana dön iki gün sonra tam net tercümesi alırsın.
Ustam steil de ne yazıyor ve birsey cikar mi bu bayan mezarından? Yeri az çok taşın bulunduğu yere yakındır çünkü yerinden kolay kolay oynatilabilecek bir taş değil sadece traktörle tarlanin kenarına çekilmiştir...

Nil

Engellendi
Sy [MENTION=3557]Sedegor[/MENTION] ustamin dedigi dogrudur. Mezar steli dir. Cok uzaktan gelmedi ise , yakinlarda ya bombey arayiniz hafif bir tumseklik yani , yada cakil,tas obegi arayiniz .dusuk ihtimal olarakta duvar kaya var ise yakinlarda ve duvarda bu stelin yerlesecegi bir nis te olabilir.saygilar

Sedegor

Engellendi
Ustam steil de ne yazıyor ve birsey cikar mi bu bayan mezarından? Yeri az çok taşın bulunduğu yere yakındır çünkü yerinden kolay kolay oynatilabilecek bir taş değil sadece traktörle tarlanin kenarına çekilmiştir...
Kardeş yazının tercümesini kaba taslak yaptım illaki bire bir tercüme istersen iki gün sürer, bu yazıları tercüme yapacak insanların sayısı eldeki parmak kadar az. Bizde az çok öğrenmeye çalışıyoruz. Önemli şeyleri yurt dışında birine okutuyorum cevap iki günde ancak geliyor.

Kesinlikle bayan mezarı bunu kime sorarsan sor.

İkincisi stelin yerini biliyorsan mezar hemen yanındadır.

Üçüncüsü mezarda değerli bir şey varmıdır? Bunu yazı söylemez zaten, diğer taraftan mezar içinde ne ocağınİda kimse soyleyemez.

Özellikle bayan mezarı diye altını cizmemdeki sebeb

Erkek mezarına göre bu tip mezarlar daha zengin olur takı felan gibi.

Kimse Sana burda ümit vermez bence içerde şu bu var diye bu yanlış olur. Şansına kalmış ölen zenginse çok şey az zenginse az şey. Ama mezar statülü diyorum yani ölü gömme geleneklerine göre bu mezar boş olmaz diyorum.

Daha açık bir örnek vereyim yazının tarihine göre bu dönemde 5 parasız insanların mezarı olmazdı çöpe atarlar yada bir taş bile dikmezlerdi. Yani zengin kisilere mezar vardı.

Tarla diyorsun düz alan yani zemin altı mezar demek bu. Açılan örneklere göre sana yeterde fazla bile gelir, kısmetin varsa.

Kafana takılan olursa sor

Son düzenleme:

Sedegor

Engellendi
Açtığın konu aradığın cevabın defineyle alakası mezar hediyesi.

Bu bir define işareti değil.

Ben yada biz bazen isaretlere göre işaretlerin diline göre yön tayin eder hatta burda altın var şu kadar deriz.

Bu isaretin dilidir.

Senin konu sadece mezar var diyor.

Mezardada şansına gömülen kişinin emanetleri olur, azdır yada çoktur, değerlidir yada degersizdir.

Bilirim acemi kişi hep sorar hep cevap arar ne vardır diye.

Bu sorunun cevabı nasiptir.