Yorumlarınızı bekliyorum

hasanbahce

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Fotoğraflarda görüldüğü gibi taşın boyu yaklaşık 2.5 metre, eni 1.5 metre kalınlığı 40-50 cm.
Üstü düz, önü üçgen arka kısmı kavisli. Ön kısım güneye bakıyor. Fotoğraflar Marmara bölgesinden
Bilgi ve tecrübe sahibi arkadaşların yorumlarını bekliyorum..

Ekli dosyalar

mayhem

Co Admin
Yönetici
Co Admin
Hoşgeldin Kayayı temizleyip etraflıca araştırma yapıp işaret veya yukardan yamaçtan o bbölgeye gelme ihtimali varmı sabit değil sanırım etrafta kaya parçaları var aynı şekilde düz tıraşlımı işcilik varmı bu haliyle pek belli olmuyor arkadaşlarda fikirlerini yazar iyi forumlar .

hasanbahce

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Hoşbuldum, sağol. Kayanın üstü traşlı ve altı sabit değil. 1. resim arka taraf, geminin kıç şekline benzer. Son resim ön taraf ve simetrik üçgen şeklinde. Yanlar ise düz. Mezar kapağı mı yoksa yön taşı mı bilemedim. Üzerinde herhangi süret yada oyma göremedim.

Son düzenleme:

hades40

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Selam [MENTION=20878]hasanbahce[/MENTION] Üstadım yön taşı ne demektir? İlk defa duydum mümkünse yazarsanız memnun olurum.

mayhem

Co Admin
Yönetici
Co Admin
Resimlerde görünüyor T tarzı büyük kaya parçaları var iyi bir resimleme olsa belki net cevaplar verebiliriz bizde gördüğümüz kadar yorum yapabiliyoruz .

hasanbahce

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Selam her halde termolojiye yabancı olmam ifade eksikliğine neden oldu.acaba bu taş başka bir yeri mi gösteriyor . Yardımcı olursan sevinirim

hasanbahce

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Onları büyük kayanın yanından çıkardım üst üste koyunca t gibi durmuş

dardanos

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
MOV_0173_000054.jpgBu kayanın Etrafında neler var . Uçuruma yakınmı . Sunum zaten yetersiz.
Bu doğal olmayan insan eli ile şekillendirilmiş bir kaya mayhem ustanın dediği gibi güzelce bir temizliği hak ediyor. ondan sonra podyuma çıkabilir. Bayağı yakışıklı bir taşmış .
Ve yanlarında insan elinden çıkma taşlar var daha. Birde arkadan yolmu geçiyor. Burası bir mezarlık alanı olabilirmi bunlarda kapak taşları. Yada yakın çok yakında eski bir yerleşimmi varMOV_0173_000013.jpg

hades40

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Estağfurlah [MENTION=20878]hasanbahce[/MENTION] üstadım yanlış anlaşıldım galiba terimsel bir sorun yok ben sadece daha önce duymadığım fakat sizin bildiğimizi düşündüğüm için sordum.

hasanbahce

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Evet resimler yetersiz video dan kırptım ondan. İşaretlediğiniz taşlar bizimde dikkatimizi çekti. Büyük taşın kıyısına az kazınca altından çıktı. Yanından yol geçiyor. Ama yol sonradan vurulmuş olabilir. Herhangi bir uçurum yok. Yakında bir dere var. Çok eski dönemlere ait bir bölge olmasını tahmin ediyoruz. Yaklaşık 1km çapındaki bir alanda kaya mezarları olduğunu tahmin ettiğimiz yerler var

Son düzenleme:

hasanbahce

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Rica ederim. İlgilenmiş olmanız bile beni sevindirdi

dardanos

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Evet resimler yetersiz video dan kırptım ondan. İşaretlediğiniz taşlar bizimde dikkatimizi çekti. Büyük taşın kıyısına az kazınca altından çıktı. Yanından yol geçiyor. Ama yol sonradan vurulmuş olabilir. Herhangi bir uçurum yok. Yakında bir dere var. Çok eski dönemlere ait bir bölge olmasını tahmin ediyoruz. Yaklaşık 1km çapındaki bir alanda kaya mezarları olduğunu tahmin ettiğimiz yerler var

Sevgili kardeşim tahminimiz doğru çıktığı için mutluyuz.
Bence Yine söylüyorum burada eski bir yerleşim vardı demekki.
Ve bunlarda mezar kapak taşları araştırmaya değer bence.
O tahmin ettiğiniz alanda boşluk testi ile mezarları bulabilirsiniz.
Ya nasip ya kısmet. Oltaya ne takılacağı belli olmaz.
Bol şanslar. şimdi bu mezarlık alanın hatları belli ise üçgenmi yapıyor bir bakın

hasanbahce

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Biz buraya çubuk tuttuk boşluk gösteriyor.Bolge icin soylediklerinizede katılıyorum.Bu gün forum da 'kaya mezarı olabilir mi' başlığı altında başka bir taşın resimlerini paylaştım. O taş ile bu taş arası yaklaşık 400 metre.Bahsettigim ikinci taş için de değerlendirme yaparsanız sevinirim.