yumurta

Macho

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Kalsit taşı mı ne diyorlar. Aliexpreste 8-10 dolardan satıyorlar.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yönetici
Co Admin
Bunlar deterjan fabrikalarında da kullanılır.

Geçmişte kullanım amaçlı şeyler de olabilir.

Görmedik amma duyduk, içinden elmas çıkan olmuş.

En küçüklerini Nakşibendi rüekası Hatme-i Hacegan zikrinde sayı saymada kullanır.

Çocukluğumuzda bizimde misketlerimiz arasında taştan olan da vardı?

Makina tuttunuz mu? Değerli sinyali var mı?

Biraz daha büyükleri Lahitin altında ray vazifesi yapar.

Kısaca sevgili ustam,
Her şey olabileceği gibi, hiç birşey de olmayabilir.
Dediğim gibi; bulunduğu yer çok önemli.

Kısaca bunların nereden bulunduğu, nereden çıktığı çok önemli.

Turko

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ebat olarak değerli birşey çıkacağını sanmıyorum. Ustama katılıyorum lahit altında kullanılan rulman lara benziyor. Hiç görmedim denk gelmedi lakin bazı lahit odalarını kilitli yaparlarmis açmak için bu tarz yuvarlak anahtar niyetinde kullanılan taşlar duydum.

murnid

Member
Kayıtlı Kullanıcı
ustalar bu gunduz gunes altinda kalirsa gece boyle parliyor gunes gormedigi gun parlamiyirmus boyle

omurcelik

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşım şimdi 1. linkteki taşlar fosfor yüzünden parlıyor... 2. linktekilerde uranyum yüzünden ısıyla elektron hareketleri artar radyoaktif elementler ve fosfor bu şekilde ışıldar...fosforsa problem yok ama uranyumsa dikkatr....

https://www.google.com.tr/search?q=fluorescent+pebbles&safe=strict&rlz=1C1AOHY_trTR719TR719&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiV1pLOjojUAhVHhiwKHTDqCLsQ_AUICigB&biw=1024&bih=677

https://www.google.com.tr/search?q=uranium+glass&safe=strict&rlz=1C1AOHY_trTR719TR719&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiW9P7wjojUAhWFCCwKHT5nDSQQ_AUICigB&biw=1024&bih=677

murnid

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Tesekkur ediyorum yorumlar icin yani calosmalara devam kayda deger birsey degil bu

A-R-E-S

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Fosfor tasi ..evlerin bahcesine konulabiliyor sus icin

murnid

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Keskede kayda deger birsey olsaydi nasip

jeolog

Co Admin
Yönetici
Co Admin
saat 20 gibi işlerim bitecek, o zaman yardımcı olacağım. Florasan mineraller diye geçer, içlerinde radyoaktif olanları da vardır buna benzer ışıma yaparlar.

jeolog

Co Admin
Yönetici
Co Admin
@jeolog kyanit taşı gibi sanki
Ustam Kyanite mavi renkli (genelde), saydamdan yarı saydama olan bir mineraldir, resimdekiler saydam değil.
Yalnız taş işlenmiş olduğu için ve resimlere bakarak bu haliyle ne olduğunu söyeleyebilmem cok zor.

Mor ışık altında hangi rengi veriyor bakabilir mi arkadaşın [MENTION=15284]murnid[/MENTION].

Pscyhe

Engellendi
Bunlarin daha buyuklerinide gormustum.icindeki fosfot oranin yuksek olmasindan dolayi boyle parlar.pek bisey degildir onem pek arz etmez

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
Fosfor, insan ve diğer organizmalar için çok önemli bir mineral. Fosfor içeren besinlerin başında balık gelir. Özellikle deniz, tuzlu su, balığı... Değerli bir mineraldir.

İnsanlarımız senin görsellerindeki gibi fosfor taşını evde, bahçede süs olarak kullanırlar. Çok da güzel bir görüntüsü vardır. Bu görüntüyü gündüz aldığı ışığı gece yansıtmasıyla elde eder. Tıpkı ay ve yıldızlar gibi. Muhteşem bir şey değil mi...

Fosforun görüldüğü gibi doğada gözle görülmeyecek kadar küçüğü, toz hali ve taş hali de vardır. Her yerde parlar. Suda bile. Bir romanda köyün birinde kocaman bir gölde bolca bulunan bu mineralin geceleri gölün parlamasına sebep olduğunu ve köydeki bazı çocukların bu gölde boğulması sonucu köylünün bu gölün lanetli olduğunu düşündüğünü okumuştum.

Sevgiler.

ragıp

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
bu konuda son söz dostum [MENTION=12326]jeolog[/MENTION]'undur
onun yorumunun üzerine yorum yazmak
yakışık almaz.

bu arada, [MENTION=12326]jeolog[/MENTION]
dostum benim araziye talipliler var
otel için istiyorlar :)