• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Yuvarlak oyma ve Detaylı Fotograflar

sikke

Engellendi
Slmlar

Tepede orman kıyısında bulduğum bir oyma. Tepenin yaklaşık 500m aşağısında eski yerleşim alanı var.
Civarda çok fazla kayalık alan yok (özellikle mezar için uygun büyük kayalık alan yok.)
Bölgede şuana kadar açılmış hiç kaya mezarı yok, ancak bir çok döneme ait sikkeler belirttiğim yerleşim alanında çıkmaktadır.

Bu bir oyma mıdır ? Çevre fotolarına göre nerelere dikkat etmeliyiz.

dadas_25

Super Moderator
Süper Moderatör
Kardeşim öncelikle yerin hayırlı olsun. Bana kalırsa mahsenin var. Ustalarımız gördüklerini detaylandırırlar. Çubuk kullanmayı biliyorsan işin kolay olur.

aa.jpg

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yönetici
Co Admin
Hele sukur cok guzel bir resimleme yapan bir kardesimiz cikti. Yerin hayirli olsun. Kiymetli dadas25 ustamiz gerekenleri soylemis. Geriye odalari bulmak size kaldi. Cubuk veya cihaz yardimi al insallah.

sikke

Engellendi
Değerli yorumun için teşekkürler @dadas_25

Maalesef çubuğum yok, çubuk kullanmayıda bilmiyorum. Bugün forumdan bir arkadaştan boşluk bulma çubuğu hakkında bilgi istedim sağolsun yardımcı oldu bir kaç yapım videosu gönderdi de baktım pek bir şey anlamadım.

NOT: Çubuğa en ufak bir inancım yok, çünkü çubukla kanatlanıp uçtuğunu iddaa edenleri bile gördüm. Buda beni hiç başlamadan soğuttu...
Ama sadece boşluk için çubuk önerisi olanları bir kaç deneme yapmak için dinlemek isterim. (Boşluktan başka bir amaçla çubuğa inancım açıkcası SIFIR)

Hele sukur cok guzel bir resimleme yapan bir kardesimiz cikti. Yerin hayirli olsun. Kiymetli dadas25 ustamiz gerekenleri soylemis. Geriye odalari bulmak size kaldi. Cubuk veya cihaz yardimi al insallah.
:) teşekkürler. İnş. diyelim. Elimden geldiğince detaylı foto hazırlamaya çalıştım. Bu bölgede yaklaşık 10-15 defa gezdim bir tek kaya işareti bulamamıştım. Bu ilk diyebiliriz.

Son düzenleme:

Pscyhe

Engellendi
Aynen bende ustalarima katiliyorum.yer guzel ve bosluk bulmaniz islem yapmaniz lazim..Cubuga inan kardesim tamam mineral olayi veya baska seylerede yonlendirebilir ama dilinden anlarsan sana cok yer buldurup ekmek yedirir..burds ilk once yonleri tespit edip bu kayanin cevresinde arastirma yapman lazim...zaten hfif tumsek gibi ne varsa kayaninn 2 3 mt cevresinde

sikke

Engellendi
Yorumlarınız için teşekkürler. Buradaki benim için sıradaki önemli işlem sanırım bir boşluk olup olmadığı kontrol etmek...
Alan tarama vb. cihazım olmadığı için geriye kalan tek alternatif, İNANMADIĞIM ÇUBUKLARLA alanı detaylıca bi tarama olacak. Böylelikle çubuğun boşluktaki etkisini iyi kötü anlayacağım. Hatta buraya gitmeden önce bildiğim bir ufak yer altı mağarası var. Mağaranın üstü düzlük çayırlık. Burada çubuk doğru sonuç verirse eminim bu tepede de işe yarayacaktır.

Aşağıdaki kaya, ilk resimdeki oyma olan kayanın 5-6 m yukarısında yer alıyor
(bu kaya tam olarak toprağa gömülü değil, yani toprak altında kayanın devamı sanırım yok, AMA kaya yerinden kaldırılamayacak kadar büyük.)

timur964

konularim
Süper Moderatör
son resimde iki işaret olan yer arasında kalan yeşilliklerin olduğu yerde toprak çok ordan başla kendini belli eder

toyalp

Haine merhamet vatana ihanettir.
Süper Moderatör
S.a kardeşim ustalar gerekenleri yazmışlar. Ben de bir kaç ekleme yapayım dedim. İkinci resimdeki dikdörtgen oymanın da boşuna yapılmadığı kanısındayım. Bence ilk kayanın çevresinde iki oda aramalısınız. İkinci kayada ise çakmağın solunda üç adet yapışık kare bulunmakta biribirine geçişli odalar da olabilir. Çubuk konusuna gelince düşünülecek tek alternatif yol olarak değil bir çok cihaza taş çıkaran insanlar da var. Kendini geliştir mağara provasını iyi düşünmüşsün. Selametle

sikke

Engellendi
Bakır, alüminyum, pirinç çubuk aldım. Verdiğiniz örnek linkteki sayfada belirtildiği gibi hazırlayıp deneyeceğim.
(benden başka 1-2 kişinin daha eline vereceğim. Malum kan gurubu vs. etki eder diyorsunuz, ben halen inanamıyorum :apologetic: )

@toyalp
2. resimdeki yapışık 3 kare dediğiniz aslında tam el işçiliği gibi durmuyor. Fazla bir derinliği de yok. Ancak kayalar aşırı derecede yıpranmış, bulunduğu yer yazın günün her saati güneşin karşısında, kışın ise soğuğun en etkili olduğu yer. Bu nedenle kayalar aşırı derecede deforme olmuş durumda ve 2. resimdekileri pek çözemedim. Temizlemeye çalışmıştım ama sanırım tam olmamış. Bir sonraki gidişimde iyice temizlemeyi deneyeceğim. Aynı şekilde 1. kayada da küçük küçük bir kaç oyma veya murç izi daha var onlarda temizlendiğinde daha iyi ortaya çıkacaktır sanırım. Cebimdeki ufak bir peçeteyle ancak bu kadar :D

@timur964
tşkler. değerlendireceğim ancak bir boşluk veya daha iyi bir giriş/tünel tespit edene kadar sanırım hiç işlem yapmayacağım. Çünkü bölgeyle şuana kadar sanırım HİÇ OYNANMAMIŞ (taşı çalı kapatmıştı şans eseri oymayı fark ettik...) Bir defa doğallığını bozarsak sonrasında giriş varsa da bulamayabiliriz.
Kısacası fazla elleşmeden nokta atışı yapmak istiyorum. :20:

Yeni bir soru: Kayayı nasıl temizleriz ? küçük el tel fırçası sürmeyi denemiştim ama bu beyazlıklar ve yosunların hiçbiri temizlenmedi.

ragıp

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
fotoğraflama düzgün olunca
ustaların yüzü gülüyor
ustalar nokta atışı yapabiliyor
daha şevk ve neşeli oluyorlar
@sikke
ustam bu güzel paylaşım için
teşekkürler

hayırlı olsun

sikke

Engellendi
Ekleme yapmak istiyorum.

İlk resimdeki oyma fotoların bir kısmında ÜÇGEN gibi duruyor, ancak oymanın içini temizlediğimde YUVARLAK gibi görmüştüm. Yani herhangi bir köşesi falan yoktu, için ovaldi. Zamanla oymanın kenarları aşınmış olabilir, bu nedenle belki dışarıdan bakıldığında üçgen gibi görünmüştür. Ancak bu el yapımı bir oymaysa eğer, bunun YUVARLAK olduğunu düşünüyorum.

kazama

Super Moderator
Süper Moderatör
[MENTION=16008]sikke[/MENTION] merhaba kardesim.Zemin altı örme mezarın var girişin nerden olabilceğini kayalarla anlatmışlar tabi o zamandan bu zamana otlar bunu kamufule etmiş kayalar net ortada olsa anlatacaklar herşeyi.Ben mezarın oldugu alan ve girişin sunagın oldugu kayanın altında anlamsızca ve kendinden emin bir şekilde duran diğer kayayla alakalı olabilceğini düşünüyorum.Eğer burda bir işlem yapılacaksa ordan başlanılmalı ben olsam oyle yapardım en azından .Bu tip yerlerde girişin ne taraftan olacağı belirlenip başlanılırsa daha kolay olur diğer türlü burdada görüyoruz ya köşesine denk geliniyor ,tepeden girilmeye çalışılıyor döne dolaşa yine gerçek giriş aranıyor buna ihtimal vermemek ve emek ve zamanı aza indirmek amacı ile yüzeysel ön çalışma her zaman önemlidir .3 gün ot toplarsın yer süpürürsün ama 4 . gün net şekilde kafan rahat ilerlersin.Diğer türlü yapı itibariyle zorlu süreçten geçersin ..
Yeriniz güzel etrafta aynı tip yerler mutlaka vardır mezarlık alan .Zemin üstünde yer alan her bir taş parçası bir ipucudur .
-Hoşçakalın ..

Ekli dosyalar