• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Zemin de kare oymalar ve lewis askısı.

Asil

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
troasfragments02.jpg lewis askısı ile bloklanıp çalışma yapılmış kaya.. Karenin önündeki çizgiler gerdirme sırasında sürtünmeden dolayı iz yapmış... Daha açıklayacı olsun diye. Link atıyorum. İnceleyin. her kare ve yuvarlak fincan oyma mezar yada mahzen değildir..https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lewis_(lifting_appliance)

jeolog

Co Admin
Yönetici
Co Admin
Yeri gelmişken bende dün karşılaştığım, benzer mantıkta bir foto ekleyeyim. Her yuvarlak oyma veya oyma grubu da mezar ifade etmez.
011.jpg

hades40

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Teşekkürler [MENTION=14064]Asil[/MENTION] ve [MENTION=12326]jeolog[/MENTION] güzel paylaşımlar..Çoğu zaman konulara yorum yaparken çekiniyorum konuyu açıp yorum yapacağım diğer yorumları okuyunca vaz geçiyorum neden? Misal açılan konuda görünen kare oyma mezar sunu çanağı değil fakat herkes bunun böyle olduğunu yazınca diğerlerine zıtlık yapmamak adına susmayı tercih ediyorum benim gibi düşünen bir çok kişininde rehberi olmuşsunuz sağolun..

Asil

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Bir noktayı işaretleyip burda çalışma yapın demek o kadar kolay ki. Mezar oymaları kesinlikle yüksek tepelerde güney batı ve batı yönünde bakması sunu çukurlarında yanık izinin olması yine sunu çukurlarının olduğu kayalık arazinin ekime dikime elverişsiz olması gerekiyor. Benim aradığım özellikler bunlar. Eski yapıların olduğu arazilerde mezarlar genelde şehirin en uç noktasında olduğunu gözlemledim.... bir çalışma yaparken maliyeti ve zamanı risklerini göze alan insanlar çalışma yap denen noktayı işaretlerken 40 defa düşünmeli.. Gerci bir çok paylaşılan işaretlerin. Sadece %3 işleme tabii oluyor..birçok defineci özellikle yeni bir cihaz alındığında araziye çıkıp altınları toplayalım. Gümüşlerede sonra bakarız mantığı ile haraket ediyor. gercekler böyle değil. Işaretleri çözmeli kimya dan simya dan matematikden az çok anlamalı.. Aksi halde HÜSRAN YİNE HÜSRAN.

Asil

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
IMG_20170317_150850.JPGsketch-1489756085838.jpgIMG_20170317_150830.JPG kayalarda ki görülen sprialler fincan cukurlar ın tarihleri 4 binyıldan eski kutsama"" toprağın bereketi için dua""tapınma" şifa" yılın mevsimsel dönemlerini belirlenmede astronomide daha saymakla bitmeyen bir çok ritüel ayinler için kullanılmış... Örneğin agaca bez baglayıp dilek de bulunma, kökeni şamanizme dayanan eski bir gelenek.. Verimli arazilerde bulunan bu kayalarda yetişen meyvelerin suları sıkılıp bu çukurlara doldurulur ve bereketin daimi için dua edilirdi.

azzem

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bence bu konunun bir şekilde güncel tutulması hepimiz için faydalı olacağı kanatindeyim elinde buna benzer farklı resim olan varsa konuya eklerse güzel olur

mucit

Super Moderator
Süper Moderatör
bir çok konudada belirttiğim gibi yapılanın ne amaçla yapıldığı birazda konuyu açan arkadaşımızzın gayretine ve çalışmasına bağlı kullanım amaçlı veya mezar amaçlı olup olmadığının en kolay yolu resimlerin birden fazla ve taşın bütününü alarak çekmesi ve taşın kendisinin güzel şekilde temizlenmesi bu olayı netleştirir çok şeyler söylenecek konular var adam bir yapılı taş buluyor toprağın altında resmini çekip atıyor bu taşın etrafı temizlendiği zaman görülüyorki orda örme duvar yeraltı mozaiği ve bir çok envare bunlar veya buna benzer bir çok örneklemelerde var konu için teşekkürler önemli ve dikkat edilmesi gereken bi konu olmuş

tatar26

Super Moderator
Süper Moderatör
bu kaya mezar haritasıdır yada bulundu yerde mezar vardır.

jeolog

Co Admin
Yönetici
Co Admin
abc.jpg

Su altında da karşılaşılabilir.