Zirve düzlükte 3 adet yığma tepecik

thracian

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleyküm, bölge dağ ve tepelerden oluşmakta. Bu tepenin zirversi düzlük, yüksek ve merkezi olduğu için manzarası çok güzel.
Yunanistan bölgesinde bulunuyor arkadaşımın köyüne yakın bir yerde, çalışma konusunda sıkıntı yok burada ...
Bu tepeye 3-4 km yakında antik yunandan kalma olduğunu düşündüğüm kasaba büyüklüğünde yıkıntı alanı var.
13 - 15 km yakınlarındada antik bir yer bulunuyor Unesco listesinde.
Tepe çevresinde roma gümüşü çıkıyor, ve bronz paralar romamı yunan mı bilmiyorum.

Tepenin kıyısına yani manzaraya birkaç metre yakınlıkta 3 adet yığma var. Tepelerin üzeri kaya ile örtülmüş ve toprağa taş parçaları gömülü.
1. yığma tek ve en büyüğü - uzunluğu yaklaşık 7 metre. 1 den 2 ye 50 metre mesafe var aynı düzlemde.
2. ve 3. yığma yan yana aralarında birkaç metre var. 2. yığma - 6 metre civarı 3. yığma ise 4.5 metre civarı.

Bu resimler 1. tepeye aittir.

Bu kayada 1. yığmadan 2. yığma giderken gözüme çarptı, 2 kayanın birleşen yüzleri dümdüz ortasınada taşlar sıkıştırmışlar...

2. ve 3.

Buda tepenin manzarası :3:

Şimdi fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum, uğraşmaya değer mi ?

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Zemin altı oda mezarlar var. 2 metre in kaya cıkacak girişi kolay bulursun. Zengindir hepsi. Kaya çıkmazsa iki metrede küçük Tümülüs o da güzeldir.

Böyle yerlerde yorumlar semi aldatır. Hiç soru sormaya gerek yok. Yapacağın dalmak :)

Son düzenleme:

pusula17

Engellendi
hayırlı olsun kardeşim yerin çok güzel kısmetinde ne varsa o olsun bodoslama dal oraya meğer yurtdışındaysa ve benim yorumum yığma tümülüs taşlarla kapatılan [MENTION=3557]Sedegor[/MENTION] (master) ustama katılıyorum ondan aldığımım bilgilerle işallah bende sonuca ulaşırım allah razı olsun [MENTION=3557]Sedegor[/MENTION] ustam

thracian

Member
Kayıtlı Kullanıcı
@Sedegor teşekkürler ustam. Bence zemin altı oda yok çünkü buranın ilersinde denedik 60-70 cm den sonra yerli kaya başlıyor, toprak bitiyor heralde burasıda öyledir aynı tepe sonuçta ... Gömülü taşları çıkartmak çok zor, kazmada işlemez kolay bir yöntemi varmıdır ustam bunları çıkartmanın? Birde tümülüsün tam ortasından mı girmeliyim sence, yoksa başka kısımdan mı? Uzunluklarını yazdım birde 3-4 metre genişlikleri var... Birkaç hafta sonra gideceğim tavsiyen varsa çok makbule geçer, birde böyle yerlerden sadece takı falan mı çıkar ? Teşekkürler...

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
@Sedegor teşekkürler ustam. Bence zemin altı oda yok çünkü buranın ilersinde denedik 60-70 cm den sonra yerli kaya başlıyor, toprak bitiyor heralde burasıda öyledir aynı tepe sonuçta ... Gömülü taşları çıkartmak çok zor, kazmada işlemez kolay bir yöntemi varmıdır ustam bunları çıkartmanın? Birde tümülüsün tam ortasından mı girmeliyim sence, yoksa başka kısımdan mı? Uzunluklarını yazdım birde 3-4 metre genişlikleri var... Birkaç hafta sonra gideceğim tavsiyen varsa çok makbule geçer, birde böyle yerlerden sadece takı falan mı çıkar ? Teşekkürler...
Yaw kardeşim etraftaki mıcır Altaki yerli kayanın işlem gördüğünü söylüyor. Yok kaya çıkmazsa Tümülüs dedik güneyden dene tepesinden girme

hades40

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=3557]Sedegor[/MENTION] Üstad sen söylenecek ne varsa döktürmüşsün nihayet son sözüde söylemişsin (GÜNEY'den gir) bize edecek kelammı kalmış...

Pscyhe

Engellendi
Burdan ekmek cikar.ama iscilik biraz yoracak eger bunlara katlanabilirim dersen sorun yok.ne kadar kofte o kadar ekmek demis romalilar.emek vermeden sonuc olmaz.hilti veya akfil kullan kayalarda etkin ve kesin sonuc.

timur964

konularim
Süper Moderatör
söylenenlere bakılırsa banada hayırlı olsun demek kaldı . her 0.50 cm de bir foto çekerseniz bizede seyir düşer ALLAHA emanet

thracian

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Burdan ekmek cikar.ama iscilik biraz yoracak eger bunlara katlanabilirim dersen sorun yok.ne kadar kofte o kadar ekmek demis romalilar.emek vermeden sonuc olmaz.hilti veya akfil kullan kayalarda etkin ve kesin sonuc.
Ustam akfil olayını araştırdım biraz ama tek parça kayaya basınçla oluyor yani bize göre değil, hem benzinli hilti falan gerek; bizim işimiz toprağa gömülü kaya parçarlarıyla kazmaylada olmuyor mecbur elle çalışılacak ama çok zor.
O yüzden soruyorum bir kolayı var mıdır birde ne taraftan girelim diye...
Küçük tümülüs ise tepeden girersek tam ortadan illa kıyısına bucağına bir tarafına denk geliriz ama oda var ise tavana inmiş olacağız büyük ihtimal ve 360 derece girişi bulmak için ararsak 1 hafta orda yatmamız gerek 2 kişi ...

Alaattin

Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Bana kalirsa burasi tamamen dogal.arkadaslarin ve senin heycanini anliyorum ama her tepeyi tumulus yaparsaniz her tepede calisma yaparsaniz bu hem maddi hem zaman kaybi olur.oncelikle buralarin sartlarina bak deresi varmi ekim alani varmi cevredeki duyumlara kulak ver.burada bir yapilasma varmi.

Kristof34

DogacıyıZ
Kayıtlı Kullanıcı
Bölge rum yerleskesi istersen arastır. Ücleme yapılmıs baba+ogul+kutsal ruh. Siz babayı acın ne varsa ondadır.

thracian

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Bana kalirsa burasi tamamen dogal.arkadaslarin ve senin heycanini anliyorum ama her tepeyi tumulus yaparsaniz her tepede calisma yaparsaniz bu hem maddi hem zaman kaybi olur.oncelikle buralarin sartlarina bak deresi varmi ekim alani varmi cevredeki duyumlara kulak ver.burada bir yapilasma varmi.
Yorumunuza saygı duyuyorum ama katılmıyorum, doğal olma ihtimali bana göre %1 bu tepenin 700-800 metre böyle manzaralı kıyısı var 3 tane tepecik var o düzlükte ve toprağa gömülü taş parçalarıyla bu kendi kendine oluşamaz bence ... Etrafta ağa bitmiyor en fazla ufak çalılar var düzlükte, ama burası kazıldığı ve toprak yapısı kalın olduğu için ağaç bitmiş daha 4-5 tane akla mantığa dayanan kanıt sunarım ...

Ayrıca okumamışsınız başta kasabadan bahsettim, ayrıca yazmayı unutmuşum 2 km yakınında dere var ve 4 km yakınında da çay mevcut ... Ekim alanı olarak ova tarzı yer yok fakat ekim alanları mevcut, eskiden üzüm bağı olan bir yerde var , burada işaret oaly çok ama az kişiyle, araçsız pek bişey başarılamıyor ...

thracian

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Bölge rum yerleskesi istersen arastır. Ücleme yapılmıs baba+ogul+kutsal ruh. Siz babayı acın ne varsa ondadır.
Teşekkürler @Kristof34 ustam değerli yorumun için, benimde aklıma acaba içinden sadece 1 tanesi doludur diğerleri fake dir gibi düşünce gelmişti...
Çubukla kontrol ettiğimizde 1 den çok kuvvetli çekim almıştık, 2 de iyiydi ama 3. olan küçükten çekim alamamıştık...