Konu: Rüyalar

 1. #1
  Juicho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Member
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  54
  Tecrübe Puanı
  12
  Rep Derecesi: **

  Rüyalar

  İyi geceler arkadaşlar,

  Belki bilirsiniz önceden açtığım konularda. Dedemlerin evi gecekondu ve arsasında şehit dediğimiz bir mezar var aileden başka kimse bilmiyor. Birde arsada hediyemizin olduğunu biliyoruz ama nerde olduğunu bilmiyoruz. Rüyalardada ikisini görenler oldu aile içinde. Arsayı taradığımızda makineler nerdeyse her yerde ötüyor 2 3 defa şey ettik cıkmadı bir şey neyse konumuz bu değil şimdi.

  Ben orda kaldığımda sürekli değişik rüyalar görüyorum. En son gördüğüm rüyada Evin arkasında Kırmızı kadifeli ahşap sandalye (yemek masası sandalyeleri oluyor ya ondan.) 8 10 tane ve yaklaşık yine 8 10 tane palet gördüm. Birde daha önce hiç görmediğim birini gördüm Teyze deyip sevindim koşup sarıldım. ( Bu kişi şehitin bulunduğu yerden doğru geldi bana.)

  Daha sonra dayıma bu olayı anlattım. ( Dayım hep rüyalarının anlamına bakar, arada şehiti görür zamanında değişik olaylarda geçirdi ben küçüktüm ozamanlar hatırlamıyorum tam.) Dayıma Teyzem dediğim kadını anlattığımda gülüp beni öptü. yaklaşık 50 sene önce İzmirde vefat eden Teyzen o dedi. ( Daha önce dedemin kardeşide görmüş tarif ettiğim kadını şuan kendisi vefat etti ve anlattığım dayımda görmüş evin içinde.) Bana rüyada gördüklerinin anlamına bak dedi. Hep bereketli şeylerden yakında maddi durumumum düzeleceğinden söz ediyor.

  Diğer rüyalarımın anlamlarına bakıncada aynı şeyler hep maddi durumumun düzeleceğine. rahat bir hayata işe sahip olacağımı söylüyor yorumlar. Sizce rüya tabirlerinde yazanlar gerçekmidir.

  Eğer okuduysanız, zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. İyi forumlar ve bol sohbetler dilerim

  ÖMER HATTAB Bunu beğendi

 2. #2
  Mirkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Super Moderator
  Durumu
  Çevrimiçi

  Mesajlar
  2.933
  Tecrübe Puanı
  59
  Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: **
  Ruyayla amel edilmez kardesim fakat ruyalarda bazen habercidir. Siz alemlerin RABB inden c.c hayirli olani isteyin. RABB im c.c size hayirli omur versin iki dunya saadeti nasip etsin. Selametle

 3. #3
  ragıp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Super Moderator
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  5.459
  Tecrübe Puanı
  100
  Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: **
  Umumiyetle rüya, uyanıklık halinin bir uzantısıdır; etkisinde kalınan sevindirici veya üzücü olayların uyku halinde yaşanması olayıdır. İslâm'da rüya hukukî bir kaynak ve delil değildir. Yalnız gören kişi ile alakalıdır. O kişi de bu rüyasını hayra yorar ve bu rüya yalnız kendisini bağlar.

  Rüya, "Allah Teâlâ'nın melek vasıtasıyla hakikat veya kinaye olarak kulun şuurunda uyandırdığı enfusî idrakler ve vicdanî duygular veya şeytanî telkinlerden meydana gelen karışık hayallerden ibarettir" şeklinde de tarif edilmiştir.

  Juicho, Kafkaslı, S:W:A:T Bunu beğendi

 4. #4
  Juicho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Member
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  54
  Tecrübe Puanı
  12
  Rep Derecesi: **
  Hep hayırlısını diliyorum zaten, hiç kimsenin sağlığına zarar gelmesinde böylede yaşarız

 5. #5
  ÖMER HATTAB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Uzman
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  1.889
  Tecrübe Puanı
  33
  Rep Derecesi: **
  Kuran'da Rüya ile ilgili ayetler


  Enfal Suresi 43. Ayet
  Hani Allah, sana rüyandan onları az gösteriyordu; eğer sana onları açık gösterseydi, korkacak ve kumanda da tartışacaktınız. Fakat Allah, selamete bağladı; çünkü O, bütün sinelerin özünü bilir.

  Yusuf Suresi 4. Ayet
  Bir vakit Yusuf babasına: "Babacığım, ben rüyada onbir yıldızla güneşi ve ayı gördüm. Gördüm ki, onlar bana secde ediyorlar." dedi.

  Yusuf Suresi 5. Ayet
  Babası: "Yavrum, rüyanı kardeşlerine anlatma, sonra sana bir tuzak kurarlar; çünkü şeytan, insana belli bir düşmandır.

  Yusuf Suresi 36. Ayet
  Onunla birlikte zindana iki delikanlı daha girdi. Birisi: rüyada kendimi şarap sıkarken görüyorum." dedi. Diğeri: "Ben, rüyada kendimi basımın üstünde bir ekmek götürürken görüyorum, ondan kuşlar yiyor. Bize bunun tabirim haber ver; çünkü biz seni iyilik sevenlerden görüyoruz." dedi.

  Yusuf Suresi 41. Ayet
  Ey zindan arkadaşlarım, gelelim rüyanıza: "Biriniz, efendisine yine şarap sunacak, diğeri asılacak ve kuşlar basından yiyecek; işte fetvasını istediğiniz mesele halledildi!" dedi.

  Yusuf Suresi 43. Ayet
  Bir gün hükümdar: rüyamda yedi arık ineğin yemekte olduğu yedi semiz inek ve yedi yeşil başakla diğer yedi kuru başak görüyorum. Ey efendiler, eğer rüya tabir ediyorsanız, bana rüyamı halledin!" dedi.

  Yusuf Suresi 44. Ayet
  Dediler ki: rüya dediğin, demet demet hayallerdir, biz ise hayallerin tabirini bilmiyoruz."

  Yusuf Suresi 46. Ayet
  Gelip: "Yusuf, ey dosdoğru kişi, "yedi semiz inek. bunları yedi arık inek yiyor ve yedi yeşil başakla diğer yedi kuru başak" rüyasını bize tabir et, ümit ederim ki, o insanların yanına cevapla dönerim, ola ki, değerini bilirler dedi.

  Yusuf Suresi 100. Ayet
  Ana ve babasını taht üzerine çıkardı, hepsi Yusuf için secdeye kapandılar. Yusuf da:"Ey babacığım, işte bundan önceki rüyamın yorumu bu; gerçekten Rabbim onu gerçekleştirdi, cidden bana iyilikte bulundu;çünkü beni zindandan çıkardı; şeytan benimle kardeşlerimin arasını dürtüştürdükten (bozduktan) sonra sizi çölden buraya getirdi. Gerçekten Rabbim, dilediği şey için aldığı tedbirde çok hoş davranır. Gerçek şu ki, O, herşeyi çok iyi bilen, her yaptığın bir hikmete göre yapandır!

  Yusuf Suresi 101. Ayet
  Ey Rabbim, Sen bana mülkten bir nasip verdin ve bana rüyaların tabirinden bir ilim öğrettin. Gökleri ve yeri yaratan Rabbim, dünya ve ahirette benim velim Sensin! Benim ruhumu müslüman olarak al ve beni iyiler arasına kat!" dedi.

  Enbiya Suresi 5. Ayet
  (Onlar): "Bunlar bir takım karışık rüyalar; yok onu kendisi uydurdu; yok o bir şairdir; öyle değilse, önceki peygamberlerin gönderdikleri gibi, bize bir mucize getirsin!" derler.

  Saffat Suresi 102. Ayet
  (Oğlu) yanında koşma çağına gelince : "Yavrum, ben seni rüyamda boğazladığımı görüyorum. Artık bak ne düşünürsün?" dedi. (Çocuk da): "Babacığım sana ne emrediliyorsa yap! Beni inşaallah sabredenlerden bulacaksın!" dedi.

  Saffat Suresi 105. Ayet
  rüyaya gerçekten sadakat gösterdin, işte Biz güzel davrananları böyle mükafatlandırırız."

  Fetih Suresi 27. Ayet
  Andolsun ki, Allah gerçekten peygamberine o rüyayı hakkıyla doğru gösterdi, Şanıma yemin ederim ki, İnşaallah Mescid-i Haram'a güvenlik içinde başlarınızı kazıtarak, kırkarak korkusuzca gireceksiniz! Ancak O, sizin bilmediğiniz şeyleri bildi de ondan önce yakın bir fetih verdi.
  __________________
  Juicho, Kafkaslı, Mirkut, S:W:A:T Bunu beğendi

 6. #6
  ÖMER HATTAB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Uzman
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  1.889
  Tecrübe Puanı
  33
  Rep Derecesi: **
  RÜYA ve ÖNEMİNE İLİŞKİN HADİSLER
  940 - Hz. Ebu Hureyre (radiyallahu anh) anlatıyor: "Rasulullah (aleyhissalatu vesselam) şöyle demişti: "Benden sonra, nübüvvetten sadece mübeşşirat (müjdeciler) kalacaktır!"Yanındakiler sordu:
  "- Mübeşşirat da nedir`?" " Salih rüyadır" diye cevap verdi."
  Muvatta'nın rivayetinde şu ziyade var: "Salih rüyayı salih kişi görür veya ona gösterilir."
  Buhari, Tabir, 5; Muvatta, Rüya 3, (2, 957); Ebu Davud, Edeb 96,(5017).

  934 - Ebu Hureyre (radiyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Zaman yaklaşınca, mu'minin rüyası, neredeyse yalan söylemeyecek. Esasen mu'minin rüyası, nübüvvetin kırk altı cüzünden bir cüzdür." Buhari'nin rivayetinde şu ziyade var: "Nübüvvetten cüz olan şey yalan olamaz."

  Buhari, Ta'bir 26; Muslim, rüya 8, (2263); Tirmizi, rüya 1, (2271); Ebu Davud, Edeb 96, (5019).

  937 - Ebu Rezin el-Ukeyli Lakit İbnu Amir İbni Sabire (radiyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Mu'minin rüyası, nübüvvetin kırkaltı cüzünden bir cüzdür. Bu rüya, anlatılmadığı müddetce bir kuşun ayağında (takılı vaziyette) durur. Anlatılacak olursa hemen düşer."

  Tirmizi, Ru'ya 6, (2279, 2280); Ebu Davud, Edeb 96, (5020).

  938 - Ebu Said (radiyallahu anh) anlatıyor: "Mu'minin rüyası, nübüvvetin kırk altı cüzünden bir cüzdür."

  Buhari, Ta'bir 4, Muvaatta 1, (2, 956).

  939 - Tirmizi'de Ebu Said'den şu rivayet kaydedilmiştir: "En sadık rüya seher vakitlerinde görülen rüyadır."

  Tirmizi, Ru'ya 3, (2275).

  936 - Buhari'nin bir rivayetinde Resulullah (aleyhissalatu vesselam) şöyle buyurur: "Beni rüyada gören, gerçekten beni görmüştür, çünkü şeytan benim suretime giremez."

  Buhari, Tabir 2, 10; Muslim, Rüya 10; (2266); Muvatta, Rüya 1, (2, 956).

  7129 - Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatıyor: "Rasulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Rü'ya üç kısımdır: Biri Allah'tan bir müjdedir. Biri nefsin konuşmasıdır. Biri de şeytanın korkutmasıdır. Biriniz hoşuna giden bir rü'ya görecek olursa, dilerse onu anlatsın. Eğer hoşuna gitmeyen bir şey görürse onu kimseye anlatmasın, kalkıp namaz kılsın."  7130 - Avf İbnu Malik radiyallahu anh anlatıyor: "Rasulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Rüya üç kısımdır: "Bir kısmı; ademoğlunu üzmek için şeytandan olan korkulardır; bir kısmı, kişinin uyanıkken kafasını meşgul ettiği şeylerdendir; bunları uykusunda görür; bir kısım rüyalar da var ki, onlar peygamberligin kırkaltı cüzünden birini teşkil eder."
  Ravi Muslim İbnu Miskem der ki: "Ben, Avf İbnu Malik radiyallahu anhe: "Sen, bu hadisi Rasulullah aleyhissalatu vesselam'dan bizzat işittin mi?" dedim. Avf, (iki sefer tekrarla): "Evet! Ben bunu Rasulullah aleyhissalatu vesselam'dan işittim. Ben bunu Rasulullah aleyhissalatu vesselam'dan işittim" dedi."

  941 - Semure İbnu Cundeb (radiyallahu anh) anlatıyor: "Rasulullah (aleyhissalatu vesselam) sık sık: "Sizden bir rüya gören yok mu?" diye sorardı. Görenler de, O'na Allah'ın diledigi kadar anlatırlardı. Bir sabah bize yine sordu:
  " Sizden bir rüya gören yok mu ?"
  Kendisine: "- Bizden kimse bir şey görmedi!" dediler. Bunun üzerine:
  " Ama ben gördüm" dedi ve anlattı.(...)


  944 - Hz. Enes (radiyallahu anh) anlatıyor: "Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam)'in şöyle söylediğini isittim:
  "Ben bu gece, rü'yamda, kendimi Ukbe İbnu Rafi'in evinde imişim gördüm. Orada bana İbnu Tab denen cinsten taze hurma getirildi. Ben bu rüyayı şöyle te'vil ettim: "Yükselme dünyada bizimdir, ahirette de hayırlı akıbet bizimdir, dinimiz de tamamlanmıştır."
  Muslim, Ru'ya 18, (2270); Ebu Davud, Edeb 96, (5026).


  5574 - Urve (radiyallahu anh) , Hz. Aişe (radiyallahu anha)'dan şunu nakletmiştir: "Hz. Peygamber aleyhissalatu vesselam bana dedi ki:
  "Rüyamda sen bana üç gece gösterildin: Melek seni bana bir ipek parçası içerisinde getirdi ve "Bu senin zevcendir, aç onu!" dedi. Ben de açtım, içindeki sendin. Ben: "Bu rüya Allah katından ise, onu gerçekleştirecektir" dedim."
  Buhari, Nikah 9, 35, Ta'bir 20, 21; Muslim, Fezailu's-Sahabe 79; Tirmizi, Menakib (3875).


  950 - Hz. Aişe (radiyallahu anha) anlatıyor: "Rüyamda hücreme üç ayın düştüğünü gördüm. Rüyamı babam Ebu Bekr (radiyallahu anh)'e anlattım. Sükut etti, cevap vermedi. Rasulullah (aleyhissalatu vesselam) vefat edip de odama defnedilince babam Ebu Bekr:
  "- İşte (rüyanda gördüğün) üç aydan biri ve en hayırlısı!" dedi."
  Muvatta, Cenaiz 10, (1, 232).


  946 - Abdullah ibn Ömer (radiyallahu anh) anlatıyor: "Rasulullah (aleyhissalatu vesselam) zamanında kişi, bir rüya görecek olsa onu Rasulullah -(aleyhissalatu vesselam)- efendimize anlatırdı. O sıralarda ben genç, bekar bir delikanlıydım, mescidde yatıp kalkıyordum. Bir gün rüyamda, iki meleğin beni yakalayıp cehennemin kenarına kadar getirdiklerini gördüm. Cehennem kuyu çemberi gibi çemberlenmişti. Keza (kova takılan) kuyu diregi gibi iki de direği vardi. Cehennemde bazı insanlar vardı ki onları tanıdım. Hemen istiazeye başlayıp üç kere: "Ateşten Allah'a sığınırım" dedim. Derken beni getiren iki meleği üçüncü bir melek karşılayıp, bana: "Niye korkuyorsun? (korkma)" dedi.

  Ben bu rüyayı kızkardeşim Hafsa (radiyallahu anha)'ya anlattım. Hafsa da Rasulullah (aleyhissalatu vesselam)'a anlatmış. Rasulullah (aleyhissalatu vesselam):
  "- Abdullah ne iyi insan, keşke bir de gece namazı kılsa!" demiş. Salim der ki: "Abdullah bundan sonra geceleri pek az uyur oldu!"
  Buhari, Ta'bir, 35, 36, Salat 58, Teheccut 2, Fedailul-Ashab 19; Muslim, Fedailus-Sahabe 140, (2479).

 7. #7
  S:W:A:T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Uzman
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  1.432
  Tecrübe Puanı
  27
  Rep Derecesi: **
  Hayır olsun inşallah ... Hocalarımda gerekli paylaşımları yapmışlar ...
  Juicho, ÖMER HATTAB Bunu beğendi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş