1. #1
  Libharel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Member
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  56
  Tecrübe Puanı
  10
  Rep Derecesi: **

  yurt dışından ülkemize iadesi sağlanan eserler

  Alıntıdır..birçok kişi okumuştur ancak ben yine de paylaşayım..

  1-Elmalı sikkeleri
  -cccjpg
  18 Nisan 1984 tarihinde Antalya, Elmalı İlçesi, Bayındır Köyünde kaçak kazılar sonucunda gümüş sikkelerden oluşan bir define bulunmuştur. Bu kaçak kazının ihbar edilmesi ile kazıyı yapanlar yakalanmış ve cezalandırılmış, ancak sikkelerin yurtdışına kaçırılmasına engel olunamamıştır.
  1988 yılında Los Angeles’te Numismatic Fine Arts ile Zürih’te Bank Leu adlı müzayede firmalarında satışa çıkarıldığı tespit edilen Elmalı sikkelerin ülkemize iadesi sağlanmıştır.

  Sikkelerin büyük kısmını elinde bulunduran Amerikalı koleksiyoncu ile verilen hukuki mücadelenin ardından 1999 yılında sikkelerin ülkemize iadesi sağlanmıştır.

  2-Lidya eserleri
  -ekran-al305nt305s305png-ekran-al305nt305s305zpng
  Uşak ve çevresinde 1960-1965 ve 1968 yıllarında yapılan kaçak kazılar sonucu Lidya Tümülüsleri soyulmuş, yapılan bu yağma ve kazılar hem mezar odalarının, hem de bazı buluntuların tahribine neden olmuş, pek çok eser kaçakçıların eline geçmiştir.

  Uşak ve çevresindeki tümülüslerden çalınan eserlerin Metropolitan Museum of Art tarafından satın alındığının öğrenilmiştir. Bakanlığımız yazılı başvuruda bulunarak eserlerin iadesini talep etmiştir. Söz konusu müzeden olumsuz cevap gelmesi nedeniyle dava süreci başlamış ve mahkemenin Türkiye lehine karar alması üzerine, 1993 yılı başlarında Metropolitan Museum of Art yetkilileri dava konusu Lidya eserlerini ülkemize iade etmeyi önermiştir. Yapılan görüşmeler sonucunda üç yüz altmış üç parçadan oluşan Lidya Hazinesi, davadan vazgeçilmesi üzerine iade edilmiş ve Ekim 1993’te ülkemize getirilmiştir.28 Haziran 1996 tarihinde ülkemize getirilerek Uşak Müzesi’nde koruma altına alınmıştır.

  3-Boğazköy tabletleri ve sfenks

  -ekran-al305nt305s305png-ekran-al305nt305s305zpng

  Boğazköy’de ilk kazılar Osmanlı-Alman ortak kazıları şeklinde 1905 yılında başlamıştır. Tabletler, Almanlarla yapılan anlaşma gereği konservasyon ve yayın çalışmaları yapılmak üzere iade edilmek koşuluyla Berlin’e gönderilmiştir. Konservasyon çalışması biten 3000 civarında tablet ile 1 Sfenks ve bu sfenkse ait kanat parçaları 1924-1943 yılları arasında Bakanlığımızın girişimleri ile iadesi sağlanmıştır.

  II. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla kazılara ara verilmiş ve II. Dünya Savaşı’nın sonunda Almanya’nın Doğu ve Batı olarak ikiye ayrılmasının sonucunda tabletler Doğu Berlin’deki Kraliyet Müzesi’nde koruma altına alınmıştır. Bakanlığımızın girişimleri sonucunda 1987 yılında 7500 civarında tabletin ülkemize iadesi sağlanmıştır.

  4-Birleşik arap emirliklerinden ele geçirilen eserler

  -vvpng
  [COLOR=#2B2B2B !important]Birleşik Arap Emirlikleri, Şarika (Sharjah) eyaleti havaalanında, 01.04.2007 tarihinde gümrük kontrolü sırasında 23 parça Roma Dönemine ait tarihi eserin yasa dışı yollarla Türkiye’den getirildiği tespit edilmiştir.

  [COLOR=#2B2B2B !important]İki ülke yetkililerinin aralarında yapmış oldukları müzakereler sonucunda eserler Bakanlığımız uzmanlarınca teslim alınarak, 10 Temmuz 2007 tarihinde Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinde koruma altına alınmıştır. Ayrıca eserlerin yurtdışına nakline aracılık eden nakliye firması hakkında adli makamlara suç duyurusunda bulunulmuştur.
  5-Avustralya da ele geçirilen eserler
  -xzpng
  Avusturya’da bir otoyolda 20.02.2005 tarihinde ele geçirilen 316 parça Anadolu kökenli eser 11.04.2007 tarihinde teslim alınarak ülkemize getirilmiştir. Söz konusu eserler Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesine teslim edilmiştir.
  [/COLOR]


  [/COLOR]

  APOLLONUS, Feda Bunu beğendi

 2. #2
  tatar26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Super Moderator
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  8.015
  Tecrübe Puanı
  100
  Rep Derecesi: **
  bunlar ne ki daha neler gitmiştir neler...
  Feda Bunu beğendi

 3. #3
  Libharel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Member
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  56
  Tecrübe Puanı
  10
  Rep Derecesi: **
  6-Mermer kabartma levha

  -jjpng
  1998’de Almanya Interpol birimleri tarafınca iki Türk vatandaşından yakalanan mermer kabartma levha, 2001 yılında ülkemize getirilerek İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü’nde koruma altına alınmıştır.

  7-Bremen bit pazarında ele geçirilen 1182 adet eser

  -287287png
  [COLOR=#2B2B2B !important]Almanya’nın Bremen kentinde, 29.02.2002 tarihinde Anadolu kökenli eserler ele geçirilmiş ve adli yardım talebimize istinaden eserlerin ülkemize iadesinin mümkün olmadığı öğrenilmiştir. Dışişleri Bakanlığı, Hannover Başkonsolosluğu aracılığıyla temin edilen bir avukatlık firması tarafından ülkemiz adına eserlerin mülkiyet ilişkilerinin belirlenmesi amacıyla Almanya’da dava açılmıştır.[/COLOR][COLOR=#2B2B2B !important]Yetkili savcılığın Bakanlığımızın itirazını haklı bulması sonucunda, 09.10.2008 tarihinde eserler Hannover Başkonsolosluğumuza teslim edilmiştir.[/COLOR][COLOR=#2B2B2B !important]Grek, Roma ve Bizans dönemine ait 716 sikke ile madeni süs eşyaları; mücevherler, haçlar ve mızrak uçlarından oluşan 466 adet olmak üzere toplam 1182 eser ülkemize getirilerek 17.12.2008 tarihinde Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürlüğü’nde koruma altına alınmıştır.

  8-Roma dönemine ait yüzük

  -252252png
  İngiltere’de East Midland Havalimanı’ndan giriş yapan bir yolcunun üzerinde bulunan ve Efes antik kentinden götürülen yüzük 22.06.2007 tarihinde ülkemize getirilmiş olup, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesine teslim edilmiştir.  [/COLOR]

 4. #4
  Libharel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Member
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  56
  Tecrübe Puanı
  10
  Rep Derecesi: **
  9-Avustralya dan iaedesi sağlanan yortan kabı

  -qqpng
  Özellikle Truva, Semahöyük, Beycesultan, Afyon-Kusura, Aphrodisias gibi merkezlerde M.Ö. III. bin yıla tarihlenen arkeolojik tabakalarda görülen Yortan Tipli bir kabın www.e-bay.com isimli internet sitesinde satışa çıkarıldığı tespit edilmiştir.
  Genel Müdürlüğümüzce bahse konu eserin ülkemize iadesi için Dışişleri Bakanlığımız aracılığı ile gerekli girişimleri başlatmış olup yapılan görüşmeler sonucu eserin satıştan çekilmesi sağlanmış ve 17 Ekim 2014 tarihinde Melburn Başkonsolosluğumuzca teslim alınmıştır.
  Ülkemize iadesi sağlanan eser 04.11.2014 tarihi itibariyle Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne nakledilmiş ve sergilenmeye başlamıştır.

  10-Kanatlı denizatı bronşu

  -aapng

  Uşak Müzesi Müdürlüğü'nden sahtesi ile değiştirildiği tespit edilen ve “İnterpol Çalıntı Sanat Eserleri Veri Tabanı”nda uluslararası alanda arattırılması sağlanan kanatlı deniz atı broşuna benzer bir eserin Almanya, Hagen’de yürütülen bir soruşturma kapsamında bulunduğu Bakanlığımıza bildirilmiştir.

  Söz konusu eser üzerinde gerçekleştirilen analiz ve incelemeler sonucu eserin Uşak Müzesi Müdürlüğü’nden çalınan kanatlı deniz atı broşu olduğu tespit edilmiş ve eserin ülkemize iadesine ilişkin gerekli girişimler Adalet, Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı ile koordineli olarak sürdürülmüştür.

  Alman yetkili makamları nezdinde yapılan girişimler sonucu eser 06.03.2013 tarihinde Sayın Bakanımıza teslim edilerek ülkemize iadesi sağlanmış, 08.03.2013 tarihinde Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü O. Murat Süslü tarafından Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürlüğüne teslim edilmiştir.

  11-Dallas sanat müzesinden iadesi sağlanan orpheus mozaiği

  -sspng

  ntik Yunan mitolojisinde müzik, şiir gibi kavramlarla özdeşleştirilen ozan Orpheus’un vahşi hayvanları ehlileştirme sahnesinin yer aldığı Roma Dönemi’ne ait Mozaik panonun Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Dallas Sanat Müzesi’nde sergilendiğinin Bakanlığımızca öğrenilmesi üzerine yapılan araştırmalar sonucu söz konusu eserin Şanlıurfa (Edessa)’ya ait olduğu tespit edilmiştir.

  2012 yılında, Mozaik panonun Şanlıurfa’dan yasa dışı yollarla nasıl çıkarıldığının araştırılması amacı ile Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılarak söz konusu eserin kaçırılışına dair deliller toplanmıştır. Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığının somut veri sağlanmasında gösterdiği titizlik sayesinde eserin kaçak kazı yapılırken, yerinden sökülmeden önce kaçakçılar tarafından çekilen fotoğraflarına ulaşılmıştır.

  Eserin 1998 yılında kaçak kazı ile yerinden söküldüğü anlaşılmış ve yerinde çekilen fotoğraflar Dallas Sanat Müzesi’ne gönderilmiştir. Konu ile ilgili olarak yapılan görüşmeler sonucu karşılıklı iyi niyet çerçevesinde ikili kültürel işbirliğini kapsayan bir mutabakat zaptı hazırlanmıştır.

  Bakanlığımızı temsilen bir heyet Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek 03.12.2012 tarihinde Dallas Sanat Müzesi yetkilileri ile söz konusu mutabakat zaptını imzalamış ve eseri teslim almıştır.

  Eser Türk Hava Yolları tarafından titizlikle taşınarak 06.12.2012 tarihinde ülkemize getirilmiş olup 09.12.2012 tarihinden itibaren İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü’nde sergilenmektedir.

  12-Tatarlı tümülüsüne ait ahşaplar

  -ccxpng

  [COLOR=#2B2B2B !important]Bir kısmı 1969 yılında ülkemizden kaçırılan ve M.Ö. 450 yıllarına tarihlenen Afyon Tatarlı Tümülüsüne ait ahşap parçalarının Almanya, Münih Arkeoloji Müzesinde olduğu, Prof. Dr. Peter Ian KUNIHOLM’un 2005 tarihindeki dilekçesinde bildirilmiştir. Bakanlığımızın girişimleri sonucunda Münih Arkeoloji Müzesinde bulunan 38 küçük ahşap parçası ve 4 adet kalas 18.02.2010 tarihinde ülkemize getirilmiş olup Afyonkarahisar Müze Müdürlüğüne teslim edilmiştir.[/COLOR]
  [COLOR=#2B2B2B !important]Afyonkarahisar Müzesi Müdürlüğüne götürülen ahşap parçaları müze müdürlüğünde bulunan diğer ahşap parçalarla birlikte Türk ve Alman restoratörlerin ortak çalışmasıyla yeniden ayağa kaldırılması ve Tatarlı Tümülüsünün Mezar Odasının İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde İstanbul’da sergilenmesi planlanmaktadır.

  13-Yorgun herakles heykeli
  -ekran-al305nt305s305png -zzpng

  [/COLOR]
  Bakanlığımız heyetinin 22-23 Eylül 2011 tarihleri arasında Amerika’da Boston Güzel Sanatlar Müzesi yetkilileri ile karşılıklı iyi niyet çerçevesinde gerçekleştirdiği müzakereler sonucu 22.09.2011 tarihinde BGSM ile bir mutabakat zaptı imzalanarak Herakles Heykeli’nin üst yarısı teslim alınmıştır.

  Söz konusu heykel, Başbakanımızın ve beraberindeki heyetin bulunduğu uçakla 25.09.2011 tarihinde ülkemize getirilerek Bakanlığımız uzmanları nezaretinde Antalya Müzesi Müdürlüğü’ne teslim edilmiştir.

  Antalya Müzesi’nde bulunan söz konusu heykelin alt bölümü ile yurt dışından getirilen üst bölümü restoratörlerimiz tarafından titizlikle birleştirilerek 09.10.2011 tarihinde Antalya Müzesi’nde sergilenmeye başlanmıştır
  [COLOR=#2B2B2B !important]
  [/COLOR]  Konu Libharel tarafından (20.09.17 Saat 15:44 ) değiştirilmiştir.

 5. #5
  mavikorku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Moderator
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  1.106
  Tecrübe Puanı
  41
  Rep Derecesi: **
  teşekkürler harikalar.

 6. #6
  zaz12 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Editör
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  1.387
  Tecrübe Puanı
  32
  Rep Derecesi: **
  Güzel bir paylaşım olmuş emeğine sağlık .

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş