1. #1
  dardanos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Uzman
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  748
  Tecrübe Puanı
  22
  Rep Derecesi: **

  Bunları yapanların aklına şaşarım.?????????

  Sevgili arkadaşlar siteyi gezer iken bir kardeşimizin yorumu dikkatimi çekti. Sağ olsun gerçekten güzel bir konuya parmak basmış. Gerçi bu yara yıllardan beri tedavi edilmeye çalışılan lakin bir türlü kapanmayan bir yara. Ve bu gidiş ile de kapanmayacak gibi duruyor . Mesele işaretlerin ve tarihi dokunun zarar görmesi daha doğrusu bilinçsizce bunlara zarar verilmesi. Bakın arkadaşlar buradan sesleniyorum lütfen bu kültür miraslarına zarar vermeyelim. Yahu sevgili kardeşim adam heykel yapıpda emaniti bunamı koyacak yada işareti yapıp aha bunun altındamı diyecek. Yapmayın be sevgili kardeşlerim buna gülerler yahu.Bilmiyor isen öğren Yada bilene sor niye bilmediğin şeyi kırıyor yada işareti yok ediyorsun ben buna bilgisizlik ve kıskançlık derim. Bana yarama yan başkasınada yaramasın düşüncesi ne kadar banal bir düşünce.
  Sevgili Arkadaşlar ben hep söylüyorum hep söyleyeceğim her işaret illaki para işareti değildir.

  Bakın burada aklımda olanları bir not geçeceğim.
  1. Koltuk illaki dolu olacak diye bir şey yok belki sonradan çevresi dolmuş olabilirde lakin bu koltuğu bile kırıyorlar ne istyorlar ise halbuki sonradan bu koltuğun oralara bir şeyler konmuş ise mutlak koltukta işareti vardır lakin koltuk mafiş.
  2.çeşitli tamgalar bazı kardeşlerimiz bunları tanıması lazım bunların define ile ilgisi olmaz.
  3.Semboller yuvarlak daireler üçgenler kareler dikdörtgenler . Bunlarıda iyi etüt etmek gerekiyor. Tamam yurdumuzda bu tip işaretlerin çoğu mezar ve odalar mahzenler içinde kullanılmış olabilir lakin Biliyorsunuz dört elementi simgeleyenlerde bu sembollerin içinde.
  4.Mesela balık resmi. Biz definecilerin çoğu önce bir balık resmi gördüğümüzde hemen defin ile ilgili yorumlara başlarız. İyi amma dağın başında balık resmi var diyelim kayanın alnında ve yanından yol geçiyor. Ve tarihi bir yol . Bu yoldan gayri müslümüde geçer müslümanda geçer Vsvs geçer lakin diller ayrıdır . Amma ortak bir dil vardır oda semboller adam o balığı suya doğru yapmıştır bilmeyenler onu görünce ilerde su olduğunu anlasın diye Biliyorsunuz üçgende suyu anlatır bazen.
  5. Çeşitli hayvan figürleri . Bunlarında illaki define ile ilgili olacak diye bir şey yok. Mesela bir örnek bir yerde aslan var heykel bu zaten muhakkak tek değildir ve aslan olan yerde mutlak üst düzey vardır bir kale veya kırallık yada bu küst düzeylere giden mezar yolu üstündedir bu aslanlar. Yada bir yerde kurt var Belkide bunu uraya bir uyarı olarak yaptılar çevrede kurtlar olduğuna dair.
  6.Değirmenciler Yapmayın sevgili kardeşlerim bazen inanın çok kendimizi kandırıyoruz. Şimdi bir kişi bir şekilde sonuca gidiyor evet tamam bundan sonradakilerde hepsi aynıdır. Oldu gülüm yandı keten helva Yahu bütün eski değirmenciler kontrat mı imzaladılar hepimiz paralarımızı aynı gömeceğiz diye. Yok değirmencinin odası şuyu buyu. Yahu kimi gider bir ağaca koyar kimi gider dağın başında bir kayanın altına koyar tamam değirmenede saklayabilir lakin hepsi aynı olurmu hiç bunun neresi mantıklı allah aşkınıza
  7.Bakın mağaralara lafım yok yalnız mağara konusu derin bir konu.
  Çünki mağara deyince her türlü kullanıma açık yerlerdir.
  8. Kuylar hangi kuyuyu görsek define anlaşıldı kardeşim bizim kuyulardan su değilde altın taşıyor. Yahu kuyuların yüzde doksan beşi boştur sadece başka amaç için hazırlanmışlar hariç tabi .
  9.Çeşmeler çeşmelerde aynı bir kere çeşmenin etrafında ve kendi yanında yada kendinde bir şey olması için çevresinde daha başka kolay kaybolmayacak başka şeylerinde olması lazım Adam düşünmedi bunları tabiki düşündü. Çabuk gömülenler hariç . Oda binde bir.
  10.Daha bir sürü şey var hangisini yazayım şöyle kısaca toparlamak gerek ise. Boş uğraşmamak gerekir Tabikibende insanım ve halden anlıyorum kim zevk için bu işlerin peşinde koşar tabiki yüzbinde biri. Bu fakirliğin gözü kör olsun. Bir umut peşinde dere tepe insanların çektiği çileler hakikaten zor.
  O yüzden sevgili dostlarım burada açılan konulara ben yorum yapar iken biraz seçici davrranıyorum. Gerçekten insan eli değmiş ise yada bir ışık veriyor ise onlara yorum yapıyorum daha doğrusu yapmaya çalışıyorum . Evet yaşım ileride olsa ben yazmaya bıkmam. Ve doğrularıda söylemekten hiç çekinmem. Gelelim en önemli detaya hiç bir işaret tek başına değildir tabiki benim bahsettiğim dolu işaretler. Adam gider bir yere dört beş işaret yapar sıralamasını kendi bilir biz sadece yorum yaparız. Yada o işaretleri yapar gider emanetini o işaretlerin 50 metre yanındaki kayanın yanına koyar. En son küçük bir şey ilede onun fotosunu verir. İşte bu fotaraftakileride okumak
  gerçekten kolay değildir.
  Sevgili kardeşlerim bir yerde su olacakki hayat olacak hayat olacakki yaşayanlara lazım olan şeyler olacak bunlar mezarlarından tutunda ibadethenesine kadar ihtiyaç olan herşey ve bu yaşam yerlerininde bir bağlı oldukları beylikler krallıklar olacak . Bunların olmadığı yerlerde hiç bir şey olmaz. Ancak olursa eşkiya parası olur oda her kayada eşkiya parası olcak diye bir şeyde yok zaten. Sevgili kardeşlerim ülkemizde belgelerde geçen altın tonajları dünyada bu güne kadar üretilen altın tonjına yakın . Lütfen bunda hiç mantık var mı dünyanın bütün altınlarının hepsi bizde olacak değilya. Hadi diyelimki öyle oldu ve eşkiyalar bunların ne kadarını götürebilir çok mantıksız rakamlar var ortalarda. Yüce rabbim bizim alnımıza ne yazmış ise bizler onu yaşayacağız. Ve yazıyı yüce Allahtan başka kimse değiştiremez. Adasm gider ölene kadar arar hiç bir şey bulamaz Lakin Allah nasip ettimi o gelir düz yolda senin ayağına takılır. O yüzden tekrar söylüyorum yapmayın bilinçsizce bu miraslara zarar vermeyin. bırakın öylece kalsın anlamıyor iseniz. Kırınca elinize ne geçiyor. Yada sizlere bunları kırmanız için bir ücretmi veriliyor. Bir de sevgili kardeşlerim sizede küçük bir uyarıda bulunmak isterim lütfen yorum yapar iken yorumlarınızda dikkatli davranınız. Bakın bazı kardeşlerim şurasını açıver burasını krıver yada sinkaflı sözler ile bir şeyler yaptırmak falan filan Yok kardeşim du devletimizde öyle aslanlar varki her şeyi bizlerden daha iyi biliyorlarda es geçiyorlar. Şunu bilin ki bazı kardeşlerimiz farkında olmadan suça teşvik suçu işliyorlar haberleri olsun ben bir ağabey gibi uyarıda bulunmak isterim. Benim yorumlarıma ister iseniz bir bakın sadece şraya bakın giriş şuradan olur burası dikkat çekici vs vs vs gibi şeylerdir hiç bir zaman kimseye dememki şurasını işte kaz falan gibi şeyler. Amman kardeşim lütfen kendimizi koruyalım bir umut peşinde koşarken ((((((MİDYATA PİRİNCE GİDER İKEN EVDEKİ BULGURDAN OLMAK GİBİ OLUR SONRA))))) AYNEN BU EMOJİDEKİ GİBİ OLURUZ...... Sevgiler saygılar...Dardanos


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş