1. #1
  trak_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Uzman
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  1.457
  Tecrübe Puanı
  43
  Rep Derecesi: **

  Paranın Doğduğu Kent / SARDES

  Antik dünyanın önde gelen kentleri arasında yer alan Sardesya da Sardeis Manisa ilinin Salihli ilçesine bağlı Sart kasabası yakınlarında yer alır. Kral Yolu’nun başlangıcıdır ve Demir Çağı Lidya (Lydia) Krallığı’na başkentlik yapmıştır. Uzun yıllar boyunca kıymetli taş olarak kullanılmış olan “turuncu kuvars” taşının bazı Batı dillerindeki ismi olan “Sard” kelimesi bu taşın özellikle Antik Çağ’da çıkarıldığı Sart bölgesinden gelir.
  Kentin tarihçesi M.Ö.2000’li yıllara dek uzanır. İsmi Mısır hiyerogliflerinde Sardana olarak geçer.Akropolisin eteğinde yer alan Paktolos (Sard) Çayı kente suyun yanı sıra altın da taşımıştır. Paktolos Çayı’ndaki altının varlığı Antik Yunan ve Roma efsanelerine göre dokunduğu her şeyi altına çeviren Frigya kralı Midas’ın burada yıkanmasından kaynaklanır. Tarihi kaynaklardan Paktolos Çayı’ndaki altın varlığının M.Ö. 1. Yüzyılda tükendiği anlaşılmaktadır. Buna rağmen Sardes önemini yitirmemiş ve altın sıfatıyla anılmaya devam etmiştir. Tarihte bilinen ilk madeni paranın ortaya çıktığı yer olması Sardes’in Antik Dönemin önde gelen kentlerinden biri olmasında önemli rol oynar. Tarihte paranın ilk basıldığı yer olarak bilinen Lidya Dönemi’nin Sardes kenti, tarım, hayvancılık ve ticaretin yanı sıra Paktolos Çayı’nda yapılan altın madenciliği sayesinde oldukça zengin bir kent haline gelmiştir. Sardes, M.Ö. 7. Yüzyıldan başlayarak M.S. 7 yüzyıla (Erken Bizans Dönemi) kadar yaklaşık olarak 14 yüzyıl boyunca önemini korumuştur. Yapılan kazı çalışmaları, bölgenin 5000 yıldan uzun süredir birçok yerleşime ev sahipliği yaptığını ortaya koymuştur. Kent, özellikle Roma ve Bizans dönemlerinde oldukça önemli bir yerleşim merkezidir. Bölgede yer alan ve Bin Tepeler olarak bilinen Lidyalılara ait Tümülüs mezar alanı, dünyanın en büyük Tümülüs alanı olarak bilinir. Bin Tepeler Tümülüs alanı Sardes’e bağlı bir kraliyet mezarlığıdır. Bu alanda yaklaşık olarak yüz Tümülüs bulunur. Kent, bunlar dışında tarihte bilinen en eski tiyatro kalıntılarına sahip olması, Hıristiyanlığın 7 büyük tapınağından biri olan Artemis Tapınağı, günümüze büyük oranda sağlamlığını koruyarak ulaşmış tarihi kütüphanesi ve kral tahtları ile de ünlüdür.Kentte 1854 yılında başlatılan kazılar ancak 1958 yılında bilimsel nitelik kazanabilmiştir. 1958 yılından bu yana Harvard ve Cornell üniversiteleri ile Amerikan Doğu Bilimleri Araştırma Enstitüsü’nün sistemli bir şekilde yürüttüğü kazı çalışmalarında Hıristiyanlığın Batıya açıldığı dönemde Anadolu’da bulunan 7 büyük tapınaktan biri sayılan Artemis Tapınağı, altın arıtma atölyesi ve dünyada bilinen en büyük sinagoglardan biri gibi oldukça önemli buluntulara ulaşılmıştır. Altın arıtma ve işleme atölyeleri 1968 yılında Paktolos Çayı’nın kuzeyindeki bölgede bulunmuştur. Kazı çalışmalarında bunlar dışında daha birçok Lidya ve Roma buluntusuna ulaşılmış, Roma hamamı ve gymnasium restore edilmiştir. Kazıların devam ettiği bölgede 1976 yılında çevre yolunun güzergahı değiştirilmiş, yolun tam altında sütunlu Roma caddesi onun altında ise Lidya caddesinin bulunduğu belirtilmiştir. Kentten çıkarılan birçok eser Manisa Etnografya Müzesi’nde sergilenmektedir. Kamboçya’nın Phnom Penh kentinde düzenlenmiş olan 37. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda Dünya Miras Komitesine aday gösterilen Sardes Antik Kenti ve Bintepeler Lidya Tümülüs’lerinin 21 Haziran 2013 tarihinde UNESCO Dünya Doğal ve Kültürel Mirası listesine kabulü onaylanmıştır... Trak_39

  İsim: 10303382_10152835815163618_5624555985504638262_n.jpg
Görüntüleme: 358
Büyüklük: 95.8 KB (Kilobyte)İsim: 10398673_10152835815103618_7060285582158623419_n.jpg
Görüntüleme: 283
Büyüklük: 57.8 KB (Kilobyte)


 2. #2
  Türk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Engellendi
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  0
  Tecrübe Puanı
  0
  Rep Derecesi: **
  Emeğine sağlık usta...
  Kristof34, trak_39 Bunu beğendi

 3. #3
  Turgay Tarık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Maden Mühendisi
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  309
  Tecrübe Puanı
  37
  Rep Derecesi: **
  artemis tapınağının temsili resimleri ben gittiğim için biliyorum Efes de hırsız avusturalyalı bir arkeolog tarafından bulunmuş ve nasıl bulduğuna ait bir kitap vardı yıllar önce okumuştum.
  fatsali, trak_39, Türk Bunu beğendi

 4. #4
  Kristof34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  DogacıyıZ
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  5.928
  Tecrübe Puanı
  125
  Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: **
  Emeğine sağlık kardeşim.
  fatsali, trak_39 Bunu beğendi

 5. #5
  başbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  0
  Tecrübe Puanı
  0
  Rep Derecesi: **
  emegine saglık dostum
  fatsali, trak_39 Bunu beğendi

 6. #6
  almak lazım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bilgili Üye
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  354
  Tecrübe Puanı
  22
  Rep Derecesi: **
  iyi ben kayseri sanıyordum hiç bırakmıyorlar sanki ataları yapmış gibi
  trak_39 Bunu beğendi

 7. #7
  fatsali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Operatör
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  1.735
  Tecrübe Puanı
  37
  Rep Derecesi: **
  Emeğinize sağlık,keyifle okudum.
  Defdefin, trak_39 Bunu beğendi

 8. #8
  Defdefin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Uzman
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  1.135
  Tecrübe Puanı
  31
  Rep Derecesi: **
  eline sağlık.
  fatsali Bunu beğendi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş