1. #1
  İnterPreter
  vakko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  25
  Mesajlar
  630

  Onemli Bilgilendirme ( Yarasa ve Gubresi Hk.)

  T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI
  Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü


  Aşağıdaki bilgilendirme yarasa gübresi veya hayali yarasa kozası arayacak kullanıcılara hitabendir.

  ŞARTNAME

  29/6/2011 tarihinde yayınlanan 645 sayılı Orman ve Su İşleri Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin uygulanması maksadıyla çıkarılan Orman veSu İşleri Bakanlığı Merkez Teşkilatının Kuruluş, Görevleri ile Çalışma Usul ve Esasları HakkındaYönetmelik uyarınca, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Hassas Alanlar DairesiBaşkanlığı bünyesinde Mağara Koruma Şubesi Müdürlüğü ihdas edilmiştir. Bu düzenlemekapsamında Hassas Alanlar Dairesi Başkanlığı “mağaraların ekosistem boyutunda korunması veyönetilmesi maksadıyla etüt ve envanter çalışmalarını yürütmek, ulusal mağara veritabanınıoluşturmak, izleme ve kontrol faaliyetlerini gerçekleştirmek, mağaralara yönelik araştırma veuygulama taleplerine ilişkin iş ve işlemlerini yürütmek, mağaralarda yönetim planlaması çalışmalarına teknik destek sağlamak ve görüş vermek, mağaralara dair uluslararası süreçleri takipetmek” konularında yetkili kılınmıştır.


  Yukarıda anılan yetki ve sorumluluk çerçevesinde;


  1-Hangi mülkiyet rejimine tabi olursa olsun, mağaralardan guano olarak tanımlanan yarasa gübresinin çıkartılması Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün izni ve gözetimine tabidir.

  2-Orman rejimindeki sahalarda bulunan mağaralarda Orman Genel Müdürlüğü’nden, orman rejimi dışında Maliye Bakanlığı’ndan kiralama işlemi yapmadan önce Doğa Koruma ve MilliParklar Genel Müdürlüğü’nden faaliyetin mağara eko sistemine ve jeomorfolojik bütünlüğüne olumsuz etkisi olmayacağına dair izin alınacaktır.

  3-Bu şartnamede “müteşebbis”, herhangi bir doğal mağaradan yarasa gübresi çıkartmak maksadıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden izin talebinde bulunan özel veya tüzel kişiyi ifade etmektedir.

  4-Guano alımı için başvuruda bulunacak müteşebbis, başvuru öncesinde talebe konu olan mağarayı kapsayan bölgede bulunabilecek özel mevzuatla koruma altına alınmış sahalar ile herhangi bir sebeple kullanım/giriş kısıtlaması bulunan alanlara dair diğer tüm izin iş ve işlemlerini tamamlayacaktır.

  5-İzin belgesi, verildiği süre içerisinde geçerli olup, süre uzatma veya yenileme için yenibaşvuru yapılması gereklidir.

  6-İzin belgesi yalnızca izin verilen mağara ve mağara içerisindeki izin verilen bölüm için geçerlidir.

  7-Müteşebbis, alım yapacağı zamanı mağaranın bulunduğu bölgeden sorumlu Orman ve Suİşleri Bölge Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü ile Jandarma komutanlığına veya Emniyet Müdürlüğü’ne en az 1 ay önce yazılı olarak bildirecektir.

  8-Faaliyetin üçüncü şahıslara (özel veya tüzel kişilere) devredilmesi halinde, durum Genel Müdürlüğe bildirilecektir. Yeni müteşebbis, daha önce verilmiş olan izinde yer alan şartlara aynen uymayı taahhüt edecektir.

  9-Müteşebbis, inceleme aşamasında veya izin süreçleri tamamlandıktan sonra, faaliyet sırasında ve sonrasında hasıl olabilecek sağlık sorunlarına karşı gerekli tüm tedbirleri ve işgüvenliği tedbirlerini almakla mükelleftir.

  10-İzin neticesinde üretilecek tarımsal gübrenin kullanımından doğabilecek olumsuz sonuçlardan ilgili müteşebbis mesul olup, hiçbir surette Orman ve Su İşleri Bakanlığı sorumlu tutulamaz.

  11-Guano alım izni temin eden müteşebbis yalnızca mağara içerisinde bulunan guanonun kendisine tahsis edilen kısmını alacak, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce kendisine verilen haklar haricinde mağara ve çevresine müteallik herhangi bir hak iddia edemeyecek veya kullanamayacaktır.

  12-Mağara içerisinde guano çıkarılması veya araştırılması maksadıyla hiçbir surette yol, ray sistemi, kaydırak benzeri yapılar oluşturulamaz; açma, delme, kazma, kırma, genişletme yapılamaz.

  13-Mağara dışarısında, portatif nakil sistemleri dışında, kalıcı fiziki değişikliğe yol açacak(yol açma, patlatma, kırma, kazma, vb) hiçbir uygulama yapılmayacaktır.

  14-Alım işlemi bitiminde, nakil öncesinde, mağara içerisinde ve dışarısında, ilksel duruma uymayan herhangi bir yabancı malzeme bırakılmayacaktır.

  15-Mağara içerisinde alım sırasında 45 dB üzerinde ses seviyesini aşacak hiçbir uygulama yapılamaz.

  16-Alım sırasında mağara içi atmosferini değiştirecek egzoz salımına neden olacak uygulamalar yapılamaz. Mağara içerisinde ateş yakılamaz, alev çıkaran ısı ve ışık kaynakları kullanılamaz. Jeneratör çalıştırılması gerektiğinde, bu mağara dışında gerçekleştirilecektir.

  17-Alım sırasında, ilgili alandan sorumlu kolluk kuvvetleri, Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü önceden haber vermeksizin denetim gerçekleştirebilir.

  18-Aşağıda türleri ve hassasiyet dönemleri belirtilen yarasa türleri için alım işlemine izinverilen zaman aralıkları verilmektedir. Bu türlerin bulunduğu mağaralarda verilen zaman aralığı dışında mağaralara girmek kesinlikle yasaktır.  19-İzin belgesi aşağıdaki hallerde idare tarafından herhangi bir gerekçe gösterilmeksizin iptal edilir;

  1-Başvuru belgesinde yanlış / yanıltıcı bilgi yer aldığının tespit edilmesi
  2-İzine konu olan mağaraya ilişkin faaliyetlerde başvuru belgesinde beyan edilen aracı/üretici dışında üçüncü şahıslarla ticari münasebet kurulması
  3-Başvuru belgesinde beyan edilen üreticiye iletilmeksizin guanonun müteşebbis tarafından satış işlemine tabi tutulması‚· İzin verilen miktarın üstünde alım yapılması
  4-İzin verilen dönem dışında alım yapılması
  5-Alınan guanonun izin verilen “gübre üretimi” amacı dışında başka bir amaçla kullanılması
  6-Mağaradan izin verilen guano dışında herhangi bir malzeme (sarkıt, dikit, sütun benzeri mağara oluşumları, arkeolojik kalıntı, canlı varlık, vs.) çıkarılması
  7-Mağara içi oluşumlara, mağara içindeki canlı/cansız varlıklara zarar verilmesi
  8-Alım sırasında izin belgesinde belirtilen koşullara aykırı bir durumun görevli personel tarafından tespit edilmesi
  9-Bu şartnamede yer alan hükümlere aykırı bir uygulamanın tespit edilmesi  20-Yapılan denetimlerde müteşebbisin işbu şartnamedeki hükümlere aykırı iş ve tasarruflarda bulunduğunun tespit edilmesi halinde, faaliyet “mağara ekosistemine ve jeomorfolojik bütünlüğüne olumsuz etkisi vardır” şeklinde mütalaa edilerek, verilmiş olan izin iptal edilecek ve durum müteşebbisin guano alımına dair kiralama işlemi yaptığı kurum/kuruluşa bildirilecektir. İlgili kuruluş tarafından da ikinci bir işleme gerek kalmaksızın izinler iptal edilecektir.

  21-İşbu şartnamedeki hükümlere aykırı iş ve tasarruflarda bulunanlar hakkında Çevre Kanunu’nun 20. Maddesi (k) bendi kapsamında cezai işlem yapılacaktır.

  22-Mağaraya veya mağara içerisindeki herhangi bir oluşuma zarar verecek eylemlerde (yazı yazmak, kazımak, kırmak, sökmek, herhangi bir şekilde renk değişimine sebep olacak eylemlerde bulunmak, orijinal halinde kalıcı değişime neden olmak) bulunanlar hakkında TCK’nun 151, 152 ve 153. Maddeleri kapsamında cezai işlem uygulanacaktır.

  23-Mağaranın ilksel halinde olmayan, niteliği ne olursa olsun dışarıdan getirilen hiçbir malzeme mağarada bırakılamaz. Bu kurallari ihlal edenler, mağaranın kirlenmesine neden olanlar hakkında TCK’nun 151, 152 ve 153. Maddesi uyarınca cezai işlem yapılacaktır.  Tum Forum Kullanicilari ve Ziyaretcilerine Duyurulur.
  Define Sohbeti, Define İşaretleri Soruları ve Cevapları

  Konu vakko tarafından (05.06.18 Saat 01:58 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Moderator
  Smokin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  28
  Mesajlar
  1.662
  Emeğine sağlık . Bu şartname ne zaman yürürlüğe girdi ?
  BulursamKader25, dadas_25, mucit Bunu beğendi

 3. #3
  İnterPreter
  vakko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  25
  Mesajlar
  630
  Alıntı Smokin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Emeğine sağlık . Bu şartname ne zaman yürürlüğe girdi ?
  2011 resmi gazetede yayinlanmis.Daha sonra ek maddeler eklenmis.
  BulursamKader25, dadas_25, Smokin Bunu beğendi

 4. #4
  Super Moderator
  BulursamKader25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  144
  Mesajlar
  8.702
  Ne yarasa ile nede gubresiyle isim olmaz.
  Ben hobi olarak arazide dolasan bir garip bicareyim.
  Guvercin gubresi uzerine gubre tanimam.
  Ciftciluk yapan bir arkadasim bu gubre ile yetismis mercimek gonderirdi bir cuval hasattan sonra. Hala o mercimeklerin corbasinin tadini unutmadim.
  RESİM NASIL ÇEKİLMELİ BU LİNKTEN OKUYUNUZ LÜTFEN :
  Fotoğraflama nasil olmali..!!! - çözüm için en önemli konu: | Define Sohbeti - Define İşaretleri Çözümü


  Yaptığım Yorumlar Resmi İzin Alınma Aşaması Öncesi Bilgilendirme Amaçlıdır.


  " SEVELİM SEVİLELİM, BU DÜNYA KİMSEYE KALMAZ."


  KORK O MAHKEMEDEN, HAKİMİN KENDİSİ ŞAHİTTİR.
  dadas_25, uçmuş, vakko, Y@vuz Bunu beğendi

 5. #5
  İnterPreter
  vakko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  25
  Mesajlar
  630
  Alıntı BulursamKader25 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ne yarasa ile nede gubresiyle isim olmaz.
  Ben hobi olarak arazide dolasan bir garip bicareyim.
  Guvercin gubresi uzerine gubre tanimam.
  Ciftciluk yapan bir arkadasim bu gubre ile yetismis mercimek gonderirdi bir cuval hasattan sonra. Hala o mercimeklerin corbasinin tadini unutmadim.
  Emekli olda abi su mercimek corbasini nasip olursa bir gun beraber icelim.
  Konu vakko tarafından (05.06.18 Saat 02:43 ) değiştirilmiştir.
  BulursamKader25, dadas_25 Bunu beğendi

 6. #6
  Super Moderator
  BulursamKader25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  144
  Mesajlar
  8.702
  Alıntı vakko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Emekli olda abi su mercimek corbasini nasip olursa bir gun beraber icelim.
  Mubarek senin bu corbada nasibin yokmus.
  Olsaydi, Golcuk İhsaniyede 5 sene oturdum.
  Oradayken tanisirdik
  Not: Rizkinda yaziliysa muhakkak iceceksin.
  RESİM NASIL ÇEKİLMELİ BU LİNKTEN OKUYUNUZ LÜTFEN :
  Fotoğraflama nasil olmali..!!! - çözüm için en önemli konu: | Define Sohbeti - Define İşaretleri Çözümü


  Yaptığım Yorumlar Resmi İzin Alınma Aşaması Öncesi Bilgilendirme Amaçlıdır.


  " SEVELİM SEVİLELİM, BU DÜNYA KİMSEYE KALMAZ."


  KORK O MAHKEMEDEN, HAKİMİN KENDİSİ ŞAHİTTİR.
  dadas_25, mucit, vakko Bunu beğendi

 

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş