30-50 cm'den sikke almak mümkün mü?

simon

Engellendi
Arkadaşlar merhaba, benim anlamadığım bir nokta var. Yarım metreden falan nasıl sikke ve başka şeyler bulunabiliyor? çoğu yerde zaten zaman geçtikçe en az 0.5-1 metre taban yükselmiş.

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Arkadaşlar merhaba, benim anlamadığım bir nokta var. Yarım metreden falan nasıl sikke ve başka şeyler bulunabiliyor? çoğu yerde zaten zaman geçtikçe en az 0.5-1 metre taban yükselmiş.
Foruma hoşgeldiniz.
Toprak örtüsü her yerde yükselir diye bir genelleme yapamayız.Bazı yerlerde yükselirken,bazı yerlerde erozyonla incelebilir,veya aynı da kalabilir.Sonradan 50 cm yükselen yerden tabii ki de 30 cm den sikke almak gibi bir durum söz konusu olamaz.Toprak seviyesinin yükselip alçalması genelde coğrafi etkilerle alakalıdır.Bu durum bölgeden bölgeye değişiklik gösterir.

simon

Engellendi
Peki en fazla 50 cm alan dedektör varsa nerelerde arama yapmak mantıklı olur?

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
mümkün ama yer araştırılmamış el değmemiş olması lazım sonra bengi tuborg efes kapağı toplarsın....

simon

Engellendi
mümkün ama yer araştırılmamış el değmemiş olması lazım sonra bengi tuborg efes kapağı toplarsın....
Hocam ne demek istediniz, minelab go pro60 almayı düşünüyorum bu cihazla en azından sikke bulamaz mıyım?

CANADALI

Aktif Üye
Hocam ne demek istediniz, minelab go pro60 almayı düşünüyorum bu cihazla en azından sikke bulamaz mıyım?
Minelap-garret-fisher- vs gibi markalar yerli yabancı mühim değil adı üstünde metal dedektör yani arazide gördüğü ve göreceği her metale sinyal verir ve öter.

Mesele şu ki zamanla kullandıkça tecrübe kazanır ve işte gazoz kapaığı çivi nal gibi şeylerde verdiği sinyali çözersen hem ses hem göstergede sonuç alırsın.

Zamanında ben 2008 li yıllarda bir bölgede yanıldık işte ne kadar biliyorum desende sözkonusu bölgede rakı kapağı ve viski şişe ve gene değişik kapaklar bulduk bir arkadaşımızın fabrikası vardı tencere fabrikası Gaziosmanpaşa tarafında işte onla gezerdik oda meraklı idi define işine bu kapakları bulunca dedim lan ne iş oda dediği metalden az çok anlıyor kapaklara baktı bunlarda alaşım var dedi yani içinde azda olsa alüminyum gümüş işte onun gibi metallerde kapağa karıştırıyorlar dedi sebebide kapaklar hemen pas yapmasın olayı işte o kapaktaki bindelik orandaki fark bile dedektörü yanıltıyor işin özeti…..

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
kumsalda bulursun mesela ama mineralli yerlerde sapıtabilir..

mucit

Süper Moderatör
Süper Moderatör
dedektör var dedektör var işi bilen var gece gündüz yatıp makina ile ekmeğini arayan var bide yeni alıp veya 1 sene kullanıp çivi veya demir bulup sonra rafa kaldıran var dedektörle en az 1 yıl düzenli çalışılmadan antik yerleşim veya eski yerleşim yerlerinde çöp olamayacak yerlerde eğtim olamsı şart kafa karıştırmayacak şekilde yoksa öğrenemessiniz sonra dersinizki bir karıştan anca alır hava toprak insan madde durumuna göre insanın aklının alamayacağı derinlikten bile alabilir bu durum her şartta elinizdeki hem cihaza hemde tecrübeye göre değişir misal hava testi ile topraktaki maddenin kaç sene kaldığı bile derinliği artırır bunu çalışıp dedektörle iyi öğrenmeden inanamazsınız çoğu sitedeki arkadaşlar dedektör az çeker desede ne kadar çekeceğini toplu para veya tek paraya göre bile değişir unutmayınki bazı inançlar veya kabileler antik yaşam yerleri bu gibi dedktör veya toplu para bulmaladan sonra ortaya çıkmıştır bu bi nasibede bakar ALLAH yardımınada nasibiniz bol inancınız bol olsun